Biblioteka

Książki z biblioteki szkolnej na wakacje

Książki z biblioteki szkolnej na wakacje

            Drodzy Uczniowie, w poniedziałek (29 czerwca) między godziną 8.00 a 14.00 będzie można wypożyczyć książki z biblioteki szkolnej na wakacje. W tym dniu należy zwrócić również nieoddane wcześniej podręczniki.

Zasady wypożyczeń :

- w czytelni biblioteki szkolnej (tuż za drzwiami) może przebywać jedna osoba (uczeń przebywa w wyznaczonym miejscu – nie przechodzi do dalszej części czytelni i wypożyczalni),
- uczniowie nie mogą samodzielnie brać książek z półek (brak wolnego dostępu do półek),
- nauczyciel bibliotekarz podaje uczniowi wybraną przez niego książkę.

Kochani, serdecznie zapraszamy Was w poniedziałek do biblioteki. Życzymy Wam niezapomnianych wrażeń podczas czytania książek oraz wspaniałych wakacji.

Izabela Szymkowicz, Karolina Szymczyk

Terminy i zasady zwrotu książek do biblioteki szkolnej


Terminy i zasady zwrotu książek do biblioteki szkolnej

            Szanowni Państwo, w dniach od 8 do 10 czerwca należy zwrócić do biblioteki wypożyczone książki oraz nieużywane już przez dzieci podręczniki.

1.Zasady zwrotu :

a) uczniowie/rodzice wchodzą do czytelni pojedynczo,
b) w czytelni biblioteki szkolnej uczeń/rodzic przebywa w wyznaczonym miejscu (tuż za drzwiami, przed ławką),
c) uczniowie/rodzice nie przechodzą do dalszej części czytelni i wypożyczalni,
d) uczniowie/rodzice odczytują na głos numer książki, który umieszczony jest pod pieczątką na stronie tytułowej, a następnie wkładają ją do wyznaczonego kartonu,
e) w przypadku zwrotu podręczników rodzic/uczeń pokazuje nauczycielowi nazwisko wypożyczającego, które jest zapisane na stronie tytułowej lub okładce, a następnie wkłada książkę do wyznaczonego kartonu (bez foliowych okładek, bez notatek zapisanych ołówkiem).

2. Książki i niepotrzebne już podręczniki należy zwrócić do biblioteki w godzinach od 8.00 do 14.00 w następujących dniach :

- 8 czerwca – klasy pierwsze, drugie, trzecie ,

- 9 czerwca – klasy piąte i szósta,

-10 czerwca – klasy siódme i ósma,

3. Zwroty pozostałych podręczników odbywać się będą od 19 do 25 czerwca (uczniowie lub rodzice będą je zdawać wychowawcom we wskazanym przez nich terminie).

Szanowni Rodzice, bardzo prosimy o terminowy zwrot książek i podręczników. Życzymy dużo zdrowia. Izabela Szymkowicz i Karolina Szymczyk.

 

Rozstrzygnięcie konkursu „Tę książkę gorąco polecam na trudny i radosny czas”

Rozstrzygnięcie konkursu
„Tę książkę gorąco polecam na trudny i radosny czas”

            Na przełomie marca i kwietnia biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs pt. „Tę książkę gorąco polecam na trudny i radosny czas”. Polegał on na zachęceniu do przeczytania ciekawego utworu. Konkurs przebiegał w 3 kategoriach :

- plastycznej (wykonanie rysunku lub plakatu dowolną techniką, z podaniem tytułu przedstawianej książki),

- literackiej (napisanie wypracowania w dowolnej formie wypowiedzi – na przykład zredagowanie komiksu, recenzji, listu, kartki z dziennika, opowiadania),

- informatycznej (wykonanie plakatu w dowolnym programie graficznym, zapisanym w formacie jpg, z podaniem tytułu książki).

