Biblioteka

Wystawa wielkanocna

Wystawa wielkanocna

            27 marca młodzież Koła Przyjaciół Biblioteki uczestniczyła w otwarciu „Wystawy wielkanocnej”. Uroczystość odbyła się w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej.
Wystawa powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu pensjonariuszy Domów Dziennego Pobytu przy ul. Piłsudskiego i osiedla Lotnisko, a także utalentowanych mieszkanek Grudziądza.

Na początku uroczystości głos zabrała kierownik filii, pani Aleksandra Szymczyk. W swojej wypowiedzi zaznaczyła, ze współpraca z DDP trwa już 15 lat. Następnie odbył się występ zespołu muzycznego „TENDO” z III LO. Niezmiernie miło jest nam poinformować, że jego liderami są nasi absolwenci : Maciej Kaszubowski oraz Angelika Pyclik. Po wysłuchaniu pięknych piosenek dyrektor DDP, pani Jolanta Rydzińska – Lotarska podziękowała pani Aleksandrze Szymczyk za wieloletnią współpracę i możliwość prezentowania w bibliotece prac pensjonariuszy.

            Na koniec uroczystości piękna wystawa przekształciła się w kiermasz wielkanocny. Za naprawdę niewielkie pieniążki można było kupić prześliczne zajączki, kurczaczki, jajeczka i przeróżne stroiki. Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki z ochotą zaopatrywali się w świąteczne upominki. Kiermasz w Filii nr 13 trwa nadal. Jeśli ktokolwiek ma ochotę kupić wielkanocne ozdoby i kartki, zapraszamy do biblioteki w godzinach od 10.00 do 18.00 (czwartek -10.00 -14.00).

Opiekun : p. Izabela Szymkowicz

Spotkanie z młodą pisarką – Karoliną Kowalską

Spotkanie z młodą pisarką – Karoliną Kowalską

            Dnia 11 marca w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 z młodą pisarką – Karoliną Kowalską. Rozmowę poprowadziła pani Aleksandra Szymczyk, kierownik filii.

            18 – letnia autorka powieści uczęszcza do liceum o profilu medialno – dziennikarskim. Interesuje się literaturą, muzyką i rysunkiem. Pierwsze jej utwory to wiersze, które zaczęła pisać w gimnazjum. Przyszedł jednak moment, kiedy stwierdziła, że chce napisać książkę. Natchnienie przyszło po lekturze powieści „Dolina szkieletów”. Pewnego wieczoru stworzyła zatem krótkie opowiadanie, do którego sukcesywnie dopisywała kolejne strony… Tak powstała książka, która początkowo miała być romansem. W trakcie pisania przerodziła się w przygodę, a później stała się, pełnym szaleńczego tempa, kryminałem.

            Karolina Kowalska napisała swoją pierwszą książkę dwa lata temu. „Córka kwiaciarza” może być ostrzeżeniem dla młodych dziewcząt, które szukają „miłości” w Internecie. Główna bohaterka powieści, Karolina, jak magnes przyciąga do siebie dziwnych mężczyzn i kłopoty. Próbując uciec zarówno od jednych, jak i od drugich, wikła się w coraz bardziej niebezpieczne tarapaty.

            Wypowiedzi młodej pisarki wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród młodzieży. Uczniowie SP8 zadali jej wiele pytań. Dowiedzieli się od pani Karoliny, że do napisania i wydania książki skłoniła ją mama. Autorka powiedziała zebranym, że jest w trakcie pisania drugiej i trzeciej części powieści. Poinformowała też, że „Córkę kwiaciarza” można kupić obecnie w Empiku.

            Spotkanie z panią Karoliną Kowalską przebiegało w nadzwyczaj miłej atmosferze. Dostarczyło zebranym, szczególnie tym, którzy również piszą poezję lub prozę, wielu cennych informacji na temat, jak w dzisiejszych czasach doprowadzić do wydania własnej twórczości. Młodzież uzmysłowił sobie fakt, że warto marzyć i spełniać marzenia, na przykład o zobaczeniu napisanej przez siebie książki w księgarni.

Konkurs na najpiękniejszą kartkę walentynkową

Konkurs na najpiękniejszą kartkę walentynkową

            Z okazji walentynek biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs na najpiękniejszą kartkę walentynkową. Można ją było wykonać dowolną techniką, plastyczną lub graficzną, a następnie należało umieścić na niej wymyślony przez siebie tekst o miłości.

            Niezmiernie miło jest nam poinformować, że w konkursie wzięło udział wielu uczniów. Dostarczone do biblioteki przepiękne prace zostały wykonane na bardzo zbliżonym do siebie poziomie. Jury postanowiło nie przyznawać miejsc w konkursie. Zdecydowano zatem wyróżnić najbardziej oryginalne prace.

            W klasie czwartej 4a najpiękniejsze kartki walentynkowe wykonali : Hanna Kwiatkowska i Miłosz Kobus; w klasie 4b – Oskar Brdak i Igor Zawadzki. Wyróżnienia w klasie 5a otrzymują : Anna Borkowska, Krystian Górski, Aleksander Siebert i Melania Maciejewska; w klasie 6a – Mateusz Borkowski, zaś w klasie 8a – Natalia Nizgórska.

            Kartki walentynkowe wykonali również gimnazjaliści. Wyróżniono prace uczennic : klasy 3f : Wiktorii Gawlik, 3b : Natalii Krawczyk oraz klasy 3d : Karoliny Armatowskiej, Magdaleny Moritz, Agnieszki Knieczyńskiej, Wiktorii Sarnowskiej i Kingi Jeschke.

Najliczniej w konkursie wzięli udział pierwszoklasiści i drugoklasiści. Wyróżnienia w klasie 1a zdobyli : Kalina Bednarczyk, Antonina Pokora, Julia Mikita, Aniela Serocka, Katarzyna Tomaszewska, Antoni Kwiliński oraz Inka Tomaszewska; w klasie 1b : Amelia Kaniecka, Maja Kozłowska, Amelia Markuszewska, Zuzanna Woźniak, Julia Gothard. Najpiękniejsze kartki walentynkowe w klasie 2a wykonali : Aleksandra Świderska, Emilia Lewitzka, Justyna Piątek, Zofia Niewadzi, Laura Lewandowska, Patrycja Żurawska, zaś w klasie 2b : Oliwier Zabłotny, Antonina Dominik, Zofia Basiura, Iga Sadłowska.

Organizatorzy konkursu : Izabela Szymkowicz, Karolina Szymczyk

Międzyszkolny Konkurs Twórczości Poetyckiej "Życzliwie o Polsce"

Międzyszkolny Konkurs Twórczości Poetyckiej

"Życzliwie o Polsce"

            Dnia 21 listopada odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Poetyckiej „Życzliwie o Polsce”. Zorganizowała go Szkoła Podstawowa nr 9.

Celem konkursu było uczczenie 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz obchody Dnia Życzliwości. Zadaniem jego uczestników było napisanie „życzliwego” wiersza o Polsce, który mógł być poświęcony jej historii, bohaterom, symbolom narodowym, przepięknym krajobrazom.

W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Miło nam poinformować, że Agata Nowicka z kl.8a oraz Ksawery Karnia z kl.5a zdobyli w nim wyróżnienia.

Nauczyciele prowadzący : p. Iwona Gazdecka, p. Izabela Szymkowicz

Konkurs recytatorski "Opowiedz nam o Niepodległej"

Konkurs recytatorski
"Opowiedz nam o Niepodległej"

             Dnia 7 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 wzięli udział w konkursie recytatorskim „Opowiedz nam o Niepodległej”. Zorganizowała go Biblioteka Oświatowa Klubu Centrum Szkolenia Logistyki. W konkursie, który odbył się z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, reprezentowały naszą szkołę trzy osoby : Magdalena Moritz z kl.3d, Nikola Łuczak i Anna Borkowska z kl.5a. Niezmiernie miło jest nam poinformować, że Magda uplasowała się w nim na II miejscu.

Nauczyciele prowadzący: p. Urszula Grynda, p. Izabela Szymkowicz

Zajęcia pt. „Wolność to wielki dar”

Zajęcia pt. „Wolność to wielki dar”

            W dniach 26 i 29 października klasy : 4b i 5a uczestniczyły w zajęciach pt. „Wolność to wielki dar”, które zostały zorganizowane przez Dział Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu. Przygotowano je z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Na początku spotkania uczniowie próbowali zdefiniować pojęcia wolność i niepodległość. Następnie pani bibliotekarka w sposób bardzo przystępny i ciekawy przedstawiła zarys dziejów Polski – od Mieszka I do II wojny światowej. Kwestie rozbiorów, powstań narodowych i drogę Polaków do wolności pomogły dzieciom uzmysłowić gry i zabawy edukacyjne.

Pod koniec zajęć uczniowie wykonali kotyliony. Następnie przymocowali je do bluzeczek i odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

Opiekunowie : p. Iwona Gazdecka, p. Anita Rodzińska, p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk

Pamięci Diany…

Pamięci Diany…

 

            Z ogromnym żalem informujemy, że 15 września odeszła wyjątkowa osoba, nasza absolwentka, Diana Szpejankowska.

