Biblioteka

Świąteczne zajęcia literacko-plastyczne

Świąteczne zajęcia literacko-plastyczne

            Dnia 18 grudnia uczniowie klasy Ib uczestniczyli w świątecznych zajęciach literacko-plastycznych. Zorganizowano je w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej.

            Po przywitaniu gości pani Nikoleta Owczarzak głośno odczytała wiersz „Przyjaciele Świętego Mikołaja”. Następnie dzieci wykonały zadanie dotyczące jego treści.

W kolejnej części zajęć uczniowie zaprezentowali „Taniec Pingwina”, po czym wspólnie wymyślali życzenia dla św. Mikołaja, wpisywali je na kartkach w kształcie bombek i przyczepiali je na wcześniej narysowanej choince. Dużo radości sprawiło dzieciom zbieranie kul (bombek) z chusty animacyjnej, odpowiadanie na pytania z quizu mikołajkowego oraz wyszukiwanie różnic między obrazkami.

Na koniec zajęć uczniowie wykonali przepiękne karty świąteczne.

            Dzieci klasy Ib już po raz kolejny odwiedziły Filię nr 13. Niewątpliwie, dzięki ciekawym zajęciom, które się w niej odbywają, uczniowie postrzegają bibliotekę jako miejsce bardzo przyjazne. Dzieci wiedzą, że są w niej mile widziane, toteż z chęcią korzystają już z jej zasobów.

Opiekunowie : Jolanta Jelińska, Izabela Szymkowicz

 

 

 

Czytelnicze projekty edukacyjne

Czytelnicze projekty edukacyjne

            W listopadzie wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w czytelniczych projektach edukacyjnych. Bazą do ich realizacji był księgozbiór biblioteki szkolnej.

Uczniowie klas I-III przygotowali projekt pt. : „Jeden dzień z życia bohatera baśni”, zaś klasy V-VIII wykazały w swych pracach, że ich idole do literaccy bohaterowie.

 Projekt „Jeden dzień z życia bohatera baśni”

Czytaj więcej: Czytelnicze projekty edukacyjne

Konkurs pt. „Książka otwiera nam świat”

Konkurs pt. „Książka otwiera nam świat”

            Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przeprowadzono konkurs pt. „Książka otwiera nam świat”. Przebiegał on w trzech kategoriach :

a)literackiej - (napisanie wypracowania lub wiersza),

b)plastycznej – (wykonanie rysunku lub plakatu),

c)informatycznej – (przygotowanie plakatu w formacie jpg).

W pierwszej z nich wyniki przedstawiają się następująco :

Czytaj więcej: Konkurs pt. „Książka otwiera nam świat”

Bookcrossing na święta Bożego Narodzenia

Bookcrossing na święta Bożego Narodzenia

            Drodzy Uczniowie, serdecznie zapraszamy do udziału w akcji pt. „Bookcrossing na święta Bożego Narodzenia ”. Jest ona adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r.

Akcja „Bookcrossing”, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania.

            W wielu miastach na świecie akcja polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (parku, pociągu, wybranym sklepie, teatrze, kawiarni, galerii, kinie), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Właśnie taka bookcrossingowa półka znajduje się od kilku lat w naszej bibliotece. Prosimy zatem, przynieście do biblioteki swoje książki, których już nie będziecie czytać i pozostawcie je na półce bookcrossingowej.

            Nadchodzą święta Bożego Narodzenia. To czas, który spędzamy z rodziną, ale również mamy chwile na inne przyjemności, na przykład na czytanie. Drodzy Uczniowie, uwolnijcie więc swoje książki i dajcie szansę innym na ich przeczytanie. Sami również możecie wybrać dla siebie interesujące pozycje. Mamy nadzieję, że bookcrossingowa półka w naszej bibliotece będzie systematycznie zapełniana ciekawymi książkami dla dzieci i młodzieży.

            SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI !!!

Organizatorzy : Izabela Szymkowicz, Karolina Szymczyk

 

Wystawa ozdób świątecznych

Wystawa ozdób świątecznych

            Dnia 27 listopada dzieci Koła Przyjaciół Biblioteki uczestniczyły w otwarciu „Wystawy ozdób świątecznych”. Zostały one wykonane przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu przy ul. Piłsudskiego oraz osiedla Lotnisko. Uroczystość odbyła się w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej.
Na początku imprezy głos zabrała kierownik filii, pani Aleksandra Szymczyk. Następnie odbył się występ pensjonariuszy DDP, a po nim nastrojowe piosenki zaśpiewał zespół „TENDO” z III LO.

Na koniec uroczystości przepiękna wystawa przekształciła się w kiermasz świąteczny. Za niewielkie kwoty można było kupić aniołki, bombki, choinki i przeróżne stroiki oraz bożonarodzeniowe figurki. Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki z ochotą zaopatrywali się w świąteczne upominki.

Opiekun : p. Izabela Szymkowicz

 

Noc Bibliotek 2019

Noc Bibliotek 2019

            Dnia 5 października dzieci naszej szkoły uczestniczyły wraz z opiekunem w imprezie – Noc Bibliotek. Odbyła się ona w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej od 18.00 do 22.00.

Przybyłych gości powitały : pani Aleksandra Szymczyk oraz pani Nikoleta Owczarzak. Na otwarcie uroczystego wieczoru przeczytano wiersz Joanny Mueller „Wierszowiązałki”.

            Następnie uczestnicy imprezy wybrali gry planszowe i rozpoczęli wspólne rozgrywki. Zespół z SP 8 postanowił bawić się w kalambury przy pomocy haseł ze świetnej planszówki.

Po godzinnej grze wszyscy z przyjemnością wysłuchali piosenek w wykonaniu zespołu TENDO. Później odbyły się warsztaty, podczas których wykonywano jesienne broszki i zakładki do książek. Ostatnia godzina imprezy upłynęła na głośnym czytaniu „Baśni z różnych stron świata”. W czasie imprezy wielu jej uczestników wybrało sobie książki w ramach akcji bookcrossing.

Podczas całej Nocy Bibliotek można było posilić się przy szwedzkim bufecie, który obfitował w kanapki, ciasteczka, cukierki i napoje. Wielu gości imprezy wychwalało ciasto upieczone przez Marysię, uczennicę klasy VIa. Jej „malinowa chmurka” zniknęła ze stołu najszybciej.

            Trzeba przyznać, że Noc Bibliotek, która została zorganizowana przez filię po raz pierwszy, była bardzo udana. Czas upłynął wszystkim szybko i przemiło. Niewątpliwie była to bardzo interesująca akcja, która popularyzowała biblioteki i czytelnictwo.

Opiekun : Izabela Szymkowicz

 

Konkurs pt. „Książka otwiera nam świat”

Konkurs pt. „Książka otwiera nam świat”

            Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie pt. „Książka otwiera nam świat”. Będzie on przebiegał w trzech kategoriach:

a) literackiej – napisanie wypracowania lub wiersza,
b) plastycznej – wykonanie rysunku lub plakatu,
c) informatycznej – przygotowanie plakatu wydrukowanego lub zapisanego w formacie jpg.

Prace należy dostarczyć do biblioteki najpóźniej 28 października.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy powodzenia! Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody!

Organizatorzy konkursu: p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk

„Wybory książek”

„Wybory książek”

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice !

Miło nam poinformować, że w tym roku nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Chcielibyśmy bardzo, aby nasz księgozbiór wzbogacił się o pozycje chętnie czytane przez uczniów oraz  takie, o których dzieci i młodzież po prostu marzą, aby wziąć je w dłonie. Na początku tego tygodnia w klasach zostały rozdane kartki do wypełnienia w domu. Trzeba na nich wpisać tytuły ciekawych książek, które ostatnio były czytane przez uczniów lub chcieliby je przeczytać w przyszłości. Do „książkowych wyborów” serdecznie zapraszamy również rodziców. Wypełnione kartki należy oddać najpóźniej w czwartek, do nauczycieli języka polskiego (klasy V-VIII) i wychowawców (klasy I-III).

 

Konkurs plastyczny „Jestem dzieckiem i posiadam swoje prawa”

Konkurs plastyczny „Jestem dzieckiem i posiadam swoje prawa”

            Dnia 5 czerwca odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jestem dzieckiem i posiadam swoje prawa”. Zorganizowała go Filia nr 13 Biblioteki Miejskiej.

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że Grand Prix konkursu zdobyła uczennica klasy 2b, Zofia Basiura. Nagrody za swoje piękne prace otrzymali również : Konrad Choma z kl.1a, Amelia Kaniecka i Maja Kozłowska z kl.1b oraz Zofia Gliniecka z kl.2b.

            Uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Oprócz upominków dzieci zostały poczęstowane słodkościami oraz napojami. Na koniec uczniowie obejrzeli przepiękną kolekcję breloczków z różnych zakątków świata.

Konkurs pięknego czytania pt. "Koniecznie przeczytajcie tę książkę"

Konkurs pięknego czytania pt. "Koniecznie przeczytajcie tę książkę"

            Dnia 27 maja w bibliotece szkolnej przeprowadzono konkurs pięknego czytania pt. „Koniecznie przeczytajcie tę książkę”. Wzięły w nim udział reprezentacje klas pierwszych i drugich.

Konkurs polegał na odczytaniu fragmentu wybranego przez siebie utworu. Czas interpretacji głosowej nie mógł przekraczać dwóch minut.
Jury oceniało : trafność doboru fragmentu tekstu, płynność czytania oraz intonację.

            Na poziomie klas pierwszych zwyciężyła Maja Kozłowska z kl.1b. II miejsce zdobył Kacper Żak z kl.1b, zaś na III miejscu uplasowała się Kalina Bednarczyk z kl.1a. Wyróżnienia otrzymali : Antoni Kwiliński i Igor Przygodzki z kl.1a oraz Maciej Gebauer i Amelia Kaniecka z kl.1b.

W klasach drugich zwyciężyli : Zofia Basiura i Oliwier Zabłotny z kl.2b. II miejsce zajęła Antonina Dominik z kl.2b, zaś III miejsce – Zuzanna Piotrowska z kl.2a. Wyróżnienia otrzymały : Justyna Piątek i Laura Lewandowska z kl.2a.

            Miło nam poinformować, że wszyscy uczestnicy konkursu pięknie się zaprezentowali. Czytali wybrane przez siebie fragmenty utworów w taki sposób, że niewątpliwie zachęcili inne osoby do przeczytania książek w całości. Pamiątkowe dyplomy i książeczki wręczyła laureatom konkursu pani dyrektor, Marzena Stefaniak – Holz.

Organizatorzy konkursu : p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk

Występ Zosi Basiury podczas imprezy integracyjnej w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej

Występ Zosi Basiury podczas imprezy integracyjnej
w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej

 

            Dnia 7 maja uczennica klasy 2b, Zofia Basiura, uświetniła swoim występem imprezę integracyjną w ramach projektu „Majówka z kulturą i sztuką”, która odbyła się w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej. 

Dziewczynka zaprezentowała zebranym „Legendę o toruńskich pierni-kach”. Utwór ten przyniósł Zosi zwycięstwo w konkursie międzyszkolnym : ,,Bajki, baśnie i legendy polskie''.

Dzięki zaangażowaniu mamy uczennica wystąpiła w przepięknej scenografii, na którą składały się między innymi : mała cukiernia oraz produkty do wypieku ciasteczek. Nie zabrakło oczywiście pierników oblanych mleczną czekoladą. Zosia zadbała również o swój ubiór podczas występu. Pięknie prezentowała się w białym stroju kucharza, jak również w pelerynie i koronie króla.

            Legenda opowiedziana przez Zosię wzbudziła wiele emocji. Wszyscy patrzyli na nią z uśmiechem na twarzy i niedowierzaniem. Zastanawiano się, jak taka mała osóbka mogła nauczyć się bardzo długiego tekstu i powiedzieć go w taki sposób, że nie można było jej nie słuchać. W czasie występu i po nim wiele osób robiło jej zdjęcia. Zosia zaś odwdzięczyła się za miłe przyjęcie poczęstunkiem – rozdała wszystkim czekoladowe pierniczki. W podziękowaniu za swój piękny występ uczennica otrzymała książeczkę oraz słodki upominek.

 

Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

   

            Dnia 6 i 7 maja odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.

            Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki. Dzieci dowiedziały się, z jakich pomieszczeń składa się biblioteka oraz zapoznały się z zasadami wypożyczania książek. Pierwszoklasiści pięknie opowiadali o swoich domowych zbiorach baśni, powieści i książek edukacyjnych. Potrafili wskazać różnice między funkcjonowaniem biblioteki i księgarni.

Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie. Uczniowie podnieśli w górę dwa palce prawej dłoni i powtórzyli za nauczycielem słowa przyrzeczenia. Po nim nastąpiło pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom i zakładkę do książki.

            Zanim nadszedł długo wyczekiwany moment wypożyczeń, uczniowie zostali zapoznani z zasadami dotyczącymi obchodzenia się z książkami – nauczyciel odczytał dzieciom wierszyk „Prośby książki”. Po jego wysłuchaniu pierwszoklasiści podeszli do regału z przygotowanymi dla nich baśniami, wierszami, mądrymi opowieściami i czasopismami, a potem z ogromną ochotą wypożyczali (niektórzy po raz pierwszy) książki i gazetki.

Organizatorzy : p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk

 

Wystawa wielkanocna

Wystawa wielkanocna

            27 marca młodzież Koła Przyjaciół Biblioteki uczestniczyła w otwarciu „Wystawy wielkanocnej”. Uroczystość odbyła się w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej.
Wystawa powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu pensjonariuszy Domów Dziennego Pobytu przy ul. Piłsudskiego i osiedla Lotnisko, a także utalentowanych mieszkanek Grudziądza.

Na początku uroczystości głos zabrała kierownik filii, pani Aleksandra Szymczyk. W swojej wypowiedzi zaznaczyła, ze współpraca z DDP trwa już 15 lat. Następnie odbył się występ zespołu muzycznego „TENDO” z III LO. Niezmiernie miło jest nam poinformować, że jego liderami są nasi absolwenci : Maciej Kaszubowski oraz Angelika Pyclik. Po wysłuchaniu pięknych piosenek dyrektor DDP, pani Jolanta Rydzińska – Lotarska podziękowała pani Aleksandrze Szymczyk za wieloletnią współpracę i możliwość prezentowania w bibliotece prac pensjonariuszy.

            Na koniec uroczystości piękna wystawa przekształciła się w kiermasz wielkanocny. Za naprawdę niewielkie pieniążki można było kupić prześliczne zajączki, kurczaczki, jajeczka i przeróżne stroiki. Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki z ochotą zaopatrywali się w świąteczne upominki. Kiermasz w Filii nr 13 trwa nadal. Jeśli ktokolwiek ma ochotę kupić wielkanocne ozdoby i kartki, zapraszamy do biblioteki w godzinach od 10.00 do 18.00 (czwartek -10.00 -14.00).

Opiekun : p. Izabela Szymkowicz