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco :

kategoria plastyczna

klasy pierwsze :

1 miejsce – Nina Witczak – kl.1c

2 miejsce – Wiktoria Martyńska – kl.1a

3 miejsce - Nicola Lewandowska – kl.1c, Marta Studzińska – kl.1c

wyróżnienie - Marta Michalska – kl.1c

klasy drugie i trzecie :

1 miejsce – Amelia Kaniecka – kl.2b

2 miejsce – Zofia Basiura – kl.3b

3 miejsce – Jędrzej Hordyński – kl.2b

wyróżnienia – Amelia Markuszewska – kl.2b, Kalina Bednarczyk – kl.2a

kategoria literacka

1 miejsce – Cecylia Czubaszek – kl.6a

2 miejsce – Wojciech Kaźmierczak – kl.7a

3 miejsce – Wiktoria Mikołajczak – kl.7a

kategoria informatyczna

1 miejsce – Mateusz Borkowski – kl.7b

2 miejsce – Julian Listowski – kl.5b

3 miejsce – Wojciech Kaźmierczak – kl.7a

Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy. Niebawem odbędzie się wręczenie nagród.

Organizatorzy konkursu : Izabela Szymkowicz i Karolina Szymczyk

Konkurs „Tę książkę gorąco polecam na trudny i radosny czas”

Konkurs „Tę książkę gorąco polecam na trudny i radosny czas”

            Drodzy uczniowie, z ogromną przyjemnością zamieszczamy na naszej stronie internetowej pierwsze przepiękne prace konkursowe. Informujemy również, że wydłużamy termin ich nadsyłania – do końca kwietnia. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

            Jednocześnie życzymy Wam i Waszym Rodzicom, aby Święta Wielkanocne wniosły dużo wiosennej radości i świeżości, pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję.

Izabela Szymkowicz, Karolina Szymczyk

Konkurs biblioteczny dla wszystkich uczniów naszej szkoły

Konkurs biblioteczny dla wszystkich uczniów naszej szkoły

 

Drodzy Uczniowie!

             Obecnie na pewno bardzo dużo czasu spędzacie w domu nad lekcjami. Podręczniki, zeszyty, ćwiczenia, komputer to niewątpliwie Wasze nieodłączne atrybuty.

W związku z niełatwą sytuacją, w której również Wy, Kochani Uczniowie, się znaleźliście, serdecznie zapraszamy Was do oderwania się chwilami od obowiązków szkolnych i wzięcia udziału w konkursie „Tę książkę gorąco polecam na trudny i radosny czas”. Polega on na zachęceniu do przeczytania ciekawego utworu (nie lektury szkolnej). Konkurs przebiegać będzie w 3 kategoriach :

- plastycznej (wykonanie rysunku lub plakatu dowolną techniką, z podaniem tytułu przedstawianej książki),

- literackiej (napisanie wypracowania w dowolnej formie wypowiedzi – na przykład zredagowanie komiksu, recenzji, listu, kartki z dziennika, opowiadania),

- informatycznej (wykonanie plakatu w dowolnym programie graficznym, zapisanym w formacie jpg, z podaniem tytułu książki).

Prace literackie (napisane na komputerze), plastyczne (ich zdjęcia) i informatyczne możecie przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Planujemy sukcesywnie tworzyć elektroniczną wystawę plakatów, rysunków i komiksów na stronie internetowej szkoły, jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu. Prace można przynieść też bezpośrednio do biblioteki dnia 15 kwietnia, po świętach.

Kochani, serdecznie zapraszamy Was do udziału w konkursie. Wszyscy jego uczestnicy zostaną nagrodzeni ocenami i uwagami pozytywnymi, a laureaci otrzymają piękne książki. Z niecierpliwością czekamy na Waszą twórczość! Życzymy Wam i Waszym Rodzicom dużo zdrowia, optymizmu oraz wiosny w serduszkach!

Izabela Szymkowicz i Karolina Szymczyk

 

Konkurs „Miłość zaklęta w wierszu”

Konkurs „Miłość zaklęta w wierszu”

              Na przełomie stycznia i lutego Filia nr 13 Biblioteki Miejskiej przeprowadziła Walentynkowy Konkurs Poetycki pt. „Miłość zaklęta w wierszu”. Licznie wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły. Pięknie ukazali w swych utworach emocje i odczucia towarzyszące przeżywaniu pierwszej miłości.

