Ekopracownia 2023 dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 45 000,00 zł.
Klub Historyczny im. Armii Krajowej
Klub Historyczny im. Armii Krajowej
Uroczystość pod Pomnikiem 10 Pomordowanych
- Szczegóły
- mgr Jolanta Kowalczyk
Uroczystość pod Pomnikiem 10 Pomordowanych
W piątek , 28.10. br. , w przeddzień 83. rocznicy zamordowania przez Niemców 10 Polaków , pod poświęconym im pomnikiem odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem uczniów szkół podstawowych nr 8, 9 i 16. W uroczystości wzięli udział m.in. wiceprezydent p. Róża Lewandowska, sekretarz miasta p. Andrzej Cherek oraz pełnomocnik prezydenta Grudziądza ds. uroczystości patriotycznych p. Dariusz Miller.
Wśród zamordowanych znaleźli się przedstawiciele sądownictwa, oświaty, wojska, kolei, starostwa i policji. Egzekucja ta była częścią większej operacji, która doprowadziła do pozbawienia życia wielu Polaków.
Naszą szkołę reprezentowała klasa 5b, która oddała cześć pamięci 10. Pomordowanych i jednocześnie bliżej poznała historię naszego miasta w czasach niemieckiej okupacji .
Jolanta Kowalczyk
Wieczornica historyczna 2022 r.
- Szczegóły
- mgr Sylwia Remus
Wieczornica historyczna 2022 r.
30 września w SP8 odbyła się wieczornica historyczna poświęcona bohaterom II wojny światowej i powstania warszawskiego. Pan Dyrektor M. Szymkowicz przywitał młodzież, rodziców i gości, a w sposób szczególny Prezes Związku Sybiraków w Grudziądzu- Panią Danutę Janosz -Kołodziejską, która zaszczyciła nas swoją obecnością. Pani Danuta przybliżyła nam losy swojej rodziny podczas II wojny światowej. Pełna dramaturgii opowieść o wojennej tułaczce, dzieciństwie spędzonym w afrykańskiej wiosce w Ugandzie, a potem zesłaniu na Sybir oraz wspomnienie smaku polskiego chleba, którym przywitano ją w Polsce po latach tułaczki poruszyła nasze serca do głębi. Dziękujemy za tę wyjątkową, żywą lekcję historii.
Podczas uroczystości uczciliśmy minutą ciszy pamięć przyjaciół naszej szkoły, którzy odeszli na wieczną wartę: Pana Pawła Puchalskiego, Pani Władysławy Czerepak, Pana Jana Nawrockiego, Pani Eugenii Dziemiańczuk, Pana Edwarda Trzeciaka.
Dużym zainteresowaniem cieszył się w tym roku konkurs recytacji poezji patriotycznej oraz poezji śpiewanej o tematyce wojennej. Do konkursu przystąpiło łącznie 35 osób. Laureatami konkursu zostali:
W kategorii klas I-III: I miejsce zajął Kajetan Jolkowski z klasy 3b, wyróżnienie otrzymała Pola Krause z klasy 2b oraz Laura Brzóskiewicz z klasy 3a.
W kategorii klas IV-VIII na I miejscu uplasowała się Antonina Pokora z klasy 5b, II miejsce zajął Tymoteusz Nowicki z klasy 5b, na III miejscu uplasowała się Zofia Basiura z klasy 6a, jury przyznało również 2 wyróżnienia: dla Maszy Kulytsja z klasy 4c i dla Mai Kozłowskiej z klasy 5b.
W tym roku po raz drugi odbył się konkurs piosenki wojennej, w tej kategorii I miejsce zajęła Zofia Basiura z klasy 6a, a wyróżnienie otrzymała Kalina Bednarczyk z klasy 5b oraz Kamil Szczygieł z klasy 3b.
Dziękujemy Dyrekcji i nauczycielom, którzy wsparli nas w organizacji uroczystości: Pani Annie Markowskiej (juror konkursu) i Panu Tomaszowi Kędziorowi (fotografie).
Uśmiech posyłam uczniom mojej klasy 6b za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości (S.R.).
