Język polski

Opowieść wigilijna

Opowieść wigilijna

            Po rocznym remoncie grudziądzki teatr wznowił swoją działalność. Pierwszą sztuką była „Opowieść wigilijna” , na którą wybraliśmy się liczną grupą. Ponad 240 uczniów z klas 4 a, 4 b,6,7,8 (klasa 5 obejrzy tę sztukę w Baju Pomorskim) oraz wszyscy gimnazjaliści z wielkim zainteresowaniem obejrzało spektakl wyreżyserowany prze M. Kulwickiego. Wigilijne duchy nie tylko uratowały głównego bohatera, nas również przeniosły w klimat świątecznych refleksji. Dobrą grę aktorską uczniowie nagrodzili gromkimi brawami.

U. Grynda

Konwent Gier Planszowych

Konwent Gier Planszowych

 

Daj się namówić na wyjątkową podróż po Europie lub zostań średniowiecznym budowniczym .

Tylko w środę 7.12. o godzinie 15.10 w sali 33 możesz przenieść się w inny świat, w którym wszystko może się zdarzyć i wszystko będzie zależeć od Twoich decyzji.

Zostań mistrzem planszówek.

Zapraszamy
Ula Grynda i Daria Piernicka

Prosimy o głos na napisaną przez uczniów 1f książkę ?Mały Książę. Inspiracje?!

Prosimy o głos na napisaną przez uczniów 1f książkę
?Mały Książę. Inspiracje?!

            Szanowni Państwo! Przygotowałam z moją klasą 1f zbiór opowiadań na konkurs ?Misja-książka?. Bardzo liczę na Państwa głos w internetowym sondażu, gdyż ocenie jurorów będzie podlegać tylko 50 najlepszych książek wysłanych na konkurs. Każdy może zagłosować tylko 1 raz. Termin głosowania upływa 31 grudnia.

Oto instrukcja:

1. Wejdź na stronę:
https://ridero.eu/pl/konkurs/votes/

2. Na liście książek znajdź zbiór pt. ?Mały Książę. Inspiracje?. / Startujemy od dziś- 28.11.2016, więc jesteśmy na szarym końcu listy/. Zagłosuj na nas!

3. Bardzo dziękujemy za poparcie i życzymy przyjemnej lektury!

Informacje o zbiorze opowiadań:

Autorami opowiadań są uczniowie 1f z Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu. Utwory powstały z inspiracji lekturą "Małego Księcia" i są twórczym nawiązaniem do dzieła A. de Saint-Exupery'ego.

Nasz Mały Książę odwiedza dawnych znajomych, poznaje również nowe postacie, smutnych i ponurych dorosłych, którzy nie mogą uciec od swoich problemów i przyzwyczajeń. Przeżywa też inne fantastyczne przygody. Wraz z nim odkrywajcie na nowo w sobie dziecko?

Spotkanie z Mistrzem

Spotkanie z Mistrzem

            16 listopada odwiedził nas w szkole artysta Krzysztof Kosowski. Niesamowita to osoba, która mimo trudności losu dokonała czegoś wspaniałego. W wieku 9 lat utracił obie ręce. Maluje obrazy ustami lub stopą. To jest niezwykłe i imponujące.

Mistrz stosuje rożne techniki, najczęściej używając oleju, akwareli czy pasteli. Inspiruje się baśniami, mitami, swoją wyobraźnia i światem, który nas otacza.

Na spotkaniu opowiedział nam swoją dramatyczna historię, która przytrafiła mu się w dzieciństwie. Opowiadał, jak bez obu rąk starał się normalnie funkcjonować. Dzięki prowadzonej rehabilitacji zaczął operować ustami tak, by rysować.
Ćwiczył używając kredek i ołówków. Nie poddawał się.
Ciężka praca nad rozwojem talentu sprawiła, że jest teraz podziwiany.
Namalował kilkaset obrazów.

Z jego prac można odczytać i zinterpretować wiele różnych historii, które są niezwykle. W jego oryginalnych pracach zaciera się granica miedzy światem realnym a baśniowym, co fascynuje.

Dziękujemy za wyjątkową lekcję.
Monika Cybulska kl. II c I. Karczewska Pokorska U. Grynda A. Nowacka i uczestnicy spotkania

Złota Gapa dla uczennicy Gimnazjum nr 7!

Złota Gapa dla uczennicy Gimnazjum nr 7!