17 lutego odbyło się w filii rozstrzygnięcie konkursu. Na początku uroczystości wiersze młodych poetów przepięknie przeczytał Marek Wachonin, honorowy członek i lektor Grudziądzkiej Grupy Literackiej „Kwadryga". Następnie nagrodzono utwory dziewięciorga osób. Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się : Wiktor Melkowski – kl.5b, Nataniel Ślusarczyk – kl.5b, Oskar Brdak – kl. 5b, Anna Borkowska – kl.6a, Melania Maciejewska – kl.6a, Cecylia Czubaszek – kl.6a.

Uroczystość podsumował współzałożyciel Grudziądzkiej Grupy Literackiej „Kwadryga", Dariusz Dłużyński. Złożył on gratulacje wszystkim laureatom konkursu i zachęcał ich do dalszej twórczości poetyckiej.

Nauczyciele prowadzący : p. Iwona Gazdecka, p. Izabela Szymkowicz

Świąteczne zajęcia literacko-plastyczne

Świąteczne zajęcia literacko-plastyczne

            Dnia 18 grudnia uczniowie klasy Ib uczestniczyli w świątecznych zajęciach literacko-plastycznych. Zorganizowano je w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej.

            Po przywitaniu gości pani Nikoleta Owczarzak głośno odczytała wiersz „Przyjaciele Świętego Mikołaja”. Następnie dzieci wykonały zadanie dotyczące jego treści.

W kolejnej części zajęć uczniowie zaprezentowali „Taniec Pingwina”, po czym wspólnie wymyślali życzenia dla św. Mikołaja, wpisywali je na kartkach w kształcie bombek i przyczepiali je na wcześniej narysowanej choince. Dużo radości sprawiło dzieciom zbieranie kul (bombek) z chusty animacyjnej, odpowiadanie na pytania z quizu mikołajkowego oraz wyszukiwanie różnic między obrazkami.

Na koniec zajęć uczniowie wykonali przepiękne karty świąteczne.

            Dzieci klasy Ib już po raz kolejny odwiedziły Filię nr 13. Niewątpliwie, dzięki ciekawym zajęciom, które się w niej odbywają, uczniowie postrzegają bibliotekę jako miejsce bardzo przyjazne. Dzieci wiedzą, że są w niej mile widziane, toteż z chęcią korzystają już z jej zasobów.

Opiekunowie : Jolanta Jelińska, Izabela Szymkowicz

 

 

 

Czytelnicze projekty edukacyjne

Czytelnicze projekty edukacyjne

            W listopadzie wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w czytelniczych projektach edukacyjnych. Bazą do ich realizacji był księgozbiór biblioteki szkolnej.

Uczniowie klas I-III przygotowali projekt pt. : „Jeden dzień z życia bohatera baśni”, zaś klasy V-VIII wykazały w swych pracach, że ich idole do literaccy bohaterowie.

 Projekt „Jeden dzień z życia bohatera baśni”

Czytaj więcej: Czytelnicze projekty edukacyjne

Konkurs pt. „Książka otwiera nam świat”

Konkurs pt. „Książka otwiera nam świat”

            Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przeprowadzono konkurs pt. „Książka otwiera nam świat”. Przebiegał on w trzech kategoriach :

a)literackiej - (napisanie wypracowania lub wiersza),

b)plastycznej – (wykonanie rysunku lub plakatu),

c)informatycznej – (przygotowanie plakatu w formacie jpg).

W pierwszej z nich wyniki przedstawiają się następująco :

Czytaj więcej: Konkurs pt. „Książka otwiera nam świat”

Bookcrossing na święta Bożego Narodzenia

Bookcrossing na święta Bożego Narodzenia

            Drodzy Uczniowie, serdecznie zapraszamy do udziału w akcji pt. „Bookcrossing na święta Bożego Narodzenia ”. Jest ona adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r.

Akcja „Bookcrossing”, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania.

            W wielu miastach na świecie akcja polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (parku, pociągu, wybranym sklepie, teatrze, kawiarni, galerii, kinie), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Właśnie taka bookcrossingowa półka znajduje się od kilku lat w naszej bibliotece. Prosimy zatem, przynieście do biblioteki swoje książki, których już nie będziecie czytać i pozostawcie je na półce bookcrossingowej.