Organizatorzy:
Jolanta Kowalczyk
Sylwia Remus
Adriana Nowacka
Żywa lekcja historii
- Szczegóły
- mgr Jolanta Kowalczyk
Żywa lekcja historii
12 kwietnia br . po długiej, pandemicznej przerwie do kalendarza imprez szkolnych powróciły tzw. ,,żywe lekcje historii . Do naszej szkoły przybył Teatr Historyczny Komturstwa Gniewskiego z panem Krzysztofem Góreckim oraz Kamilem Szpronclem.
Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w żywych lekcjach historii, które łączą zabawę z wiedzą . Pan Krzysztof Górecki przybliżył z dużą dawką humoru oraz wielkim profesjonalizmem uczniom klas 4- 5 temat o wojach i rycerzach za czasów Piastów, natomiast uczniom klas 7- 8 - temat powstań narodowych i skutków tych zrywów narodowych.
Dla uczniów była to podróż przez wieki, poruszająca zagadnienia wychowania patriotyczne-go i historycznego Zostali zapoznani z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym. Mieli okazję przymierzyć stroje, a nawet poznać techniki walki przy użyciu dawnej broni. Duża dawka dobrego humoru prowadzących i piękny staropolski język zachęcał wszystkich do uważnego słuchania. Było ciekawie i zabawnie – to pouczająca lekcja historii dla każdego i na pew-no na długo zostanie w pamięci naszych uczniów.
Jolanta Kowalczyk
Pamięci 10 Pomordowanym w Grudziądzu
- Szczegóły
- mgr Jolanta Kowalczyk
Pamięci 10 Pomordowanym w Grudziądzu
82 lata temu, 29 października 1939 r. , Niemcy dokonali pierwszej publicznej egzekucji w Grudziądzu.
W rocznicę tego wydarzenia, na Skwerze Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, przy Pomniku 10 Pomordowanych , odbyły się symboliczne obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia.
W uroczystości udział wzięła Pani Prezydent Róża Lewandowska, Dyrektor Wydziału Edukacji Pani Kamila Melkowska- Lemke , Pełnomocnik Prezydenta Grudziądza ds. imprez patriotycznych Pan Dariusz Miller oraz dzieci i młodzież grudziądzkich szkół z dyrektorami i nauczycielami.
Uczniowie naszej szkoły oraz członkowie Klubu Historycznego im. AK , mieli zaszczyt przygotować , poprowadzić i uświetnić montażem słowno – muzycznym dzisiejszą uroczystość.
Dziękuję uczniom za zaangażowanie i patriotyczną postawę . Niech pamięć o tamtych czasach będzie ważnym elementem naszego życia a dobro, miłość do ludzi, Boga i Ojczyzny najwyższą wartością.
Poległym chwała, wolność żywym
Ostatnie pożegnanie "Myszki"
- Szczegóły
- mgr Jolanta Kowalczyk
Ostatnie pożegnanie "Myszki"
Dzisiaj w Toruniu w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny i na cmentarzu św. Jerzego pożegnaliśmy panią major Marię Kowalewską, sanitariuszkę "Myszkę" z Powstania Warszawskiego.
Myszko, dziękujemy za Twoją obecność wśród nas, za to, że mogliśmy się z Tobą spotykać, rozmawiać o historii i o tym, co jest w życiu ważne. Zostaniesz na zawsze w naszej pamięci. Spoczywaj w pokoju.
Część i chwała BOHATEROM!
Śpij, Myszko, w ciemnym grobie.
Niech się Polska przyśni Tobie.
WIECZORNICA HISTORYCZNA 2021 r.
- Szczegóły
- mgr Sylwia Remus
WIECZORNICA HISTORYCZNA 2021 r.
8 października w SP8 odbyła się wieczornica historyczna poświęcona bohaterom II wojny światowej i powstania warszawskiego. Pan Dyrektor M. Szymkowicz przywitał młodzież, rodziców i gości, a w sposób szczególny Prezes Związku Sybiraków w Grudziądzu- Panią Danutę Janosz -Kołodziejską, która zaszczyciła nas swoją obecnością. Pani Danuta przybliżyła nam dramatyczne losy swojej rodziny w czasie II wojny światowej. Opowieść o wojennej tułaczce, dzieciństwie spędzonym w afrykańskiej wiosce w Ugandzie, a potem zesłaniu na Sybir poruszyła nasze serca do głębi. Dziękujemy za tę wyjątkową, żywą lekcję historii. Niestety z powodu choroby wielkim nieobecnym był P. Stanisław Wierzchucki –Pani Jolanta Kowalczyk- Prezes Klubu Hist. im. AK przy SP 8 odwiedziła go wraz z reprezentantem uczniów i uhonorowała bukietem pięknych wrzosów.