            Ukończyła Gimnazjum nr 7 z wyróżnieniem w 2017 r. Uwielbiała się uczyć. Swoją wiedzą niejednokrotnie zaskakiwała nauczycieli. Jej pasją były książki, a biblioteka ulubionym miejscem w szkole. Zaglądała do niej nawet po ukończeniu gimnazjum. Jeszcze w sierpniu 2018 r. pomagała w opracowaniu technicznym podręczników na obecny rok szkolny. Podarowała na stan naszej biblioteki swoje książki z dzieciństwa oraz zbiór czasopism o zwierzętach (one właśnie były Jej drugą miłością).

            Kontynuowała naukę w Zespole Szkół Technicznych, ale i w naszej szkole pozostawiła cząstkę siebie.

            Diano, na zawsze pozostaniesz w naszych sercach !

 

Konkurs pięknego czytania

Konkurs pięknego czytania

            Dnia 21 maja odbył się konkurs pięknego czytania dla uczniów klas : czwartej i piątej.Musieli oni przygotować 2-minutową interpretację głosową fragmentu ciekawej książki. Jury oceniało : dobór tekstu, płynność czytania oraz intonację.

W konkursie zwyciężył uczeń kl.5a – Bartosz Wojda. II miejsce zdobył Krzysztof Urbaniak z kl.5a, zaś na III miejscu uplasowały się dziewczęta z klasy 4a : Anna Borkowska i Iga Zehner. Wyróżnienia otrzymali uczniowie klasy 4a : Cecylia Czubaszek, Bartosz Malinowski i Marcel Zieliński oraz Adrian Kujawa z kl.5a.

Organizatorzy : p. Beata Grodowska, p. Izabela Szymkowicz

Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

Uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

            9 i 10 maja odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.

            Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki na temat gromadzonych w domu książek. Zapoznano też uczniów z zasadami funkcjonowania biblioteki szkolnej.

Następnie podnieśli oni w górę dwa palce prawej dłoni i powtórzyli za nauczycielem słowa uroczystego przyrzeczenia. Po ślubowaniu nastąpiło pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom i zakładkę do książki.

Zanim nadszedł długo wyczekiwany moment wypożyczeń, uczniowie zostali zapoznani z zasadami dotyczącymi obchodzenia się się z książkami – nauczyciel odczytał dzieciom wierszyk „Prośby książki”. Po jego wysłuchaniu pierwszoklasiści podeszli do regału z przygotowanymi dla nich baśniami, wierszami, mądrymi opowieściami i czasopismami, a potem z ogromną ochotą wypożyczali po raz pierwszy książki i gazetki.

Dnia 14 maja w poczet czytelników biblioteki szkolnej zostali również przyjęci uczniowie klas : IVa i Va. Oni także złożyli uroczyste przyrzeczenie oraz otrzymali dyplomy i zakładki.

„Dzień przedsiębiorczości” w bibliotece szkolnej

„Dzień przedsiębiorczości” w bibliotece szkolnej

            21 marca odbyła się kolejna edycja programu pt. „Dzień przedsiębiorczości” Inicjatywa ta sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Miło nam poinformować, że w ramach „Dnia przedsiębiorczości” zawitali do biblioteki absolwenci naszej szkoły. Kamila Szymanek, Maja Kruczkowska, Julia Grzybowska i Mateusz Janiszewski, przy wsparciu nauczycieli bibliotekarzy, pomagali w różnorodnych pracach. Przygotowali ciekawą gazetkę okolicznościową, segregowali i układali na półkach książki oraz czasopisma, stroili bibliotekę na wiosnę. Pełnili także funkcję asystentów bibliotecznych. Wypożyczali oni książki drogą komputerową, korzystając z programu MOL OPTIVUM.

Nasi absolwenci świetnie sprawdzili się w nowych rolach. W miłej atmosferze doskonale współpracowali w grupie, wykonując powierzone im zadania.

Opiekunowie : p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk

Konkurs „Tworzymy kulturę szacunku w Sieci”

Konkurs „Tworzymy kulturę szacunku w Sieci”

            Dnia 6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji zaprosiliśmy do udziału w konkursie „Tworzymy kulturę szacunku w Sieci”. Przebiegał on w czterech kategoriach. W pierwszej z nich - informatycznej należało przygotować pracę graficzną zapisaną w formacie jpg. W drugiej trzeba było wykonać memy, zaś w trzeciej prezentacje multimedialne. Kategoria literacka polegała na napisaniu rymowanki.

            Niezmiernie miło jest nam poinformować, że jeden z uczniów wziął udział w 3 kategoriach konkursowych i zajął w nich I miejsce. Jest to Oskar Melkowski z kl.2e. Uczeń w nagrodę otrzymał bilet do kina. Oskar między innymi zdobył I miejsce w kategorii informatycznej. II miejsce zajęli uczniowie kl.2e: Wiktoria Gościnna, Jakub Gumkowski oraz Karolina Laskowska, Joanna Wiśniewska z kl.2b. Na III miejscu uplasowały się : Wiktoria Ślusarska z kl.2b, Anna Borkowska, Kornelia Markuszewska z kl.4a.

W kategorii – memy I miejsce zajął Oskar Melkowski z kl.2e, II miejsce - Wojciech Kaźmierczak – kl.5a, III miejsce - Jakub Gumkowski – kl.2e.

Najlepszą pracę literacką napisał Oskar Melkowski – z kl.2e, zaś wyróżnienie otrzymał Jakub Bal z kl.2e

W kategorii - prezentacja multimedialna zwyciężył Wojciech Kaźmierczak z kl.5a, a wyróżnienia otrzymali: Jakub Bal i Wiktor Szyszkowski z kl.2e.

Bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a jego laureatom serdecznie gratulujemy

Organizatorzy konkursu: p. Karolina Szymczyk, p. Izabela Szymkowicz, p. Dorota Korzeniewska

Konkurs "Tę książkę polecam na jesienne i zimowe wieczory"

Konkurs "Tę książkę polecam na jesienne i zimowe wieczory"

            Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przeprowadzono w październiku konkurs pt. "Tę książkę polecam na jesienne i zimowe wieczory". Przebiegał w dwóch kategoriach : plastycznej i literacko-informatycznej. Pierwsza z nich polegała na wykonaniu pracy dowolną techniką, która zachęciłaby do przeczytania ciekawej książki. W kategorii literackiej należało opracować komiks fragmentu interesującej powieści. Prace można było wykonać odręcznie lub w dowolnym programie graficznym, indywidualnie lub w maksymalnie trzyosobowych zespołach.

Na poziomie klas pierwszych, w kategorii plastycznej, I miejsce zdobyli uczniowie klasy 1b : Aleksander Adamonis i Antonina Dominik, II miejsce zajęły : Zofia Basiura -kl.1b, Emilia Lewitzka - kl.1a, na III miejscu uplasowały się dziewczynki z kl.1a : Lena Cybulska i Aleksandra Świderska. Wyróżnienia otrzymali uczniowie kla.1a : Nikolas Lembke, Alex Wojda, Zofia Niewadzi, Patrycja Żurawska, Patryk Piotrowski, Zuzanna Piotrowska.

Spośród uczniów klas : czwartej i piątej I miejsce, za przygotowanie ciekawego komiksu, zdobył Wojciech Kaźmierczak z kl.5a, II miejsce zajęła Olga Kwiatkowska z kl.4a, na III miejscu uplasowali się : Marcel Zieliński i Ksawery Karnia z kl.4a. Wyróżnienia otrzymały uczennice kl.4a : Anna Borkowska, Kornelia Markuszewska, Iga Zehner .

Na poziome klas gimnazjalnych w konkursie zwyciężyli : Klaudia Orłowska z kl.2f i Oskar Melkowski z kl.2e. Przygotowali oni prace w kategorii literacko-informatycznej.

Organizatorzy konkursu : Izabela Szymkowicz, Karolina Szymczyk

 

Konkurs pt. "Koniecznie przeczytajcie tę książkę"

Konkurs pt. "Koniecznie przeczytajcie tę książkę"

            Z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarzy przeprowadzono konkurs pt. "Koniecznie przeczytajcie tę książkę". Przebiegał on w dwóch kategoriach. W pierwszej z nich należało przygotować 2-minutową interpretację głosową fragmentu ciekawej powieści z biblioteki szkolnej. Druga kategoria polegała na przygotowaniu prezentacji multimedialnej dotyczącej twórczości wybranego pisarza.

Konkurs i jego uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się dnia 25 maja. W pierwszej kategorii zwyciężyły : Kamila Szymanek z kl.3e oraz Julita Kraśnicka z kl.2a. II miejsce zdobyły : Maja Kruczkowska z kl.3d i Agata Klonowska z kl.1a. Na III miejscu uplasowała się Diana Szpejankowska z kl.3e. Wyróżnienia otrzymali : Zuzanna Wiśniewska z kl.2a, Wiktoria Ślusarska z kl.1b, Maria Grunberg z kl.1a, Wiktoria Gawlik z kl.1f, Karol Płomin z kl.1f, Marika Depner - Bratoszewska z kl. 1f oraz Karolina Karpińska z kl.3f.

W drugiej kategorii I miejsce zdobyli : Wiktoria Ślusarska z kl.1b i Oskar Melkowski z kl.1e. II miejsce zajęła Karolina Gronek z kl.2a, zaś miejsce III - Dominika Orgacka z kl.2a. Wyróżnienie otrzymała Maria Grunberg z kl.1a.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

Organizatorzy : p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk, p. Małgorzata Kaczmarek, p. Merri Zacharian