Ekopracownia 2023 dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 45 000,00 zł.

Edukacja Wczesnoszkolna

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

„Jak słońce sprawia, że lód się topi, tak życzliwość powoduje,
że nieporozumienia, nieufność i wrogość wyparowują”
Albert Schweitzer

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Święto jest niepowtarzalną okazją do podarowania drugiej osobie kilku ciepłych słów i posłania pięknego uśmiechu. W szkole cieszył się on dużym powodzeniem zarówno w klasach edukacji wczesnoszkolnej jak i starszych klasach IV-VII. Poranek rozpoczęliśmy od pięknego, szczerego uśmiechu, wraz z dobrym słowem na dalszy ciąg dnia. Hol szkolny zamienił się w "Aleję życzliwości", wypełnioną plakatami i kodeksami życzliwości przygotowanymi przez uczniów klas IV-VII. Działała również „Poczta Życzliwości”. Każdy mógł przekazać życzliwe, ciepłe słowa i życzenia do wybranych osób. Pojawiło się także „Drzewo Życzliwości”, przygotowane przez pedagoga specjalnego, na którym uczniowie mogli zawieszać listki z pozdrowieniami , życzliwym hasłem. Kolejnym akcentem promującym życzliwość były "Targi szczęścia" - specjalne stoisko, gdzie każdy z uczniów mógł przynieść niespodziankę - swój dar dla potrzebujących dzieci, np. zabawki, maskotki. Na I i II piętrze uczniowie klasy VI zorganizowali stoiska gier i zabaw. W czasie każdej przerwy uczniowie wymieniali się uśmiechem i rozmową, grając w gry planszowe i karciane. Młodzież z klasy VI B pokazała też, że życzliwość jest im bliska, sprawiając wiele radości młodszym kolegom z klasy II ( wych. D. Michalak) i klasy I ( wych K. Kwiatkowska). Starsi uczniowie pokazali młodszym kolegom, że można się wspólnie dobrze bawić, grając w ciekawe gry edukacyjne. Dzień Życzliwości to także dzień, w którym w całej szkole nie było sprawdzianów czy kartkówek! Na lekcji języka polskiego, p. I. Szymkowicz doceniła uczniów biorących udział w międzyszkolnym konkursie literackim na wiersz o życzliwości, czytając na forum wszystkie dzieła młodych twórców.

Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przesłali dobre słowo również poza mury naszej szkoły.

Wraz z Uczniami ze Szkoły Podstawowej im. dr. Ludwika Rydgiera w Dusocinie wymienili się pięknymi „Kartkami Życzliwości”.

Ten dzień był dla Wszystkich wyjątkowy! W tym dniu królował kolor ŻÓŁTY. Ogłoszono również konkurs i wyłoniono zwycięską klasę w kategorii

„Radosny Żółty Kolor”. Zwycięską klasą została IV C - Serdecznie gratulujemy !

Dziękujemy klasie VIB, i Samorządowi Uczniowskiemu oraz Nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie tego święta.

Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra codziennie, nie tylko od święta.

Śniadanie daje moc!!!

Śniadanie daje moc!!!

 

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Tradycyjnie jak co roku w listopadzie, przeprowadzona została w naszej szkole akcja "DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA". Wzięli w niej udział uczniowie z klas 1-3. Polegała ona na zorganizowaniu w klasie wspólnego, zdrowego śniadania. Uczniowie tworzyli kolorowe kanapki z przyniesionych z domu produktów. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i wykazali się dużą fantazją i pomysłowością przy komponowaniu posiłku. Kanapki były zdrowe, smaczne i pożywne. Rozmawialiśmy także o zasadach zdrowego odżywiania oraz wartościach odżywczych warzyw i owoców. Wspólne przygotowywanie i spożywanie śniadania sprawiło dzieciom wiele przyjemności i na pewno dobrze smakowało. Było wesoło, smacznie i sympatycznie.

 

Wycieczka integracyjna pierwszoklasistów

Wycieczka integracyjna pierwszoklasistów

17 października pierwszoklasiści wraz z opiekunami pojechali do Nadleśnictwa Jamy w Mokrem. Celem wycieczki było zintegrowanie obu klas pierwszych, a także pogłębienie wiedzy z zagadnień związanych z życiem lasu i jego mieszkańców. Uczniowie podążając szlakiem leśno-przyrodniczym podziwiali piękno otaczającej przyrody oraz słuchali ciekawostek o lesie, roślinności i zwierzętach opowiadanych przez pracownika nadleśnictwa panią Hannę Grudziecką. Po spacerze był czas na posiłek i wspólne integracyjne zabawy. Zarówno pogoda, jak i humory dopisały wszystkim uczestnikom. Dziękujemy pani Hani za ciekawe zajęcia i upominki, a p.Katarzynie Ptaszyńskiej i p.Annie Łuszczewskiej za opiekę i wspólnie spędzony z nami czas.

Ślubowanie i Pasowanie Pierwszoklasistów

Ślubowanie i Pasowanie Pierwszoklasistów

Tradycją naszej szkoły jest, że najmłodsi uczniowie w październiku przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość jaką jest pasowanie na ucznia pierwszej klasy. 13 października 2023r. na sali gimnastycznej pierwszoklasiści odświętnie ubrani i przejęci, w obecności swoich najbliższych rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości pod okiem swoich wychowawczyń: p.Karoliny Kwiatkowskiej i p.Anny Markowskiej. Uczyły się wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Akademia została poprowadzona przez uczniów klasy 4b, którzy także rzetelnie przygotowywali się do tej ważnej uroczystości. Najważniejszym momentem akademii było złożenie przez dzieci przed pocztem sztandarowym uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonał pan Dyrektor Marek Szymkowicz. Pierwszoklasiści ślubowali być pilnymi i wzorowymi uczniami oraz dobrymi kolegami. W ten sposób uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Generała Tadeusza ,,Bora’’ Komorowskiego w Grudziądzu. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów przez panią wicedyrektor Paulinę Piszkalską. Po uroczystym apelu pierwszoklasiści wraz z wychowawcami i rodzicami udali się do klas na słodki poczęstunek. Ten szczególny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów szkolnych.

Dzień jabłka

Dzień jabłka

            Uczniowie z kl. I-III brali udział w obchodach Światowego Dnia Jabłka. Wszyscy w tym dniu zajadali się zdrowymi, soczystymi jabłuszkami. Celem zorganizowanych i przeprowadzonych zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów, jako źródła witamin, jak również propagowanie nawyku zdrowego odżywiania. Świętowanie rozpoczęliśmy od bliższego poznania tego owocu. Dzieci obejrzały prezentacje i wysłuchały wielu ciekawostek na temat właściwości zdrowotnych jabłek. Uczniowie opisywali jabłko, jego wygląd, zapach i smak. Rozwiązywali różne zadania matematyczne i łamigłówki o jabłkach. Poznali budowę jabłka. Wykonali jabłka w różnych twórczych pracach plastycznych. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości, a jednocześnie zwróciły uwagę na korzyści wynikające ze spożywania jabłek.

Dbamy o bezpieczeństwo

Dbamy o bezpieczeństwo

            Uczniowie z kl. I-III brali udział w lekcji dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym, która odbyła się w Miasteczku Ruchu Drogowego WORD w Grudziądzu. Bezpieczeństwo na drodze to temat ważny, do którego warto z uczniami regularnie wracać. Poprzez zabawę uczniowie utrwalali poznane na lekcjach znaki drogowe oraz zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i poruszania się różnymi środkami komunikacji. Każdy uczeń, chętnie wcielił się w różne role: kierowcy, pieszego czy rowerzysty. Nie zabrakło także wspólnej zabawy na placu zabaw. Wszystkim dopisywał doskonały humor.

Międzynarodowy Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki

            15 września braliśmy udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki – święta kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Dzień Kropki miał na celu pobudzenie pomysłowości i wyobraźni uczniów, zachęcenie ich do tworzenia i uwierzenia w to, że każdy może być kreatywny, nieszablonowy. Sale lekcyjne oraz świetlica zmieniły się w pracownie rozwijające kreatywność i twórcze myślenie. Wszystkie dzieci chętnie wykonywały niezwykłe zadania przygotowane dla nich przez wychowawców. Motyw kropki był obecny w różnych działaniach. Najważniejsza jednak w tym dniu była radość uczniów, wynikająca z tego, że za sprawą małej kropki mogli stać się wielkimi artystami.

