Biblioteka

Konkurs pt. „Książka otwiera nam świat”

Konkurs pt. „Książka otwiera nam świat”

            Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie pt. „Książka otwiera nam świat”. Będzie on przebiegał w trzech kategoriach:

a) literackiej – napisanie wypracowania lub wiersza,
b) plastycznej – wykonanie rysunku lub plakatu,
c) informatycznej – przygotowanie plakatu wydrukowanego lub zapisanego w formacie jpg.

Prace należy dostarczyć do biblioteki najpóźniej 28 października.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy powodzenia! Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody!

Organizatorzy konkursu: p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk

„Wybory książek”

„Wybory książek”

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice !

Miło nam poinformować, że w tym roku nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Chcielibyśmy bardzo, aby nasz księgozbiór wzbogacił się o pozycje chętnie czytane przez uczniów oraz  takie, o których dzieci i młodzież po prostu marzą, aby wziąć je w dłonie. Na początku tego tygodnia w klasach zostały rozdane kartki do wypełnienia w domu. Trzeba na nich wpisać tytuły ciekawych książek, które ostatnio były czytane przez uczniów lub chcieliby je przeczytać w przyszłości. Do „książkowych wyborów” serdecznie zapraszamy również rodziców. Wypełnione kartki należy oddać najpóźniej w czwartek, do nauczycieli języka polskiego (klasy V-VIII) i wychowawców (klasy I-III).

 

Konkurs plastyczny „Jestem dzieckiem i posiadam swoje prawa”

Konkurs plastyczny „Jestem dzieckiem i posiadam swoje prawa”

            Dnia 5 czerwca odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jestem dzieckiem i posiadam swoje prawa”. Zorganizowała go Filia nr 13 Biblioteki Miejskiej.

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że Grand Prix konkursu zdobyła uczennica klasy 2b, Zofia Basiura. Nagrody za swoje piękne prace otrzymali również : Konrad Choma z kl.1a, Amelia Kaniecka i Maja Kozłowska z kl.1b oraz Zofia Gliniecka z kl.2b.

            Uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Oprócz upominków dzieci zostały poczęstowane słodkościami oraz napojami. Na koniec uczniowie obejrzeli przepiękną kolekcję breloczków z różnych zakątków świata.

Konkurs pięknego czytania pt. "Koniecznie przeczytajcie tę książkę"

Konkurs pięknego czytania pt. "Koniecznie przeczytajcie tę książkę"

            Dnia 27 maja w bibliotece szkolnej przeprowadzono konkurs pięknego czytania pt. „Koniecznie przeczytajcie tę książkę”. Wzięły w nim udział reprezentacje klas pierwszych i drugich.

Konkurs polegał na odczytaniu fragmentu wybranego przez siebie utworu. Czas interpretacji głosowej nie mógł przekraczać dwóch minut.
Jury oceniało : trafność doboru fragmentu tekstu, płynność czytania oraz intonację.

            Na poziomie klas pierwszych zwyciężyła Maja Kozłowska z kl.1b. II miejsce zdobył Kacper Żak z kl.1b, zaś na III miejscu uplasowała się Kalina Bednarczyk z kl.1a. Wyróżnienia otrzymali : Antoni Kwiliński i Igor Przygodzki z kl.1a oraz Maciej Gebauer i Amelia Kaniecka z kl.1b.

W klasach drugich zwyciężyli : Zofia Basiura i Oliwier Zabłotny z kl.2b. II miejsce zajęła Antonina Dominik z kl.2b, zaś III miejsce – Zuzanna Piotrowska z kl.2a. Wyróżnienia otrzymały : Justyna Piątek i Laura Lewandowska z kl.2a.

            Miło nam poinformować, że wszyscy uczestnicy konkursu pięknie się zaprezentowali. Czytali wybrane przez siebie fragmenty utworów w taki sposób, że niewątpliwie zachęcili inne osoby do przeczytania książek w całości. Pamiątkowe dyplomy i książeczki wręczyła laureatom konkursu pani dyrektor, Marzena Stefaniak – Holz.

Organizatorzy konkursu : p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk

Występ Zosi Basiury podczas imprezy integracyjnej w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej

Występ Zosi Basiury podczas imprezy integracyjnej
w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej

 

            Dnia 7 maja uczennica klasy 2b, Zofia Basiura, uświetniła swoim występem imprezę integracyjną w ramach projektu „Majówka z kulturą i sztuką”, która odbyła się w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej. 