Podczas uroczystości uczciliśmy minutą ciszy pamięć przyjaciół naszej szkoły, którzy odeszli na wieczną wartę: Pana Pawła Puchalskiego, Pani Władysławy Czerepak, Pana Jana Nawrockiego, Pani Eugenii Dziemiańczuk, Pana Edwarda Trzeciaka.
Tradycyjnie stałym elementem naszej wieczornicy był konkurs recytacji poezji patriotycznej w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Laureatami konkursu zostali:
W kategorii klas I-III: I miejsce zajął Kajetan Jolkowski z klasy 2b, wyróżnienie otrzymał Oskar Bartosiewicz z klasy 3b.
W kategorii klas IV-VIII na I miejscu uplasowała się Zofia Basiura z klasy 5a, jury przyznało również 2 wyróżnienia: dla Zuzanny Woźniak z klasy 4a i dla Zuzanny Łuczak z klasy 4b.
W tym roku po raz pierwszy odbył się konkurs piosenki wojennej, w tej kategorii I miejsce zajęła Zofia Basiura z klasy 5a, a wyróżnienie otrzymała Aleksandra Świderska z klasy 5a.
Dziękujemy nauczycielom, którzy wsparli nas w organizacji uroczystości: Pani Adrianie Nowackiej (oprawa muzyczna), Pani Izabeli Szymkowicz (juror konkursu) i Pani Darii Michalak (nie tylko za fotografie).
Organizatorzy:
Jolanta Kowalczyk
Sylwia Remus
mjr Maria Kowalewska ps. "Myszka"
- Szczegóły
- mgr Jolanta Kowalczyk
ODESZŁA NA WIECZNĄ WARTĘ
Bardzo smutna wiadomość.
W wieku 94 lat zmarła mjr Maria Kowalewska ps. "Myszka", sanitariuszka z Powstania Warszawskiego.
Niezwykle ciepła, uśmiechnięta i pełna energii kobieta, w której zakochaliśmy się wszyscy...
Wielokrotnie gościła w naszej szkole i mówiła:
– Jesteście młodzi, ale powinniście taką staruchę jak ja zrozumieć, że to było spontaniczne, to było cudowne, to był nieopisany zryw chęci wyzwolenia się.
Nie da się tego ująć w słowach. To trzeba było przeżyć ….”
Będzie nam Pani brakować!
Cześć Jej Pamięci!
30.07.2016 r. odznaczona Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości
Rok Pamięci rtm. Witolda Pileckiego 120 ROCZNICA URODZIN
- Szczegóły
- mgr Jolanta Kowalczyk
Rok Pamięci rtm. Witolda Pileckiego
120 ROCZNICA URODZIN
Miło nam poinformować ,że uczennica kl. 7a Cecylia Czubaszek wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie zorganizowanym w ramach Roku Pamięci rtm. Witolda Pileckiego i w kategorii ,, Piszę do Ciebie Tato…” zajęła I miejsce.
Serdecznie gratulujemy Cecylii oraz dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.
Witold Pilecki to rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego
R.
BohaterON – włącz historię
- Szczegóły
- mgr Jolanta Kowalczyk
Nasza szkoła częścią ogólnopolskiej kampanii!
BohaterON – włącz historię to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, poprzez wysyłanie Im symbolicznych, samodzielnie wykonanych kartek z życzeniami. Projekt, w realizację którego włączyła się również nasza szkoła, ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Przez okres wrzesień – październik uczniowie klas VI- VIII przygotowywali kartki z życzeniami dla Powstańców. Dzięki dostępnym materiałom, uczniowie mogli zgłębić historie adresatów swoich kartek oraz relacje z tamtych wydarzeń żyjących wciąż naocznych świadków, a przede wszystkim poznać przesłanie, jakie walczący Powstańcy chcieli pozostawić młodym Polakom.
Bardzo dziękuję moim uczniom za zaangażowanie i wyrażenie w symboliczny sposób swojej wdzięczności i szacunku Powstańcom oraz nawiązanie dialogu pokoleń . Wszyscy mamy nadzieję, że każda kartka z życzeniami dostarczy odbiorcom wielu wzruszeń i radości.