            W tegorocznych Grudziądzkich Amatorskich Prezentacjach Artystycznych organizowanych przez CK Teatr jury zdecydowało się nagrodzić czworo naszych uczniów:: Kamila Siudowska z klasy 3F zdobyła Złotą Gapę w kategorii ?rysunek, grafika?, Mateusz Kalinowski z zespołem ?HOPE? otrzymał Srebrną Gapę w kategorii muzycznej.

Zdobyliśmy również dwa wyróżnienia specjalne w kategorii ?malarstwo?, które otrzymały; Anna Starkowska z klasy 3e oraz Ewa Starko z klasy 2f.

Naszym zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach ?Gapy?.

Grudziądzka Kieszeń Sceniczna 2016 r.

Grudziądzka Kieszeń Sceniczna 2016 r.

            10 maja w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odbyła się premiera sztuki ?Mały Książę. Inspiracje? w wykonaniu szkolnego koła teatralnego ?Omega?. Zespół przygotował spektakl pod opieką p. Sylwii Remus.

            Scenariusz, który powstał na podstawie dzieła A. de Saint-Exupery?ego, został wzbogacony o nowe postacie. Spektakl otwierał pełen dramatyzmu taniec Róży i Małego Księcia, oddający skomplikowany świat relacji damsko-męskich. Zagubiony i odepchnięty tytułowy bohater ruszył w podróż, podczas której poszukiwał przyjaciół nie tylko na planecie Pijaka, Próżnej czy na Ziemi, poznał także innych złamanych życiem i sfrustrowanych dorosłych: Anorektyczkę, Narkomanów, Kujona i Egoistów. Poczucie dojmującej samotności pozwoliło zrozumieć bohaterowi, jak bliska jest mu Róża. Porzuca więc wędrówkę, aby za przyczyną Żmii znaleźć się u boku ukochanej na swej dalekiej planecie.

            W tytułowej roli wystąpił Bartosz Bagniewski z klasy III e; w pozostałych rolach: autor- narrator- Martyna Cukras (III e), Róża- Patrycja Jaworska (III e), Anorektyczka- Żmija- Zofia Marciniak (III f), Pijak -Mikołaj Janiewicz (II d), Próżna- Alicja Reniecka (I d), Lis- Borys Lewandowski (I d), Kujon - Maja Kruczkowska (II d), Egoistka ? Julia Mioduszewska (II d), Narkoman (Michał Liczbik ? III c), Egoiści: Wiktoria Zaikina (III c), Maciej Kaszubowski (II f), Julia Kiełbasa, Wiktoria Majewska, Patrycja Dubanowska, Borys Lewandowski (Id); Dróżnik ? Lustro- Narkoman- Emil Kosturkiewicz (III c), Narkomani - Wiktoria Zaikina (III c), Maciej Kaszubowski (II f), Patrycja Dubanowska (Id), Julia Mioduszewska (II d).

            Spektakl został ciepło przyjęty przez publiczność: naszą szkolną społeczność, rodziców i gości, którzy mieli okazję zobaczyć nasz zespół na deskach grudziądzkiego teatru.

 

Mały Książę dla Adasia?

Mały Książę dla Adasia?

 

Zespół teatralny ?Omega? z Gimnazjum nr 7

zaprasza na

spektakl charytatywny

pt. ?Mały Książę. Inspiracje?,

KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 8 CZERWCA O GODZ. 10.00

W TEATRZE W GRUDZIĄDZU

Bilety ? ?cegiełki? w cenie 2 zł, 5 zł i 10 zł lub DARU SERCA.

Kontakt w sprawie biletów: Sylwia Remus (692-971-682).

Gramy dla chorego na nowotwór

10-letniego Adasia Szynickiego!!!!!!


10-letni Adaś od urodzenia żyje z chorobą Recklinghausena. Jego skóra pokryta jest mnóstwem licznych plam. Kiedy Adaś miał 2 lata rezonans magnetyczny wykazał u niego dodatkowo glejaka nerwu wzrokowego i nieoperowalnego guza mózgu. Adaś uwielbia piłkę nożną, a jego marzeniem jest zostać piłkarzem i strzelać bramki jak Messi. 2 marca 2016 r. kontrolny rezonans wykazał znaczną remisję guza i wodogłowia. W jądrach podkorowych (także w mózgu) pojawił się nowy, większy guz i historia zatoczyła koło. Tylko dzięki intensywnej i bardzo kosztownej rehabilitacji, Adaś jest w stanie żyć normalnie i spełniać swoje marzenia. Potrzebna jest nowa, droga terapia.