Dziewczynka zaprezentowała zebranym „Legendę o toruńskich pierni-kach”. Utwór ten przyniósł Zosi zwycięstwo w konkursie międzyszkolnym : ,,Bajki, baśnie i legendy polskie''.

Dzięki zaangażowaniu mamy uczennica wystąpiła w przepięknej scenografii, na którą składały się między innymi : mała cukiernia oraz produkty do wypieku ciasteczek. Nie zabrakło oczywiście pierników oblanych mleczną czekoladą. Zosia zadbała również o swój ubiór podczas występu. Pięknie prezentowała się w białym stroju kucharza, jak również w pelerynie i koronie króla.

            Legenda opowiedziana przez Zosię wzbudziła wiele emocji. Wszyscy patrzyli na nią z uśmiechem na twarzy i niedowierzaniem. Zastanawiano się, jak taka mała osóbka mogła nauczyć się bardzo długiego tekstu i powiedzieć go w taki sposób, że nie można było jej nie słuchać. W czasie występu i po nim wiele osób robiło jej zdjęcia. Zosia zaś odwdzięczyła się za miłe przyjęcie poczęstunkiem – rozdała wszystkim czekoladowe pierniczki. W podziękowaniu za swój piękny występ uczennica otrzymała książeczkę oraz słodki upominek.

 

Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

   

            Dnia 6 i 7 maja odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.

            Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki. Dzieci dowiedziały się, z jakich pomieszczeń składa się biblioteka oraz zapoznały się z zasadami wypożyczania książek. Pierwszoklasiści pięknie opowiadali o swoich domowych zbiorach baśni, powieści i książek edukacyjnych. Potrafili wskazać różnice między funkcjonowaniem biblioteki i księgarni.

Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie. Uczniowie podnieśli w górę dwa palce prawej dłoni i powtórzyli za nauczycielem słowa przyrzeczenia. Po nim nastąpiło pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom i zakładkę do książki.

            Zanim nadszedł długo wyczekiwany moment wypożyczeń, uczniowie zostali zapoznani z zasadami dotyczącymi obchodzenia się z książkami – nauczyciel odczytał dzieciom wierszyk „Prośby książki”. Po jego wysłuchaniu pierwszoklasiści podeszli do regału z przygotowanymi dla nich baśniami, wierszami, mądrymi opowieściami i czasopismami, a potem z ogromną ochotą wypożyczali (niektórzy po raz pierwszy) książki i gazetki.

Organizatorzy : p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk

 

Wystawa wielkanocna

Wystawa wielkanocna

            27 marca młodzież Koła Przyjaciół Biblioteki uczestniczyła w otwarciu „Wystawy wielkanocnej”. Uroczystość odbyła się w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej.
Wystawa powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu pensjonariuszy Domów Dziennego Pobytu przy ul. Piłsudskiego i osiedla Lotnisko, a także utalentowanych mieszkanek Grudziądza.

Na początku uroczystości głos zabrała kierownik filii, pani Aleksandra Szymczyk. W swojej wypowiedzi zaznaczyła, ze współpraca z DDP trwa już 15 lat. Następnie odbył się występ zespołu muzycznego „TENDO” z III LO. Niezmiernie miło jest nam poinformować, że jego liderami są nasi absolwenci : Maciej Kaszubowski oraz Angelika Pyclik. Po wysłuchaniu pięknych piosenek dyrektor DDP, pani Jolanta Rydzińska – Lotarska podziękowała pani Aleksandrze Szymczyk za wieloletnią współpracę i możliwość prezentowania w bibliotece prac pensjonariuszy.

            Na koniec uroczystości piękna wystawa przekształciła się w kiermasz wielkanocny. Za naprawdę niewielkie pieniążki można było kupić prześliczne zajączki, kurczaczki, jajeczka i przeróżne stroiki. Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki z ochotą zaopatrywali się w świąteczne upominki. Kiermasz w Filii nr 13 trwa nadal. Jeśli ktokolwiek ma ochotę kupić wielkanocne ozdoby i kartki, zapraszamy do biblioteki w godzinach od 10.00 do 18.00 (czwartek -10.00 -14.00).

Opiekun : p. Izabela Szymkowicz

Spotkanie z młodą pisarką – Karoliną Kowalską

Spotkanie z młodą pisarką – Karoliną Kowalską

            Dnia 11 marca w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 z młodą pisarką – Karoliną Kowalską. Rozmowę poprowadziła pani Aleksandra Szymczyk, kierownik filii.

            18 – letnia autorka powieści uczęszcza do liceum o profilu medialno – dziennikarskim. Interesuje się literaturą, muzyką i rysunkiem. Pierwsze jej utwory to wiersze, które zaczęła pisać w gimnazjum. Przyszedł jednak moment, kiedy stwierdziła, że chce napisać książkę. Natchnienie przyszło po lekturze powieści „Dolina szkieletów”. Pewnego wieczoru stworzyła zatem krótkie opowiadanie, do którego sukcesywnie dopisywała kolejne strony… Tak powstała książka, która początkowo miała być romansem. W trakcie pisania przerodziła się w przygodę, a później stała się, pełnym szaleńczego tempa, kryminałem.

            Karolina Kowalska napisała swoją pierwszą książkę dwa lata temu. „Córka kwiaciarza” może być ostrzeżeniem dla młodych dziewcząt, które szukają „miłości” w Internecie. Główna bohaterka powieści, Karolina, jak magnes przyciąga do siebie dziwnych mężczyzn i kłopoty. Próbując uciec zarówno od jednych, jak i od drugich, wikła się w coraz bardziej niebezpieczne tarapaty.

            Wypowiedzi młodej pisarki wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród młodzieży. Uczniowie SP8 zadali jej wiele pytań. Dowiedzieli się od pani Karoliny, że do napisania i wydania książki skłoniła ją mama. Autorka powiedziała zebranym, że jest w trakcie pisania drugiej i trzeciej części powieści. Poinformowała też, że „Córkę kwiaciarza” można kupić obecnie w Empiku.

            Spotkanie z panią Karoliną Kowalską przebiegało w nadzwyczaj miłej atmosferze. Dostarczyło zebranym, szczególnie tym, którzy również piszą poezję lub prozę, wielu cennych informacji na temat, jak w dzisiejszych czasach doprowadzić do wydania własnej twórczości. Młodzież uzmysłowił sobie fakt, że warto marzyć i spełniać marzenia, na przykład o zobaczeniu napisanej przez siebie książki w księgarni.

Konkurs na najpiękniejszą kartkę walentynkową

Konkurs na najpiękniejszą kartkę walentynkową

            Z okazji walentynek biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs na najpiękniejszą kartkę walentynkową. Można ją było wykonać dowolną techniką, plastyczną lub graficzną, a następnie należało umieścić na niej wymyślony przez siebie tekst o miłości.

            Niezmiernie miło jest nam poinformować, że w konkursie wzięło udział wielu uczniów. Dostarczone do biblioteki przepiękne prace zostały wykonane na bardzo zbliżonym do siebie poziomie. Jury postanowiło nie przyznawać miejsc w konkursie. Zdecydowano zatem wyróżnić najbardziej oryginalne prace.

            W klasie czwartej 4a najpiękniejsze kartki walentynkowe wykonali : Hanna Kwiatkowska i Miłosz Kobus; w klasie 4b – Oskar Brdak i Igor Zawadzki. Wyróżnienia w klasie 5a otrzymują : Anna Borkowska, Krystian Górski, Aleksander Siebert i Melania Maciejewska; w klasie 6a – Mateusz Borkowski, zaś w klasie 8a – Natalia Nizgórska.

            Kartki walentynkowe wykonali również gimnazjaliści. Wyróżniono prace uczennic : klasy 3f : Wiktorii Gawlik, 3b : Natalii Krawczyk oraz klasy 3d : Karoliny Armatowskiej, Magdaleny Moritz, Agnieszki Knieczyńskiej, Wiktorii Sarnowskiej i Kingi Jeschke.

Najliczniej w konkursie wzięli udział pierwszoklasiści i drugoklasiści. Wyróżnienia w klasie 1a zdobyli : Kalina Bednarczyk, Antonina Pokora, Julia Mikita, Aniela Serocka, Katarzyna Tomaszewska, Antoni Kwiliński oraz Inka Tomaszewska; w klasie 1b : Amelia Kaniecka, Maja Kozłowska, Amelia Markuszewska, Zuzanna Woźniak, Julia Gothard. Najpiękniejsze kartki walentynkowe w klasie 2a wykonali : Aleksandra Świderska, Emilia Lewitzka, Justyna Piątek, Zofia Niewadzi, Laura Lewandowska, Patrycja Żurawska, zaś w klasie 2b : Oliwier Zabłotny, Antonina Dominik, Zofia Basiura, Iga Sadłowska.

Organizatorzy konkursu : Izabela Szymkowicz, Karolina Szymczyk

Międzyszkolny Konkurs Twórczości Poetyckiej "Życzliwie o Polsce"

Międzyszkolny Konkurs Twórczości Poetyckiej

"Życzliwie o Polsce"

            Dnia 21 listopada odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Poetyckiej „Życzliwie o Polsce”. Zorganizowała go Szkoła Podstawowa nr 9.

Celem konkursu było uczczenie 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz obchody Dnia Życzliwości. Zadaniem jego uczestników było napisanie „życzliwego” wiersza o Polsce, który mógł być poświęcony jej historii, bohaterom, symbolom narodowym, przepięknym krajobrazom.

W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Miło nam poinformować, że Agata Nowicka z kl.8a oraz Ksawery Karnia z kl.5a zdobyli w nim wyróżnienia.

Nauczyciele prowadzący : p. Iwona Gazdecka, p. Izabela Szymkowicz

Konkurs recytatorski "Opowiedz nam o Niepodległej"

Konkurs recytatorski
"Opowiedz nam o Niepodległej"

             Dnia 7 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 wzięli udział w konkursie recytatorskim „Opowiedz nam o Niepodległej”. Zorganizowała go Biblioteka Oświatowa Klubu Centrum Szkolenia Logistyki. W konkursie, który odbył się z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, reprezentowały naszą szkołę trzy osoby : Magdalena Moritz z kl.3d, Nikola Łuczak i Anna Borkowska z kl.5a. Niezmiernie miło jest nam poinformować, że Magda uplasowała się w nim na II miejscu.

Nauczyciele prowadzący: p. Urszula Grynda, p. Izabela Szymkowicz

Zajęcia pt. „Wolność to wielki dar”

Zajęcia pt. „Wolność to wielki dar”

            W dniach 26 i 29 października klasy : 4b i 5a uczestniczyły w zajęciach pt. „Wolność to wielki dar”, które zostały zorganizowane przez Dział Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu. Przygotowano je z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Na początku spotkania uczniowie próbowali zdefiniować pojęcia wolność i niepodległość. Następnie pani bibliotekarka w sposób bardzo przystępny i ciekawy przedstawiła zarys dziejów Polski – od Mieszka I do II wojny światowej. Kwestie rozbiorów, powstań narodowych i drogę Polaków do wolności pomogły dzieciom uzmysłowić gry i zabawy edukacyjne.

Pod koniec zajęć uczniowie wykonali kotyliony. Następnie przymocowali je do bluzeczek i odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

Opiekunowie : p. Iwona Gazdecka, p. Anita Rodzińska, p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk

Pamięci Diany…

Pamięci Diany…

 

            Z ogromnym żalem informujemy, że 15 września odeszła wyjątkowa osoba, nasza absolwentka, Diana Szpejankowska.

            Ukończyła Gimnazjum nr 7 z wyróżnieniem w 2017 r. Uwielbiała się uczyć. Swoją wiedzą niejednokrotnie zaskakiwała nauczycieli. Jej pasją były książki, a biblioteka ulubionym miejscem w szkole. Zaglądała do niej nawet po ukończeniu gimnazjum. Jeszcze w sierpniu 2018 r. pomagała w opracowaniu technicznym podręczników na obecny rok szkolny. Podarowała na stan naszej biblioteki swoje książki z dzieciństwa oraz zbiór czasopism o zwierzętach (one właśnie były Jej drugą miłością).

            Kontynuowała naukę w Zespole Szkół Technicznych, ale i w naszej szkole pozostawiła cząstkę siebie.

            Diano, na zawsze pozostaniesz w naszych sercach !