Jolanta Kowalczyk
Koordynator projektu
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WARTĘ
- Szczegóły
- mgr Jolanta Kowalczyk
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WARTĘ
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci kapitana Edwarda Trzeciaka , członka Światowego Związku Żołnierzy AK , przyjaciela naszej szkoły oraz honorowego gościa podczas organizowanych uroczystości z okazji Święta Szkoły .
Pan Edward Trzeciak urodził się 27 listopada 1927 roku we wsi Bohdziuki (obecnie Białoruś). Po agresji Związku Radzieckiego na Polskę i przejęciu Kresów pod okupację sowiecką pan Edward uczył się w szkole rosyjskiej, a później na tajnych kompletach. W 1941 roku złożył przysięgę i jako "Galar" był łącznikiem Placówki AK "Barbara", a od 1944 roku brał udział w formowaniu oddziału "Warta IV" na terenie Obwodu Wysokie Litewskie "Wierzba". Edward - "Galar" nosił rozkazy i pocztę, organizował dla oddziału kwatery, żywność, zbierał, przechowywał, przekazywał do oddziału broń i amunicję. Gdy w Warszawie wybuchło powstanie razem z oddziałem ruszył w kierunku stolicy, ale zostali rozbrojeni przez sowietów i wrócił do Bohdziuk. Cudem uniknął wywózki na wschód, był już wcielony do sowieckich 'batalionów roboczych". Po ukończeniu studiów pedagogicznych pracował ponad 30 lat w toruńskim szkolnictwie.
Pan Edward Trzeciak chętnie dzielił się swoją wiedzą, wspomnieniami, doświadczeniem z młodzieżą, aktywnie działał w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, był wielokrotnie odznaczony, w tym Orderem Krzyża Niepodległości, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Pro Patria, Medalem Pamiątkowym „Za Zasługi dla ŚZŻAK”, Odznaką Akcji „Burza”, a w ostatnim czasie został uhonorowany przez Prezydenta RP Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Pan Edward Trzeciak był przede wszystkim niezłomnym patriotą, żył aktywnie, swoją energią, pasją, humorem zarażał innych, szczególnie dbał o pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, podkreślał jak ważne są w życiu wartości, dlatego przekazywał etos Armii Krajowej kolejnym pokoleniom.
Cześć Jego Pamięci !
Życzliwie o Grudziądzu
- Szczegóły
- mgr Jolanta Kowalczyk
Życzliwie o Grudziądzu
Dnia 22 stycznia br. w Szkole Podstawowej nr 9 odbyła się uroczystość podsumowania Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Poetyckiej ,,Życzliwie o Grudziądzu”. Konkurs odbył się w ramach obchodów Roku Błękitnej Pamięci.
Miło mi poinformować , że wyróżnienie w kategorii uczniowie klas IV- V otrzymał Oskar Brdak z klasy 5b.
Podczas uroczystości uczniowie SP 9 zaprezentowali montaż słowno- muzyczny przedstawiający historię naszego miasta od czasów zaborów do odzyskania niepodległości , natomiast uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej zatańczyli w prześlicznych błękitnych strojach , Poloneza , za co otrzymali owacje na stojąco.
Bardzo dziękuję Dyrektor SP 9 za zaproszenie, uczniom za wzruszające , patriotyczne przedstawienie, a Oskarowi serdecznie gratuluję
Jolanta Kowalczyk
Debata „Grudziądz –Nasza Pasja, Nasza Mała Ojczyzna”
- Szczegóły
- mgr Jolanta Kowalczyk
Debata „Grudziądz –Nasza Pasja, Nasza Mała Ojczyzna”
17 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas V-VIII z wyjątkowymi osobami:
Panią Karolą Skowrońską, bibliotekarką i działaczką kulturalno-społeczną, inicjatorką zjazdów kawalerzystów w Grudziądzu, Honorowym Rotmistrzem Kawalerii RP.
-Panem Łukaszem Piaseckim, nauczycielem historii w III Liceum Ogólnokształcącym, radnym kadencji 2018-2023, pełnomocnikiem Prezydenta Grudziądza do spraw organizacji uroczystości patriotycznych oraz członkiem zespołu do spraw przygotowania uczczenia 100-lecia powrotu Grudziądza do Macierzy.
Debata „ Grudziądz –nasza pasja, nasza mała ojczyzna” odbyła się w niezwykłym czasie dla naszego miasta i całego Pomorza, dlatego też jej celem było nie tylko ukazanie w jaki sposób zamiłowanie do historii może być nie tylko wartością, pracą i pasją, ale przede wszystkim uczczenie 100- lecia powrotu Grudziądza i Pomorza do Macierzy.
W trakcie spotkania wyróżniono uczniów, którzy w konkursach organizowanych w ramach Roku Błękitnej Pamięci zajęli I miejsce:
-w kategorii własna poezja: Wiktor Melkowski i Oskar Brdak
-w kategorii wiedza historyczna: Filip Ługiewicz i Aleksander Siebert
-w kategorii praca plastyczna: Ksawery Karnia
Przedsięwzięcie prowadziły uczennice kl.6a : Anna Borkowską oraz Iga Zehner.
Piosenki o Grudziądzu zaprezentował zespół wokalny pod opieką Pani Adriany Nowackiej.
Na koniec spotkania uczniowie mieli okazję poznać wyróżnione wiersze, wyrecytowane przez autorów: Wiktora Melkowskiego i Oskara Brdaka.
Spotkanie w opinii uczniów było udane, co zdecydowanie jest zasługą uczestniczących w nim charyzmatycznych osób, które w sposób interesujący opowiedziały o swojej pasji, jaką jest historia oraz nasze piękne miasto. Mamy nadzieję, że nasi goście zainspirowali niektórych uczestników do odkrycia w sobie pasji, której będą w stanie poświęcić każdą wolną chwilę.
Dziękujemy Pani Iwonie Karczewskiej za oprawę plastyczną debaty.
Organizatorzy: Jolanta Kowalczyk, Dorota Korzeniewska, Adriana Nowacka
Żywa lekcja historii
- Szczegóły
- mgr Jolanta Kowalczyk
Żywa lekcja historii
Dnia 16 grudnia br. nasi uczniowie uczestniczyli, w kolejnej już, żywej lekcji historii. Temat lekcji to "Początki państwa polskiego". W podróż do czasów pierwszego władcy uczestników zabrał Teatr Historyczny Chorągiew Komturstwa Gniewskiego .
Po raz kolejny grupa rekonstrukcyjna przeniosła naszych uczniów w przeszłość. Tym razem znaleźliśmy się w czasach panowania księcia Mieszka I. Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądały początki państwa polskiego, poznali okoliczności, w jakich Mieszko przyjął chrzest oraz jak wyglądała ceremonia pasowania na rycerza. Aktorami w inscenizacji byli też sami widzowie. Uczniowie żeglowali po meandrach historii, śledząc początki naszego państwa, a szczególnie poznając życie i obyczaje dawnych wojów. Niektórzy spośród widzów mieli nawet możliwość „dotknięcia historii”, przymierzając zbroje, szaty, czy też sprawdzając uzbrojenie.
Żywa lekcja historii w ciekawy sposób ukazała ważny dla Polaków fragment naszej historii. Prowadzący zaprezentowali widowisko pełne rekwizytów, angażując w nie uczniów ( uczeń= aktor). Barwna, pełna humoru narracja, bogactwo ciekawostek oraz niesamowity pokaz walk z pewnością przyczyniły się do lepszego poznania naszych tradycji i rodzimej historii.
Jolanta Kowalczyk
Więcej artykułów…
- BohaterON – włącz historię!
- Wieczornica historyczna 2019
- 80 rocznica wybuchu II wojny św. Szarża pod Krojantami
- List od powstańca warszawskiego
- Narodowe Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych Festiwal Piosenki i Poezji Patriotycznej
- Spotkanie pokoleniowe na wigilii Klubów Historycznych
- Sukces grudziądzkich uczniów!
- Klasa 5a bierze udział w uroczystościach z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości
- Honorowa Odznaka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
- Wystawa "Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939"
- Konkurs historyczny "Drogi do Niepodległości"
- Historyczny Klub Filmowy
- Zapaliliśmy znicze rozstrzelanym w 1939 r.
- Żywa lekcja historii - Długi wiek XIX
- Od mrozów Syberii po słońce Afryki
- Akcja BohaterON
- Wieczornica Historyczna 2018
- Europejskie Dni Dziedzictwa 2018
- Święto Szkoły 2018
- Lekcja historii w muzeum