Aby wspomóc finansowo leczenie Adasia, można również wpłacić dowolną darowiznę na rachunek Fundacji:
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "SŁONECZKO" 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
z dopiskiem 556/S, Szynicki Adam - darowizna

 

XXIX Regionalny Konkurs Recytatorski pod hasłem ?Niektórzy lubią poezję?

XXIX Regionalny Konkurs Recytatorski
pod hasłem 
?Niektórzy lubią poezję?

 

            16 kwietnia 2016 r. odbył się XXIX Regionalny Konkurs Recytatorski w Radzyniu Chełmińskim poświęcony twórczości trzech poetek: Wisławy Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Agnieszki Osieckiej. Wśród grona laureatów znalazły się nasze uczennice.

Na III miejscu uplasowała się Patrycja Jaworska (3e), opiekun- p. Sylwia Remus;
wyróżnienia otrzymały Kamila Szymanek (2e) oraz Martyna Cukras (3e), opiekun ? p. Iwona Gazdecka i p. Sylwia Remus.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

            23 lutego w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Celem imprezy było poszerzanie i pogłębianie świadomości językowej uczniów, doskonalenie umiejętności komunikacyjnych, popularyzowanie poprawnej polszczyzny, krzewienie kultury języka. Zaprosiliśmy do szkoły panią dr Adriannę Kloskowską, która wygłosiła dla nas wykład na temat: ?Niezwykłej mocy języka?. Uczniowie: Martyna Cukras, Patrycja Jaworska (3e) i Hubert Kwiatkowski (1d) omówili przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne na temat historii języka polskiego oraz zróżnicowania stylistycznego i regionalnego polszczyzny.

W ramach imprezy rozstrzygnęliśmy konkurs polonistyczny pod hasłem ?Zostań mistrzem poprawnej polszczyzny?, w którym wzięło udział 45 uczniów naszej szkoły. Organizatorki konkursu: p. Urszula Grynda i p. Sylwia Remus ogłosiły werdykt:
I miejsce zajęły ex aequo Emilia Bielska (3e) oraz Oliwia Osińska (1d).
Na II miejscu uplasowali się Hubert Kwiatkowski (1d) i Paweł Woźniak (3f).
III miejsce zajęły: Julia Markiel (3d), Małgorzata Szymańska (1c) oraz Marta Gronek (3f).

Podczas uroczystości wręczono uczniom nagrody książkowe i dyplomy.

Redaktorki szkolnego ?Miniporadnika językowego?: Aleksandra Kuchta, Oliwia Osińska (1d) oraz Beata Armatowska (2d) zachęciły wszystkich zebranych do czytania artykułów dotyczących poprawności językowej na stronie internetowej naszej szkoły.

Organizatorki przedsięwzięcia: p. U. Grynda i p. S. Remus pragną podziękować za pomoc w przygotowaniu uroczystości: p. I. Karczewskiej, p. A. Nowackiej, p. B. Grodowskiej oraz p. I. Gazdeckiej.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

Ogłoszenie!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

            23 lutego o godz. 15.00 w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 7 odbędzie się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Ważnym punktem uroczystości będzie wykład doktora nauk humanistycznych ? p. Adrianny Kloskowskiej. Podczas spotkania przybliżymy temat:

  pochodzenia i historii języka polskiego,
-zróżnicowania terytorialnego i środowiskowego polszczyzny,
- kultury słowa,
- wulgaryzacji i bylejakości dzisiejszego języka mówionego.

Rozstrzygniemy także konkurs pod hasłem ?Zostań mistrzem poprawnej polszczyzny?, który odbędzie się w środę 17 lutego o godz. 15.00 w sali nr 6 i jest skierowany do uczniów wszystkich klas. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie oraz uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Serdecznie zapraszamy rodziców i nauczycieli do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

Sylwia Remus, Urszula Grynda

 

Sukces naszego koła teatralnego w Grudziądzkiej Kieszeni Scenicznej 2014

Sukces naszego koła teatralnego
w Grudziądzkiej Kieszeni Scenicznej 2014

            6 maja w grudziądzkim teatrze szkolny zespół teatralny ?Omega? wystawił spektakl pt. ?Śluby panieńskie, śluby singielskie? w reżyserii p. Sylwii Remus. Scenariusz zainspirowany komedią Aleksandra Fredry współtworzyli uczniowie, przenosząc intrygę do czasów współczesnych. Parafraza dzieła pozwoliła na wprowadzenie nowych postaci i wątków.

            W spektaklu wystąpili: Klara (Julia Ostaszewska), Aniela (Aleksandra Kowalczuk), Albin (Filip Chodziutko), Gustaw (Mateusz Małecki), Radost (Krystian Ostrowski), rodzice Gucia (Zosia Marciniak i Kamil Urbanowski), rodzice Klary (Ola Cichocka i Bartosz Bagniewski), przyjaciółki (Kinga Rezmer, Kinga Wasilewska, Ola Kowalczuk, Ola Cichocka) oraz kumple z kasyna (Karol Beyrowski, Paweł Piontkowski). Nad oprawą muzyczną czuwała p. S. Remus ? opiekun szkolnego koła teatralnego.

            Spektakl opowiada o potrzebie miłości w dzisiejszym konsumpcyjnym świecie, w którym lansuje się życie w pojedynkę i stawia się na niezależność kobiety. Główne bohaterki ? Klara i Aniela ślubują sobie zostać na zawsze singielkami, w myśl ?solidarności jajników? nienawidzić facetów i nigdy nie wyjść za mąż. Tymczasem Gucio i Albin skrycie kochają dziewczyny i próbują wszelkimi sposobami dotrzeć do ich serc. Oliwy do ognia dolewają rodzice, którzy mają pewne plany matrymonialne wobec Klary, wybierając jej ekscentrycznego męża, który ma dobry samochód, rezydencję w Warszawie i układy? Jak to w komedii bywa, wszystko kończy się szczęśliwie.

             Spektakl pokazywany w ramach Grudziądzkiej Kieszeni Scenicznej 2014 oceniało jury składające się z aktorów toruńskiego teatru i instruktorów teatralnych. 9 maja podczas uroczystej gali laureatów wręczono nam statuetkę Grudziądzkiej Kieszeni Scenicznej 2014 za zajęcie I miejsca w kategorii szkół gimnazjalnych. Cieszymy się tym sukcesem.

             Wszystkim dziękujemy za wsparcie i słowa uznania.

Zdobyli Chrobrego!

Zdobyli Chrobrego!

            24 marca przedstawiciele naszego gimnazjum wzięli udział w V Międzyszkolnym Konkursie Talentów o Statuetkę Chrobrego organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące. 27 uczestników konkurowało ze sobą w kategoriach muzycznych, plastycznych, tanecznych i literackich. Nagrodę główną- statuetkę Chrobrego wywalczył nasz zespół w składzie: Marta Gronek-wokal, Patrycja Mroczka-bas, Piotr Górski-perkusja, Jakub Goralewski-gitara solowa. Cieszy również to, że Kaja Czerwińska, za wyśpiewanie ?Człowieczego losu? Anny German otrzymała wyróżnienie.

Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!

Ogólnopolski Finał Konkursu Ojczyzny Polszczyzny

Ogólnopolski Finał Konkursu Ojczyzny Polszczyzny

            Nasza uczennica ? Kinga Rezmer z klasy III e jako zwyciężczyni etapu rejonowego konkursu wystąpiła w Ogólnopolskim Finale Konkursu Ojczyzny Polszczyzny, który odbył się w dniach 13 -15 marca 2014 r. we Wrocławiu.

            W ramach pobytu uczennica Kinga Rezmer wraz ze swoim opiekunem ? p. mgr Sylwią Remus oraz z koordynatorem rejonowym konkursu ? p. dr A. Kloskowską uczestniczyła w wykładach, warsztatach, wzięła czynny udział w debacie językoznawców na temat ?Język w szkole i w mediach?, w której swoimi opiniami dzielili się prof. M. Kłosińska, prof. J. Bralczyk oraz prof. J. Miodek. Organizatorzy konkursu ? Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny pokazali uczestnikom i ich opiekunom również piękne zakątki i zabytki Wrocławia, oglądaliśmy monumentalne dzieło malarstwa Panoramę Racławicką, młodzież zmagała się z grą miejską na Ostrowie Tumskim.

            Zmagania konkursowe przyniosły nam wiele satysfakcji z pracy. 14 marca Kinga rozwiązywała test językowy oraz redagowała rozprawkę na temat: ?Pisanie jako zemsta ręki śmiertelnej?. 15 marca stanęła przed szacownym jury pod przewodnictwem prof. J. Miodka i wypowiadała się na temat: ?Pamięć ludzka jest jak pisanie po piasku?. Oprócz wspomnień i bezcennych doświadczeń płynących z tej uczty językowej przywiozłyśmy książki prof. Miodka ?Słownik polsko@polski? z autografami, zdjęcia i dyplomy. Dziękujemy wszystkim za trzymanie kciuków.

Sylwia Remus i Kinga Rezmer