Pamiętamy o bezpieczeństwie!!!

Pamiętamy o bezpieczeństwie!!!

            Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym dotyczącym bezpieczeństwa, zorganizowanym przez panią pedagog Dorotę Korzeniewską. Pani Bogumiła Leśniewicz ze Straży Miejskiej w Grudziądzu omówiła z dziećmi zasady bezpieczeństwa jakie należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania. Przypomniała zasady poruszania się po ulicy oraz chodniku. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Na zakończenie zajęć pierwszoklasiści otrzymali kamizelki odblaskowe.

Witaj szkoło!!!

Witaj szkoło!!!

            Nowy rok szkolny został uroczyście otwarty!!! Po długich, cudownych wakacjach przyszła pora na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Dla każdego ucznia nowy rok szkolny wiąże się z planami i wyzwaniami, którym w trakcie nauki chce sprostać. Z takimi postanowieniami 4 września 2023 roku o godzinie 9:00 spotkali się uczniowie edukacji wczesnoszkolnej na uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego 2023/2024. Akademię poprowadzili uczniowie klas trzecich, którzy pod kierunkiem swoich nauczycieli p.Kamilli Senicy oraz p.Lidii Jach przygotowali część artystyczną. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonał dyrektor szkoły p.Marek Szymkowicz, witając rodziców, zaproszonych gości, pracowników szkoły oraz uczniów, a w szczególności pierwszoklasistów, wkraczających w mury naszej placówki. Pierwszaki, które zaprezentowały się społeczności szkolnej, zostały przywitane gromkimi brawami. Podczas apelu towarzyszyli nam także przedstawiciele WCR Grudziądz, a także 8bWRE, którzy odczytali list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do uczniów, a następnie wręczyli Dyrektorowi ,,Kalendarz z mundurem’’ zawierający materiały dziejów oręża oraz najważniejsze daty w historii Polski. Po apelu wszyscy udali się do klas, gdzie odbyły się spotkania z wychowawcami. Życzymy wszystkim uczniom, by mieli radość z odkrywania i wgłębiania się w kolejne pokłady wiedzy, a nauczycielom satysfakcji z pracy z dziećmi oraz wielu sukcesów zawodowych.

,,Sukces to znalezienie satysfakcji w dawaniu nieco więcej, niż się bierze."

,,Sukces to znalezienie satysfakcji w dawaniu nieco więcej, niż się bierze."
Christopher Reeve

,,Kresowiaczek’’- wolontariusz Fundacji Polskich Wartości działający na terenie Grudziądza bardzo dziękuje Szkole Podstawowej nr 8 w Grudziądzu za przyłączenie się do akcji ,,Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" w ramach edycji ,,Wielkanoc 2023" i zorganizowanie zbiórki słodkości dla małych Rodaków na Kresach.

Kochani Uczniowie, dziękujemy Wam za wszystkie przyniesione słodycze oraz życzenia wielkanocne, które napisaliście dla Rodaków na ślicznie wykonanych kartkach świątecznych.

Cukierek za życzliwość

Cukierek za życzliwość

            Uczniowie klas trzecich wzięli udział w XI Ogólnopolskim konkursie ,,Cukierek za życzliwość - i Ty możesz zostać wolontariuszem" organizowanym przez Fundację Dwa Skrzydła Anioła. Uczniowie podczas trwania konkursu od października do stycznia w założonych przez siebie zeszytach na bieżąco zapisywali wykonane dobre uczynki. Komisja szkolna w składzie: p. A.Czerwińska, ks. Mateusz Cielecki wyłoniła zwycięzcę konkursu. Zwycięski zeszyt ucznia Wojciecha Kocieniewskiego został wysłany do organizatorów konkursu. Komisja szkolna wraz z koordynatorem akcji p.Anną Markowską za zaangażowanie i wielkie serca młodych wolontariuszy, postanowiła wyróżnić wszystkie prace konkursowe i przyznać uczniom ŚWIADECTWA SZLACHETNOŚCI oraz drobne upominki. Za udział w akcji charytatywnej dziękujemy: Julii Łagockiej, Wiktorowi Jędrakowi, Ninie Stoevie oraz Wojciechowi Kocieniewskiemu, którego zeszyt będzie brał udział w dalszym ogólnopolskim etapie konkursu.

"Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie…" Phil Bosmans

Kolorowe kredki

Kolorowe kredki

            W pierwszym semestrze nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Kolorowe kredki. Akcja polegała na zbieraniu niekompletnych, częściowo zużytych i niepotrzebnych kredek ołówkowych, które później były temperowane i segregowane kolorami, a następnie wysłane do organizatorów kredkowego recyklingu, którzy szyją kolorowe piórniki i zapełniają je odrestaurowanymi kredkami oraz przerabiają kredki na kredkową biżuterię. Uzyskane przedmioty zawożone są do szpitali, szkół przyszpitalnych i innych organizacji związanych z dziećmi. Zbiórka kredek w naszej szkole trwała od października do końca pierwszego semestru. Na początku lutego kredki wysłane zostały do organizatorów akcji Szkoły Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Wołominie.
Najwięcej kredek uzbierały klasy I-III, klasy VI oraz klasa VIIIB, która uzyskała certyfikat zwalniający klasę z odpowiedzi ustnej i niezapowiedzianych sprawdzianów w wybranym przez klasę dniu w II semestrze. Drodzy Uczniowie, bardzo dziękujemy Wam za przyłączenie się do akcji i Wasze wielkie zaangażowanie. Udało nam się zebrać 1600 kredek. Macie wielkie serca!!!

(koordynator akcji: p. A. Markowska )

Światełko pamięci

Światełko pamięci

            W czwartek, 10 listopada delegacje klasowe wzięły udział w akcji ,,Światełko pamięci dla naszych bohaterów’’. Przedstawiciele klas 1, 3 oraz 4 uczestniczyli w obchodach patriotycznych na Rynku, aby uczcić pamięć bohaterów walczących o niepodległość. O godzinie dwunastej uczniowie z grudziądzkich szkół odśpiewali hymn państwowy, a następnie złożyli znicze pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego i Pomnikiem 10 Pomordowanych.

Przedstawienie

Przedstawienie

            W środę 9 listopada, Świetliczaki wystawiły dla uczniów klas pierwszych i drugich przedstawienie pt. ,,Legenda o toruńskich piernikach’’. Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, które poprzedzone są różnymi świątecznymi tradycjami. Jedną z nich jest pieczenie pierniczków, dlatego nauczyciele świetlicy omawiali z wychowankami legendę o toruńskich piernikach i przygotowali wraz z nimi spektakl. Niedługo uczniowie klas I –III wraz ze swoimi wychowawcami będą uczestniczyć w warsztatach piernikarskich, podczas których poznają sposób przygotowania i ozdabiania tych pachnących, korzennych ciasteczek. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z przedstawienia.

 

Ślubowanie Klas Pierwszych

Ślubowanie Klas Pierwszych

 

Dziecko ma prawo być sobą.

Ma prawo do popełniania błędów.

Ma prawo do posiadania własnego zdania.

Ma prawo do szacunku.

Janusz Korczak

14 października 2022 roku wraz z obchodami Dnia Edukacji Narodowej odbyło się uroczyste Ślubowanie Klas Pierwszych. Był to dzień szczególnie ważny dla Naszych Uczniów. Klasa 1a oraz 1b złożyła uroczystą przysięgę, która pozwoliła im na otwarcie nowego rozdziału w ich życiu. Dyrekcja i Grono Pedagogiczne przyjęła do Braci Uczniowskiej 33 Pierwszoklasistów. Po części oficjalnej, dzieci udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Dziękujemy Gościom za udział w tak ważnej dla nas uroczystości, zaś Naszym Pierwszakom życzymy wielu sukcesów, pięknych przyjaźni i radości ze wspólnie spędzanych chwil w Ósemkowym gronie.

 Jolanta Jelińska
Daria Michalak

 

Uroczyste Rozpoczęcie Roku szkolnego

Uroczyste Rozpoczęcie Roku szkolnego

            1 września 2022 r. o godz. 9.00 wkroczyliśmy w nowy rok szkolny 2022/2023. Uczniowie klas trzecich pod opieką swoich wychowawców oraz  chór naszej szkoły pod kierownictwem p. Adrianny Nowackiej przygotowali krótki program artystyczny nawiązujący do wakacji, ale i wprowadzający dzieci w szkolną atmosferę. Przywitaliśmy również uczniów naszej szkoły, którzy dopiero rozpoczynają swoją szkolną przygodę, czyli pierwszoklasistów :) Życzymy wszystkim uczniom samych sukcesów oraz radosnych szkolnych dni w towarzystwie rówieśników i nauczycieli :) 

SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW HALLOWEEN

SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW HALLOWEEN

 

            W ostatnich dniach w naszej szkole podczas lekcji języka angielskiego obchodziliśmy święto Halloween. We wszystkich klasach przeprowadzone były lekcje okolicznościowe, podczas których uczniowie zapoznali się z historią i tradycją tego zwyczaju. Uczniowie zapoznali się także z nowymi słowami i zwrotami związanymi z tematem Halloween, a na koniec lekcji przygotowali halloweenowe dynie z plasteliny.

 

Opracowanie: p. Paulina Piszkalska, p. Małgorzata Kaczmarek, p. Julia Śliwińska- Jędruszczak

Uroczyste Pasowanie Uczniów Klas Pierwszych

Uroczyste Pasowanie Uczniów Klas Pierwszych

            Dnia 14 października nie tylko nauczyciele mieli swoje święto. Pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do braci szkolnej podczas uroczystego Ślubowania. Pan dyrektor Marek Szymkowicz pasował na uczniów dzieci z klasy 1a i 1b. Wielkie emocje i wrażenia na długo pozostaną w ich pamięci. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz książki, a następnie udali się na słodki poczęstunek do klas, przygotowany przez rodziców. Życzymy Wam wielu wspaniałych chwil w naszej szkole.

Zdobywajcie nową wiedzę i umiejętności 

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego

            Dnia 1 września rozpoczęliśmy  nowy rok szkolny 2021/2022. Na sali gimnastycznej odbyła się uroczystość powitania pierwszoklasistów w gronie uczniów naszej szkoły. W krótkim programie artystycznym młodszych kolegów powitali uczniowie klas czwartych. Cieszymy się, że jesteście wśród nas! 

Życzymy powodzenia!

Tłusty Czwartek 2021

Tłusty Czwartek

            Tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku. Uczniowie kl.1b zostali zapoznani z tradycją tego dnia. Na początku pierwszoklasiści obejrzeli film pt. ,, Krótka historia pączka". Następnie wykonali zadania na kartach pracy, które również związane były z dzisiejszym dniem. Po rozwiązaniu zadań, uczniowie przystąpili do konsumpcji pączków, które zajadali z wielkim smakiem. Podczas edukacji plastycznej uczniowie tworzyli apetyczne prace plastyczne pt. ,, Pączek na talerzu ". Na ostatniej lekcji wszyscy świetnie bawili się w grupach podczas gry ,,pączkowe memory". Było wiele śmiechu i radości.

W karnawałowych nastrojach

W karnawałowych nastrojach

            Dnia 5 lutego uczniowie kl. 1b omawiali tematy związane z karnawałem. Pierwszoklasiści wykonali piękne karnawałowe maski. Podczas zajęć uczestniczyli w wesołej zabawie karnawałowej. Uczniowie chętnie śpiewali i tańczyli przy utworach, które poznali podczas nauki zdalnej. Uśmiechnięte buzie i duża aktywność tancerzy świadczą o bardzo udanej zabawie. Po wesołych tańcach uczniowie brali udział w licznych konkursach oraz zabawach integrujących klasę. To był wesoły dzień pełen wrażeń.