            Nadchodzą święta Bożego Narodzenia. To czas, który spędzamy z rodziną, ale również mamy chwile na inne przyjemności, na przykład na czytanie. Drodzy Uczniowie, uwolnijcie więc swoje książki i dajcie szansę innym na ich przeczytanie. Sami również możecie wybrać dla siebie interesujące pozycje. Mamy nadzieję, że bookcrossingowa półka w naszej bibliotece będzie systematycznie zapełniana ciekawymi książkami dla dzieci i młodzieży.

            SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI !!!

Organizatorzy : Izabela Szymkowicz, Karolina Szymczyk

 

Wystawa ozdób świątecznych

Wystawa ozdób świątecznych

            Dnia 27 listopada dzieci Koła Przyjaciół Biblioteki uczestniczyły w otwarciu „Wystawy ozdób świątecznych”. Zostały one wykonane przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu przy ul. Piłsudskiego oraz osiedla Lotnisko. Uroczystość odbyła się w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej.
Na początku imprezy głos zabrała kierownik filii, pani Aleksandra Szymczyk. Następnie odbył się występ pensjonariuszy DDP, a po nim nastrojowe piosenki zaśpiewał zespół „TENDO” z III LO.

Na koniec uroczystości przepiękna wystawa przekształciła się w kiermasz świąteczny. Za niewielkie kwoty można było kupić aniołki, bombki, choinki i przeróżne stroiki oraz bożonarodzeniowe figurki. Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki z ochotą zaopatrywali się w świąteczne upominki.

Opiekun : p. Izabela Szymkowicz

 

Noc Bibliotek 2019

Noc Bibliotek 2019

            Dnia 5 października dzieci naszej szkoły uczestniczyły wraz z opiekunem w imprezie – Noc Bibliotek. Odbyła się ona w Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej od 18.00 do 22.00.

Przybyłych gości powitały : pani Aleksandra Szymczyk oraz pani Nikoleta Owczarzak. Na otwarcie uroczystego wieczoru przeczytano wiersz Joanny Mueller „Wierszowiązałki”.

            Następnie uczestnicy imprezy wybrali gry planszowe i rozpoczęli wspólne rozgrywki. Zespół z SP 8 postanowił bawić się w kalambury przy pomocy haseł ze świetnej planszówki.

Po godzinnej grze wszyscy z przyjemnością wysłuchali piosenek w wykonaniu zespołu TENDO. Później odbyły się warsztaty, podczas których wykonywano jesienne broszki i zakładki do książek. Ostatnia godzina imprezy upłynęła na głośnym czytaniu „Baśni z różnych stron świata”. W czasie imprezy wielu jej uczestników wybrało sobie książki w ramach akcji bookcrossing.

Podczas całej Nocy Bibliotek można było posilić się przy szwedzkim bufecie, który obfitował w kanapki, ciasteczka, cukierki i napoje. Wielu gości imprezy wychwalało ciasto upieczone przez Marysię, uczennicę klasy VIa. Jej „malinowa chmurka” zniknęła ze stołu najszybciej.

            Trzeba przyznać, że Noc Bibliotek, która została zorganizowana przez filię po raz pierwszy, była bardzo udana. Czas upłynął wszystkim szybko i przemiło. Niewątpliwie była to bardzo interesująca akcja, która popularyzowała biblioteki i czytelnictwo.

Opiekun : Izabela Szymkowicz

 

Konkurs pt. „Książka otwiera nam świat”

Konkurs pt. „Książka otwiera nam świat”

            Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie pt. „Książka otwiera nam świat”. Będzie on przebiegał w trzech kategoriach:

a) literackiej – napisanie wypracowania lub wiersza,
b) plastycznej – wykonanie rysunku lub plakatu,
c) informatycznej – przygotowanie plakatu wydrukowanego lub zapisanego w formacie jpg.

Prace należy dostarczyć do biblioteki najpóźniej 28 października.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy powodzenia! Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody!

Organizatorzy konkursu: p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk