Biblioteka

Międzyszkolny Konkurs Twórczości Poetyckiej "Życzliwie o Polsce"

Międzyszkolny Konkurs Twórczości Poetyckiej

"Życzliwie o Polsce"

            Dnia 21 listopada odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Poetyckiej „Życzliwie o Polsce”. Zorganizowała go Szkoła Podstawowa nr 9.

Celem konkursu było uczczenie 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz obchody Dnia Życzliwości. Zadaniem jego uczestników było napisanie „życzliwego” wiersza o Polsce, który mógł być poświęcony jej historii, bohaterom, symbolom narodowym, przepięknym krajobrazom.

W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Miło nam poinformować, że Agata Nowicka z kl.8a oraz Ksawery Karnia z kl.5a zdobyli w nim wyróżnienia.

Nauczyciele prowadzący : p. Iwona Gazdecka, p. Izabela Szymkowicz

Konkurs recytatorski "Opowiedz nam o Niepodległej"

Konkurs recytatorski
"Opowiedz nam o Niepodległej"

             Dnia 7 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 wzięli udział w konkursie recytatorskim „Opowiedz nam o Niepodległej”. Zorganizowała go Biblioteka Oświatowa Klubu Centrum Szkolenia Logistyki. W konkursie, który odbył się z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, reprezentowały naszą szkołę trzy osoby : Magdalena Moritz z kl.3d, Nikola Łuczak i Anna Borkowska z kl.5a. Niezmiernie miło jest nam poinformować, że Magda uplasowała się w nim na II miejscu.

Nauczyciele prowadzący: p. Urszula Grynda, p. Izabela Szymkowicz

Zajęcia pt. „Wolność to wielki dar”

Zajęcia pt. „Wolność to wielki dar”

            W dniach 26 i 29 października klasy : 4b i 5a uczestniczyły w zajęciach pt. „Wolność to wielki dar”, które zostały zorganizowane przez Dział Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu. Przygotowano je z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Na początku spotkania uczniowie próbowali zdefiniować pojęcia wolność i niepodległość. Następnie pani bibliotekarka w sposób bardzo przystępny i ciekawy przedstawiła zarys dziejów Polski – od Mieszka I do II wojny światowej. Kwestie rozbiorów, powstań narodowych i drogę Polaków do wolności pomogły dzieciom uzmysłowić gry i zabawy edukacyjne.

Pod koniec zajęć uczniowie wykonali kotyliony. Następnie przymocowali je do bluzeczek i odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

Opiekunowie : p. Iwona Gazdecka, p. Anita Rodzińska, p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk

Pamięci Diany…

Pamięci Diany…

 

            Z ogromnym żalem informujemy, że 15 września odeszła wyjątkowa osoba, nasza absolwentka, Diana Szpejankowska.

            Ukończyła Gimnazjum nr 7 z wyróżnieniem w 2017 r. Uwielbiała się uczyć. Swoją wiedzą niejednokrotnie zaskakiwała nauczycieli. Jej pasją były książki, a biblioteka ulubionym miejscem w szkole. Zaglądała do niej nawet po ukończeniu gimnazjum. Jeszcze w sierpniu 2018 r. pomagała w opracowaniu technicznym podręczników na obecny rok szkolny. Podarowała na stan naszej biblioteki swoje książki z dzieciństwa oraz zbiór czasopism o zwierzętach (one właśnie były Jej drugą miłością).

            Kontynuowała naukę w Zespole Szkół Technicznych, ale i w naszej szkole pozostawiła cząstkę siebie.

            Diano, na zawsze pozostaniesz w naszych sercach !

 

Konkurs pięknego czytania

Konkurs pięknego czytania

            Dnia 21 maja odbył się konkurs pięknego czytania dla uczniów klas : czwartej i piątej.Musieli oni przygotować 2-minutową interpretację głosową fragmentu ciekawej książki. Jury oceniało : dobór tekstu, płynność czytania oraz intonację.

W konkursie zwyciężył uczeń kl.5a – Bartosz Wojda. II miejsce zdobył Krzysztof Urbaniak z kl.5a, zaś na III miejscu uplasowały się dziewczęta z klasy 4a : Anna Borkowska i Iga Zehner. Wyróżnienia otrzymali uczniowie klasy 4a : Cecylia Czubaszek, Bartosz Malinowski i Marcel Zieliński oraz Adrian Kujawa z kl.5a.

Organizatorzy : p. Beata Grodowska, p. Izabela Szymkowicz

Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

            9 i 10 maja odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.

            Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki na temat gromadzonych w domu książek. Zapoznano też uczniów z zasadami funkcjonowania biblioteki szkolnej.

Następnie podnieśli oni w górę dwa palce prawej dłoni i powtórzyli za nauczycielem słowa uroczystego przyrzeczenia. Po ślubowaniu nastąpiło pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom i zakładkę do książki.

Zanim nadszedł długo wyczekiwany moment wypożyczeń, uczniowie zostali zapoznani z zasadami dotyczącymi obchodzenia się się z książkami – nauczyciel odczytał dzieciom wierszyk „Prośby książki”. Po jego wysłuchaniu pierwszoklasiści podeszli do regału z przygotowanymi dla nich baśniami, wierszami, mądrymi opowieściami i czasopismami, a potem z ogromną ochotą wypożyczali po raz pierwszy książki i gazetki.

Dnia 14 maja w poczet czytelników biblioteki szkolnej zostali również przyjęci uczniowie klas : IVa i Va. Oni także złożyli uroczyste przyrzeczenie oraz otrzymali dyplomy i zakładki.

„Dzień przedsiębiorczości” w bibliotece szkolnej

„Dzień przedsiębiorczości” w bibliotece szkolnej

            21 marca odbyła się kolejna edycja programu pt. „Dzień przedsiębiorczości” Inicjatywa ta sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Miło nam poinformować, że w ramach „Dnia przedsiębiorczości” zawitali do biblioteki absolwenci naszej szkoły. Kamila Szymanek, Maja Kruczkowska, Julia Grzybowska i Mateusz Janiszewski, przy wsparciu nauczycieli bibliotekarzy, pomagali w różnorodnych pracach. Przygotowali ciekawą gazetkę okolicznościową, segregowali i układali na półkach książki oraz czasopisma, stroili bibliotekę na wiosnę. Pełnili także funkcję asystentów bibliotecznych. Wypożyczali oni książki drogą komputerową, korzystając z programu MOL OPTIVUM.

Nasi absolwenci świetnie sprawdzili się w nowych rolach. W miłej atmosferze doskonale współpracowali w grupie, wykonując powierzone im zadania.

Opiekunowie : p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk

Konkurs „Tworzymy kulturę szacunku w Sieci”

Konkurs „Tworzymy kulturę szacunku w Sieci”

            Dnia 6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji zaprosiliśmy do udziału w konkursie „Tworzymy kulturę szacunku w Sieci”. Przebiegał on w czterech kategoriach. W pierwszej z nich - informatycznej należało przygotować pracę graficzną zapisaną w formacie jpg. W drugiej trzeba było wykonać memy, zaś w trzeciej prezentacje multimedialne. Kategoria literacka polegała na napisaniu rymowanki.

            Niezmiernie miło jest nam poinformować, że jeden z uczniów wziął udział w 3 kategoriach konkursowych i zajął w nich I miejsce. Jest to Oskar Melkowski z kl.2e. Uczeń w nagrodę otrzymał bilet do kina. Oskar między innymi zdobył I miejsce w kategorii informatycznej. II miejsce zajęli uczniowie kl.2e: Wiktoria Gościnna, Jakub Gumkowski oraz Karolina Laskowska, Joanna Wiśniewska z kl.2b. Na III miejscu uplasowały się : Wiktoria Ślusarska z kl.2b, Anna Borkowska, Kornelia Markuszewska z kl.4a.

W kategorii – memy I miejsce zajął Oskar Melkowski z kl.2e, II miejsce - Wojciech Kaźmierczak – kl.5a, III miejsce - Jakub Gumkowski – kl.2e.

Najlepszą pracę literacką napisał Oskar Melkowski – z kl.2e, zaś wyróżnienie otrzymał Jakub Bal z kl.2e

W kategorii - prezentacja multimedialna zwyciężył Wojciech Kaźmierczak z kl.5a, a wyróżnienia otrzymali: Jakub Bal i Wiktor Szyszkowski z kl.2e.

Bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a jego laureatom serdecznie gratulujemy

Organizatorzy konkursu: p. Karolina Szymczyk, p. Izabela Szymkowicz, p. Dorota Korzeniewska

Konkurs "Tę książkę polecam na jesienne i zimowe wieczory"

Konkurs "Tę książkę polecam na jesienne i zimowe wieczory"

            Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przeprowadzono w październiku konkurs pt. "Tę książkę polecam na jesienne i zimowe wieczory". Przebiegał w dwóch kategoriach : plastycznej i literacko-informatycznej. Pierwsza z nich polegała na wykonaniu pracy dowolną techniką, która zachęciłaby do przeczytania ciekawej książki. W kategorii literackiej należało opracować komiks fragmentu interesującej powieści. Prace można było wykonać odręcznie lub w dowolnym programie graficznym, indywidualnie lub w maksymalnie trzyosobowych zespołach.

Na poziomie klas pierwszych, w kategorii plastycznej, I miejsce zdobyli uczniowie klasy 1b : Aleksander Adamonis i Antonina Dominik, II miejsce zajęły : Zofia Basiura -kl.1b, Emilia Lewitzka - kl.1a, na III miejscu uplasowały się dziewczynki z kl.1a : Lena Cybulska i Aleksandra Świderska. Wyróżnienia otrzymali uczniowie kla.1a : Nikolas Lembke, Alex Wojda, Zofia Niewadzi, Patrycja Żurawska, Patryk Piotrowski, Zuzanna Piotrowska.

Spośród uczniów klas : czwartej i piątej I miejsce, za przygotowanie ciekawego komiksu, zdobył Wojciech Kaźmierczak z kl.5a, II miejsce zajęła Olga Kwiatkowska z kl.4a, na III miejscu uplasowali się : Marcel Zieliński i Ksawery Karnia z kl.4a. Wyróżnienia otrzymały uczennice kl.4a : Anna Borkowska, Kornelia Markuszewska, Iga Zehner .

Na poziome klas gimnazjalnych w konkursie zwyciężyli : Klaudia Orłowska z kl.2f i Oskar Melkowski z kl.2e. Przygotowali oni prace w kategorii literacko-informatycznej.

Organizatorzy konkursu : Izabela Szymkowicz, Karolina Szymczyk

 

Konkurs pt. "Koniecznie przeczytajcie tę książkę"

Konkurs pt. "Koniecznie przeczytajcie tę książkę"

            Z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarzy przeprowadzono konkurs pt. "Koniecznie przeczytajcie tę książkę". Przebiegał on w dwóch kategoriach. W pierwszej z nich należało przygotować 2-minutową interpretację głosową fragmentu ciekawej powieści z biblioteki szkolnej. Druga kategoria polegała na przygotowaniu prezentacji multimedialnej dotyczącej twórczości wybranego pisarza.

Konkurs i jego uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się dnia 25 maja. W pierwszej kategorii zwyciężyły : Kamila Szymanek z kl.3e oraz Julita Kraśnicka z kl.2a. II miejsce zdobyły : Maja Kruczkowska z kl.3d i Agata Klonowska z kl.1a. Na III miejscu uplasowała się Diana Szpejankowska z kl.3e. Wyróżnienia otrzymali : Zuzanna Wiśniewska z kl.2a, Wiktoria Ślusarska z kl.1b, Maria Grunberg z kl.1a, Wiktoria Gawlik z kl.1f, Karol Płomin z kl.1f, Marika Depner - Bratoszewska z kl. 1f oraz Karolina Karpińska z kl.3f.

W drugiej kategorii I miejsce zdobyli : Wiktoria Ślusarska z kl.1b i Oskar Melkowski z kl.1e. II miejsce zajęła Karolina Gronek z kl.2a, zaś miejsce III - Dominika Orgacka z kl.2a. Wyróżnienie otrzymała Maria Grunberg z kl.1a.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

Organizatorzy : p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk, p. Małgorzata Kaczmarek, p. Merri Zacharian

Wyniki konkursu z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

Wyniki konkursu z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

            Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przeprowadzono w naszej szkole konkurs pt. "Razem zmieniamy Internet na lepsze". Przebiegał on w trzech kategoriach : literackiej, informatycznej i plastycznej. W pierwszej z nich należało ułożyć minimum jedno hasło na temat konkursowy. W kategorii informatycznej trzeba było wykonać plakat w dowolnym programie graficznym. Trzecia kategoria polegała na przygotowaniu plakatu dowolną techniką plastyczną.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco :

kategoria informatyczna:
1 miejsce - Oskar Melkowski - kl.1e
wyróżnienie - Anna Piwowarczyk - kl.1b, Joanna Agnieszka Wiśniewska - kl.1b

kategoria plastyczna:
1 miejsce - Patrycja Dubanowska - kl.2d
2 miejsce - Patrycja Urbańska - kl.1e, Oliwia Cackowska - kl.1e, Beata Armatowska - kl.3d, Kinga Węglerska - kl.3e
3 miejsce - Anna Piwowarczyk - kl.1b, Joanna Agnieszka Wiśniewska - kl.1b, Dominika Orgacka - kl.2a, Karolina Gronek - kl.2a

kategoria literacka:
1 miejsce - Maja Kruczkowska - kl.3d

Konkurs z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

Konkurs z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

            Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu ogłaszamy konkurs pt. ?Razem zmieniamy Internet na lepsze?. Przebiegać on będzie w trzech kategoriach : literackiej, informatycznej i plastycznej.

W pierwszej z nich należy ułożyć minimum jedno hasło na temat konkursowy.
W kategorii informatycznej trzeba wykonać plakat w dowolnym programie graficznym i wydrukować go w formacie A4. Trzecia kategoria polega na przygotowaniu plakatu dowolną techniką plastyczną.

Prace w kategoriach: informatycznej i plastycznej mogą wykonać zespoły kilkuosobowe. Hasła i plakaty należy złożyć w bibliotece najpóźniej do 24 lutego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy powodzenia.

Wyniki konkursu na plakat promujący ciekawą książkę

Wyniki konkursu na plakat promujący ciekawą książkę

            Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłoszono w październiku konkurs na plakat promujący ciekawą książkę. Prace wykonywano indywidualnie i zbiorowo. 16 listopada odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu.

 W pierwszej kategorii zwyciężyła Patrycja Dubanowska z kl.2d.
 II miejsce zdobyły : Magdalena Moritz z kl.1d i Klaudia Orłowska z kl.1f.
 III miejsce zajęły : Patrycja Wszołek z kl.2d oraz Ewa Starko z kl.3f.

W kategorii prac zbiorowych I miejsce zdobyły dziewczęta z kl. 2d : Patrycja Dubanowska, Patrycja Wszołek i Magdalena Wołowska.
 II miejsce zajęły : uczennice klasy 2c : Monika Cybulska, Katarzyna Ostrzycka.
Na III miejscu uplasowały się gimnazjalistki z kl.2f : Agata Pastewska i Wiktoria Pokornicka.

Wyróżnienia otrzymali : Kamila Szymanek ? kl.3e, Diana Szpejankowska - kl.3e, Zuzanna Wiśniewska ? kl.2a, Wiktoria Kasper ? kl.3e, Julia Maciejewska ? kl.2f, Julia Ziejka ?kl.1e, Izabela Serocka ? kl.1e, Hubert Falkowski ?kl.2f, Mateusz Kalinowski ?kl.2f, uczniowie kl.3f : Aleksandra Haftka, Sandra Stanulewicz, Aleksandra Jagła, Mateusz Lewandowski, Karolina Karpińska, Angelika Pyclik, Mikołaj Krawiecki, Nikodem Łobodziński, Mateusz Janiszewski, Sebastian Zdrojewski, Martyna Krause, Sandra Ładzik, Kamil Griesa, Szymon Łosiński, Nikoletta Noch, Mateusz Turowski, Wiktoria Laskowska. Wyróżnienie przyznano także za wykonanie prezentacji multimedialnej. Otrzymał je Oskar Melkowski z kl.1e.

Organizatorzy konkursu : p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk, p. Iwona Karczewska