Biologia

Powiatowy Turniej Ekologiczny 2018

Powiatowy Turniej Ekologiczny

Dnia 20 listopada odbył się Powiatowy Turniej Ekologiczny.

Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny.

Klasy 4-6.
Uczniowie klasy V: Cecylia Czubaszek, Melania Maciejewska, Karol Nizwantowski

Klasy Gimnazjalne
Uczniowie kl. IIIe: Wiktoria Gościnna, Jakub Gumkowski, Oskar Melkowski

Wszyscy uczestnicy Turnieju musieli wykazać się bardzo dużą wiedzą z zakresu ekologii, ochrony środowiska oraz znajomością fauny i flory naszego powiatu. Podsumowanie konkursu odbyło się 30.11. w SP nr1. Wszyscy uczniowie otrzymali podziękowania oraz nagrody książkowe.

Gratulacje !!! 

Konkurs ,,Mistrzowie genetyki”

Konkurs ,,Mistrzowie genetyki”

            Miło nam poinformować, że w tegorocznej edycji szkolnego konkursu o tytuł ,,Mistrza genetyki” zwyciężył Mateusz Kalinowski z klasy IIIf.

Poziom był bardzo wyrównany, ostatecznie w dogrywce popełniając tylko jeden błąd zwyciężył Mateusz.

Jak widać Mateusz nie tylko świetnie śpiewa, równie dobrze rozwiązuje wymagające zadania z genetyki…

Gratulacje!!!

 

W maju w naszej szkole posumowaliśmy dwa konkursy.

W maju w naszej szkole posumowaliśmy dwa konkursy.

          ,,Wiosenna pobudka?, konkurs fotograficzny, którego celem było wykonanie serii zdjęć ,,budzącej się do życia przyrody?.

Miło nam poinformować, że najlepsze zdjęcia wykonali:
Oskar Melkowski klasa Ie - miejsce I,
Miejsce II : Agata Pastewska i Wiktoria Pokornicka z klasy IIf
Miejsce III: Wiktoria Stępień klasa Ic

Celem drugiego konkursu było przygotowanie w dowolnej formie (prezentacji, plakatu) informacji dotyczących zmian klimatu ,,Klimat wczoraj i dziś?.

Wyniki konkursu prezentują się następująco:
Agata Pastewska i Wiktoria Pokornicka klasa IIf ? miejsce I
Alicja Stankiewicz klasa III b ? miejsce II
Oskar Melkowsi klasa Ie ? miejsce III

Serdecznie gratulujemy.

Organizatorzy : Karolina Szymaniuk, Katarzyna Ptaszyńska.

Sport to zdrowie

Sport to zdrowie

            W naszej szkole odbył się konkurs polegający na przygotowaniu prezentacji multimedialnej promującej zdrowy styl życia ,,Sport to zdrowie?. Wszystkie wykonane prace zdecydowanie ,,zachęcały? do aktywności fizycznej i pokazywały jej zalety.

Miło mi poinformować, że I miejsce zdobył Oskar Melkowski z klasy Ie.
II miejsce: Marcelina Małek i Milena Kwiatkowska klasa Ic
III miejsce Wiktoria Pokornicka i Agata Pastewska klasa IIf

GRATULACJE!!! 

Z okazji ,,Światowego Dnia Zdrowia? w naszej szkole zorganizowano dwa konkursy mające na celu promocję zdrowego stylu życia

Z okazji ,,Światowego Dnia Zdrowia? w naszej szkole zorganizowano dwa konkursy mające na celu promocję zdrowego stylu życia.

Pierwszy z nich polegał na wykonaniu przez klasę plakatu pod hasłem ,,Zdrowy styl życia?.

Wszystkie plakaty prezentowały się fantastycznie, jury miało nie mały problem z rozstrzygnięciem tego konkursu.

Ostatecznie zwyciężył przepiękny plakat wykonany przez klasę IId. Klasie gratulujemy certyfikatu, a autorom plakatu dziękujemy.

W drugim konkursie uczniowie mieli wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania i się i korzyści płynących z aktywności fizycznej.

Z testem składającym się z 26 pytań najlepiejporadziły sobie uczennice klasy IIId , tracąc tylko 3 punkty: Beata Armatowska i Maja Kruczkowska.
II miejsce zajęli przedstawiciele klasy IIa: Natalia Malinowska i Mateusz Biernacki
III miejsce i taką samą ilość punktów zdobyły uczennice klas IIIe: Julia Szych i Diana Szpejankowska
oraz IId: Patrycja Dubanowska i Patrycja Wszołek.

WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY 

Organizatorzy: Karolina Szymaniuk, Katarzyna Ptaszyńska, Dawid Staszewski.

 

Mistrzowie genetyki 2017

Mistrzowie genetyki

         Dnia 17.03 odbył się szkolny konkurs ,,Mistrzowie genetyki".

Konkurs skierowany do uczniów klas III naszego gimnazjum.

Największą wiedzą z genetyki wykazała się Diana Szpejankowska z klasy IIIe.
Diana zdobyła maksymalną ilość punktów.
Miejsce II - Kamila Szymanek z klasy IIIe
Miejsce III- Maja Kruczkowska z klasy IIId

Serdecznie gratulujemy ,,naszym młodym genetykom? 

Nietoperze Północnej Polski

Nietoperze Północnej Polski.


             Dnia 6 marca uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w konferencji naukowej dla młodzieży poświęconej nietoperzom regionu północnej Polski.

Prelekcję prowadził dr nauk biologicznych M. Leszczyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Organizatorem niniejszej konferencji był Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w Grudziądzu. Podczas ciekawego i intrygującego wykładu uczniowie mieli możliwość poznania wielu interesujących informacji z życia nietoperzy, obserwacji różnych gatunków tych zwierząt, w tym identyfikowania wydawanych przez nie dźwięków. Poza zajmującymi opowieściami związanymi z trybem życia tych ciekawej, choć powoli zanikającej fauny, gimnazjaliści mieli sposobność zadawania nietypowych pytań prowadzącemu, co niejednokrotnie wprawiało prelegenta w pewne zakłopotanie z odpowiedzią.

Spotkanie zakończyło się prezentacją multimedialną wraz z dystrybucją broszur oraz ulotek poświęconym tym niewielkim ssakom.

Mirosław Piwowarczyk

Akcja ?Napełnij miskę?

Akcja ?Napełnij miskę?

            Dnia 16 grudnia obyło się oficjalne przekazanie karmy dla zwierząt z miejskiego schroniska.

Akcja pod hasłem ?Napełnij miskę? trwała ponad miesiąc od listopada do 6 grudnia, podczas której młodzież naszego gimnazjum zbierała pokarm dla psów oraz kotów. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu naszych uczniów udało się zebrać kilkaset kilogramów karmy, dzięki czemu zwierzęta będą mogły skorzystać z nie co smaczniejszego ?menu? w okresie świątecznym. To już kolejne w ciągu ostatnich trzech lat przedsięwzięcie, kiedy to młodzież z tak niewiarygodnym i imponującym zapałem podjęła się takiego zadania. Widać, że nie są im obce zachowania altruistyczne prowadzące do wsparcia i niesienia pomocy szczególnie tym, których los nie oszczędził i tym samym są w pełni skazani na pomoc człowieka.

Dziękując wszystkim ofiarodawcom chciałem również podziękować za włączenie się w całą akcję nauczycieli chemii, geografii, biologii, wos-u, języka polskiego i niemieckiego oraz muzyki, bez których przedsięwzięcie to nie dałoby tak spektakularnego efektu.

Inicjator zbiórki
Mirosław Piwowarczyk

Konkurs Plastyczny "Wolontariat".

Konkurs Plastyczny "Wolontariat".

            Dnia 16 grudnia odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem ?Wolontariat?. Ze względu na dużą swobodę, prace można było tworzyć w dowolnej technice i w dowolnej formie. W celu szerszej ekspozycji, wszystkie prace zostały wystawione w bibliotece szkolnej, aby dotarły do jak największej rzeszy odbiorców. Spośród zaprezentowanych prac, komisja wybrała takie, które najwierniej i najciekawiej oddały tematykę oraz cel tego konkursu.

Laureatkami zostały:

Patrycja Dubanowska I miejsce

Julia Kosowska II miejsce

Beata Armatowska oraz Dominika Müller z klasy 3d III miejsce

Zaprezentowane prace będzie można podziwiać do końca zajęć szkolnych w roku kalendarzowym 2016.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i chęć rywalizacji, a laureatkom gratulujemy zwycięstwa.

Samorząd szkolny oraz Szkolne Koło PCK

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 2016

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

               Dnia 6 grudnia w ramach obchodów Światowego Dnia Wolontariusza, w Klubie Kultury Akcent przy ulicy Wybickiego odbyła się gala wręczenia podziękowań oraz nagród dla wyróżniających się wolontariuszy grudziądzkich szkół. Wśród licznie przybyłych gości dokonano oficjalnego wręczenia nagród najbardziej zaangażowanym w działalność charytatywną osób, w tym również naszej uczennicy-wolontariuszce, Mai Kruczkowskiej z klasy 3d.
Całej imprezie towarzyszyła część artystyczna, której filar wokalny stanowili uczniowie gimnazjum nr 7, Zuzanna Bernacka oraz Mateusz Kalinowski.

Gratulując wyróżnienia, składam gorące podziękowania wszystkim wolontariuszom naszej szkoły, bo wszyscy oni zasługują na wyróżnienia za swoją bezinteresowną oraz ofiarną pracę na rzecz osób drugich.

Opiekun Szkolnego koła PCK

Zbiórka żywności 2016

Zbiórka żywności

            Dnia 23 i 24 września wolontariusze Szkolnego Koła PCK oraz koła Caritas czynnie uczestniczyli w kolejnej już akcji charytatywnej pt. ?Zbiórka żywności?.

Dzięki wzorowej postawie, ogromnemu zaangażowaniu oraz wsparciu ze strony opiekunów, młodzież naszego gimnazjum zebrała pokaźne ilości artykułów spożywczych, które zasilą grudziądzki Bank Żywności oraz wspomogą najuboższych w naszym mieście.

Kolejne podziękowania dla wolontariuszy, którzy znów poświęcając swój czas, zdrowie a często własne pasje, rzucają się w wir niesienia pomocy potrzebującym.

Opiekunowie

Zbiórka artykułów szkolnych ph. "Wyprawka dla Żaka"

Zbiórka artykułów szkolnych ph. "Wyprawka dla Żaka"

            Dnia 16 września wolontariusze Szkolnego Koła PCK po raz już czwarty uczestniczyli w zbiórce przyborów szkolnych oraz środków finansowych na ich zakup.

Uzyskane w ten sposób artykuły trafią do grudziądzkich dzieci i młodzieży, będących w trudnej sytuacji materialnej, a środki finansowe zostaną rozdysponowane na zakup najpotrzebniejszych materiałów szkolnych.

Dzięki szczodrości darczyńców, a przede wszystkim ofiarności naszej młodzieży wielu mniej zamożnym rodzinom uda się wyposażyć swoje pociechy w zeszyty, kredki czy plecaki zapewniając dzieciom uśmiech i radość w nowym roku szkolnym.

Oczywiście nie byłoby to możliwe bez zaangażowania naszych wiernych i oddanych wolontariuszy, którzy nie szczędząc własnego czasu a nawet zdrowia, rzetelnie i sumiennie wypełniali swój ?czerwonokrzyski? obowiązek.

Dziękując za ich trud, poświęcenie oraz ofiarność wierzę, że zawsze kiedy będzie trzeba znajdą się w wyznaczonym miejscu wspierając wszystkich, którzy wymagają pomocy.

Opiekun SK PCK

Międzygimnazjalny Turniej Wiedzy Nauk Przyrodniczych ?Eureka 2016?

Międzygimnazjalny Turniej Wiedzy Nauk Przyrodniczych
?Eureka 2016?.

            Dnia 10 maja odbył się w naszej szkole etap finałowy III edycji Międzygimnazjalnego Turnieju Wiedzy Nauk Przyrodniczych ?Eureka 2016?, w którym brali udział najlepsi z najlepszych w dziedzinie takich przedmiotów jak biologia, geografia, fizyka i chemia. Uczestnicy turnieju musieli zmierzyć się z niebywale trudnym jak przystało na rangę konkursu testem interdyscyplinarnym, który był zarówno weryfikatorem jak i selekcjonerem wyłaniającym spośród rywalizujących najlepszego przyrodnika rejonu grudziądzkiego.

Miłym akcentem niniejszej imprezy był fakt zajęcia po raz drugi z rzędu przez naszego ucznia Szymona Tura z klasy 3d I miejsca w wyżej wymienionym turnieju.

Uzyskany przez Szymona wynik potwierdza nie tylko wysoki poziom przygotowania czy kształcenia w naszym gimnazjum, ale wyraźnie plasuje naszą placówkę w ścisłej czołówce najlepszych szkół miasta Grudziądza.

Gratulacje! 

Zespół nauczycieli bloku nauk przyrodniczych