Ekopracownia 2023 dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 45 000,00 zł.

Edukacja Wczesnoszkolna

Bal karnawałowy

Bal karnawałowy

W wesołej atmosferze, w rytmie radosnej muzyki uczniowie klas I-III w ostatnim dniu nauki przed feriami doskonale bawili się podczas zabawy karnawałowej. Jak przystoi na prawdziwą zabawę karnawałową, dzieci przebrane były w oryginalne stroje z bajek, baśni oraz ich ulubionych filmów. Niektórzy byli także policjantami oraz znanymi sportowcami. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranych postaci. Podczas tanecznej zabawy były przerwy na odpoczynek i słodki poczęstunek w klasie. Wykonywane były również pamiątkowe zdjęcia. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, jak i nauczycielom, którzy towarzyszyli dzieciom w ich zabawie.

Bezpieczne ferie

Bezpieczne ferie

Od 12 lutego rozpoczynają się wyczekiwane przez uczniów ferie zimowe. Choć zimowa aura w wielu regionach w tym roku nie rozpieszcza, przerwa od szkoły to dla dzieci wymarzony czas odpoczynku i beztroskich zabaw. Bez względu na pogodę trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, dlatego w naszej szkole na apelu podsumowującym I semestr roku szkolnego 2023/2024 rozmawialiśmy o bezpieczeństwie podczas zimowych zabaw. O zasadach bezpieczeństwa opowiadała nam pani Bogumiła Leśniewicz ze Straży Miejskiej w Grudziądzu. Uczniowie wysłuchali wszystkich zasad z wielką uwagą. We wtorek 6 lutego obchodziliśmy także w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu, to kolejna ważna inicjatywa, w trakcie której uczniowie poznali zasady higieny pracy z komputerem i bezpiecznego korzystania z Internetu oraz niebezpieczeństwa i zagrożenia czyhające w sieci. Gratulujemy wszystkim uczniom ukończenia I semestru, jednocześnie dziękujemy za zaangażowanie i aktywny udział w konkursach oraz akcjach charytatywnych organizowanych w naszej szkole. Życzymy wszystkim bezpiecznych i udanych ferii.

 

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka

            26 stycznia uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem wychowawców przygotowali uroczystą akademię z okazji Dnia Babci i Dziadka. Program artystyczny obfitował w taniec, śpiew oraz piękne recytacje. Na zakończenie akademii uczniowie rozdali swoim zaproszonym gościom przygotowane własnoręcznie upominki. Dziękujemy Babciom i Dziadkom za przybycie na uroczystość. Życzymy dużo zdrowia i pociechy z wnucząt!

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek

 

            Tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku. Jest doskonałą okazją, by skosztować przepysznych pączków i faworków. Tradycja mówi, że każdy z nas powinien tego dnia zjeść przynajmniej jednego, słodkiego pączka. W naszej szkole jak zwykle tłusty czwartek minął na słodko z pysznymi, lukrowanymi pączkami z konfiturą. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły obchodzili tłusty czwartek zgodnie z tradycją, kosztując przepysznych pączków.

Jasełka 2023

 

Jasełka

            22 grudnia 2023r. odbyły się w naszej szkole jasełka, które przybliżyły nam historię Jezusa, Maryi i Józefa. Uroku dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Dziękujemy pani Agnieszce Czerwińskiej oraz występującym uczniom za przygotowanie jasełek.

Świąteczne warsztaty kulinarne

Świąteczne warsztaty kulinarne

Nic tak słodko nie przywodzi na myśl Bożego Narodzenia, jak wspólne pieczenie i dekorowanie pierniczków. Uczniowie kl. I-III  w miesiącu grudniu uczestniczyli w zajęciach kulinarnych w Cooking Akademii, podczas których upiekli pyszne pierniczki. Zabawa była doskonała, a pierniki wyszły przepiękne. Każdy z pierników był zupełnie inny, miały one bowiem różne kształty, były także udekorowane polewami i posypkami. Po udekorowaniu, każde z dzieci miało okazję skosztować swojego dzieła. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości Smile

Boże Narodzenie 2023

 

Mikołajki

Mikołajki

Przed wielu laty, w niewielkiej krainie żył sobie człowiek, który do dziś słynie. Był on biskupem, w niebogatym mieście. Kim był ten kapłan? Wszyscy pewnie wiecie. To ŚWIĘTY MIKOŁAJ biegnący po świecie! Bo ten wielki człowiek nie szczędził trudu, by radość przynieść dzieciom wszystkich ludów. 6 grudnia to data, którą zna każde dziecko. W tym dniu Święty Mikołaj obdarowuje wszystkich słodkimi upominkami. W naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. W klasach i na korytarzach pojawiły się choinki i dekoracje świąteczne. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w świąteczne ubrania, mikołajowe czapki, czerwone rogi reniferów. Uczniowie klas I-III świętowali mikołajki na wesoło i sportowo. Konkurencje sportowe zaktywizowały dzieci do praktycznego działania i współzawodnictwa sportowego w rytm świątecznych przebojów. Najmłodsi chętnie brali udział w zabawach ruchowych. Do naszej szkoły zawitał także Święty Mikołaj, który rozdawał dzieciom słodkości. W szkole panowała cudowna atmosfera i wyjątkowy nastrój. Bez względu na zwyczaje i tradycje, mikołajki na całym świecie łączy jeden cel – szerzenie szczęścia, dobroci i radości.

 

Wyróżnienie w XII edycji Planety Energii

Wyróżnienie w XII edycji Planety Energii

Uczniowie klasy 2a wzięli udział w projekcie, którego hasłem przewodnim była „Bioróżnorodność”. Organizatorem projektu jest Planeta Energii. https://planetaenergii.pl Dzięki tym zajęciom mieliśmy okazję dowiedzieć się czym jest bioróżnorodność, jak o nią dbać i chronić. Zajęcia były ciekawymi lekcjami przyrody. Poznaliśmy wiele gatunków roślin i zwierząt. Szukaliśmy wskazówek w różnych przyrodniczych książkach. Prowadziliśmy nasze klasowe zapiski w założonym dzienniku bioróżnorodności. Dowiedzieliśmy się również jak powstają rzeki, i gdzie swój początek ma najdłuższa rzeka w Polsce- Wisła. Wspólnie z panem woźnym zawiesiliśmy karmniki na boisku szkolnym dla naszych ptasich przyjaciół. Świetnie się przy tym bawiąc! Zaangażowanie i zespołowa praca zostały docenione przez organizatorów ! Klasa otrzymała wyróżnienie. Niebawem do Naszej Szkoły trafi Pakiet Bioróżnorodności, który pozwoli z bliska przyglądać się przyrodzie!

Ogromne gratulacje dla Was! Brawo!! 

                                                                                                           p.Daria

Zabawa andrzejkowa kl.I-III

Zabawa andrzejkowa kl.I-III

Uczniowie kl.I-III z okazji Andrzejek uczestniczyli w wesołej zabawie w Galaktyce. Dzieci brały udział w licznych konkursach, zabawach ruchowych, tworzyły twórcze budowle z konstrukcyjnych klocków oraz wykonały kolorowe medaliony szczęścia. Moc atrakcji i wspólna zabawa sprawiły wszystkim wiele radości. Czas spędzony w Galaktyce był doskonałą okazją do wspólnej integracji. Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Zajęcia edukacyjne w Bibliotece Miejskiej

Zajęcia edukacyjne w Bibliotece Miejskiej

W związku z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia, klasy pierwsze uczestniczyły w zorganizowanych zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Miejskiej. Uczniowie zapoznali się z twórczością Czesława Janczarskiego i bohaterem jego książek Misiem Uszatkiem. Panie bibliotekarki opowiedziały historię powstania pluszowego misia oraz przygotowały inscenizację o głodnym misiu i misiowy pokaz mody. Dzieci wzięły udział w licznych misiowych zabawach takich jak układanie misia z kółek, taniec do piosenki „Misiakowo”, a także grały w gry. Po obejrzeniu Teatrzyku Kamishibai „Paddington i naleśniki”, przekonały się, że smażenie naleśników wcale nie jest takie proste. Dziękujemy pracownikom Działu dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Miejskiej za twórcze zajęcia, a pani Jolancie Morawskiej za opiekę. To był miło i aktywnie spędzony czas.

 

Program „ Umiem Pływać”

Program „ Umiem Pływać”

Piętnastoosobowa grupa uczniów edukacji wczesnoszkolnej wzięła udział w programie „ Umiem Pływać” realizowanym przez Kujawsko-Pomorski Związek Pływacki w Toruniu.

Zajęcia odbywały się pod czujnym okiem instruktora pana Łukasza Gabryszaka na pływalni przy Szkole Podstawowej nr 21.

Podczas tych zajęć, dzieci miały możliwość rozpoczęcia przygody z pływaniem jak i „ doszlifowania” swoich umiejętności pływackich. Zajęcia na pływalni były dla wszystkich dobrą zabawą!

Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach

 

„Pomoc to dar, który może naprawdę zmienić życie. To nie jest przywilej,
ale prezent, który może zmienić przyszłość”
Oprah Winfrey

Nasza Szkoła włączyła się do akcji Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach organizowanej przez wolontariuszy Fundacji Polskich Wartości działających na terenie Grudziądza.

Dzięki Uczniom oraz ich Rodzicom udało nam się zebrać i przekazać:

-słodkości dla najmłodszych,
-artykuły szkolne,
-gry planszowe,
-artykuły spożywcze z długą datą przydatności,
-środki czystości.

Zebrane dary przekazaliśmy w ręce fundacji 

Dziękuję za zaangażowanie i wsparcie tej szlachetnej akcji 

 

 

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci, a także niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Miękki, puchaty i miły w dotyku. Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony w 2002 roku, w celu upamiętnienia setnej rocznicy powstania tej maskotki. W piątek 24 listopada klasy I-III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, a każdy był piękny i wyjątkowy. Dzieci poznały historię Święta Misia, bawiły się przy piosenkach, uczestniczyły w zabawach ruchowych i zgadywankach. Wykonały również różne twórcze prace plastyczne. Ten dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

„Jak słońce sprawia, że lód się topi, tak życzliwość powoduje,
że nieporozumienia, nieufność i wrogość wyparowują”
Albert Schweitzer

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Święto jest niepowtarzalną okazją do podarowania drugiej osobie kilku ciepłych słów i posłania pięknego uśmiechu. W szkole cieszył się on dużym powodzeniem zarówno w klasach edukacji wczesnoszkolnej jak i starszych klasach IV-VII. Poranek rozpoczęliśmy od pięknego, szczerego uśmiechu, wraz z dobrym słowem na dalszy ciąg dnia. Hol szkolny zamienił się w "Aleję życzliwości", wypełnioną plakatami i kodeksami życzliwości przygotowanymi przez uczniów klas IV-VII. Działała również „Poczta Życzliwości”. Każdy mógł przekazać życzliwe, ciepłe słowa i życzenia do wybranych osób. Pojawiło się także „Drzewo Życzliwości”, przygotowane przez pedagoga specjalnego, na którym uczniowie mogli zawieszać listki z pozdrowieniami , życzliwym hasłem. Kolejnym akcentem promującym życzliwość były "Targi szczęścia" - specjalne stoisko, gdzie każdy z uczniów mógł przynieść niespodziankę - swój dar dla potrzebujących dzieci, np. zabawki, maskotki. Na I i II piętrze uczniowie klasy VI zorganizowali stoiska gier i zabaw. W czasie każdej przerwy uczniowie wymieniali się uśmiechem i rozmową, grając w gry planszowe i karciane. Młodzież z klasy VI B pokazała też, że życzliwość jest im bliska, sprawiając wiele radości młodszym kolegom z klasy II ( wych. D. Michalak) i klasy I ( wych K. Kwiatkowska). Starsi uczniowie pokazali młodszym kolegom, że można się wspólnie dobrze bawić, grając w ciekawe gry edukacyjne. Dzień Życzliwości to także dzień, w którym w całej szkole nie było sprawdzianów czy kartkówek! Na lekcji języka polskiego, p. I. Szymkowicz doceniła uczniów biorących udział w międzyszkolnym konkursie literackim na wiersz o życzliwości, czytając na forum wszystkie dzieła młodych twórców.

Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przesłali dobre słowo również poza mury naszej szkoły.

Wraz z Uczniami ze Szkoły Podstawowej im. dr. Ludwika Rydgiera w Dusocinie wymienili się pięknymi „Kartkami Życzliwości”.

Ten dzień był dla Wszystkich wyjątkowy! W tym dniu królował kolor ŻÓŁTY. Ogłoszono również konkurs i wyłoniono zwycięską klasę w kategorii

„Radosny Żółty Kolor”. Zwycięską klasą została IV C - Serdecznie gratulujemy !

Dziękujemy klasie VIB, i Samorządowi Uczniowskiemu oraz Nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie tego święta.

Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra codziennie, nie tylko od święta.

Śniadanie daje moc!!!

Śniadanie daje moc!!!

 

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Tradycyjnie jak co roku w listopadzie, przeprowadzona została w naszej szkole akcja "DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA". Wzięli w niej udział uczniowie z klas 1-3. Polegała ona na zorganizowaniu w klasie wspólnego, zdrowego śniadania. Uczniowie tworzyli kolorowe kanapki z przyniesionych z domu produktów. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i wykazali się dużą fantazją i pomysłowością przy komponowaniu posiłku. Kanapki były zdrowe, smaczne i pożywne. Rozmawialiśmy także o zasadach zdrowego odżywiania oraz wartościach odżywczych warzyw i owoców. Wspólne przygotowywanie i spożywanie śniadania sprawiło dzieciom wiele przyjemności i na pewno dobrze smakowało. Było wesoło, smacznie i sympatycznie.

 

Wycieczka integracyjna pierwszoklasistów

Wycieczka integracyjna pierwszoklasistów

17 października pierwszoklasiści wraz z opiekunami pojechali do Nadleśnictwa Jamy w Mokrem. Celem wycieczki było zintegrowanie obu klas pierwszych, a także pogłębienie wiedzy z zagadnień związanych z życiem lasu i jego mieszkańców. Uczniowie podążając szlakiem leśno-przyrodniczym podziwiali piękno otaczającej przyrody oraz słuchali ciekawostek o lesie, roślinności i zwierzętach opowiadanych przez pracownika nadleśnictwa panią Hannę Grudziecką. Po spacerze był czas na posiłek i wspólne integracyjne zabawy. Zarówno pogoda, jak i humory dopisały wszystkim uczestnikom. Dziękujemy pani Hani za ciekawe zajęcia i upominki, a p.Katarzynie Ptaszyńskiej i p.Annie Łuszczewskiej za opiekę i wspólnie spędzony z nami czas.

Ślubowanie i Pasowanie Pierwszoklasistów

Ślubowanie i Pasowanie Pierwszoklasistów

Tradycją naszej szkoły jest, że najmłodsi uczniowie w październiku przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość jaką jest pasowanie na ucznia pierwszej klasy. 13 października 2023r. na sali gimnastycznej pierwszoklasiści odświętnie ubrani i przejęci, w obecności swoich najbliższych rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości pod okiem swoich wychowawczyń: p.Karoliny Kwiatkowskiej i p.Anny Markowskiej. Uczyły się wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Akademia została poprowadzona przez uczniów klasy 4b, którzy także rzetelnie przygotowywali się do tej ważnej uroczystości. Najważniejszym momentem akademii było złożenie przez dzieci przed pocztem sztandarowym uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonał pan Dyrektor Marek Szymkowicz. Pierwszoklasiści ślubowali być pilnymi i wzorowymi uczniami oraz dobrymi kolegami. W ten sposób uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Generała Tadeusza ,,Bora’’ Komorowskiego w Grudziądzu. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów przez panią wicedyrektor Paulinę Piszkalską. Po uroczystym apelu pierwszoklasiści wraz z wychowawcami i rodzicami udali się do klas na słodki poczęstunek. Ten szczególny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów szkolnych.

Dzień jabłka

Dzień jabłka

            Uczniowie z kl. I-III brali udział w obchodach Światowego Dnia Jabłka. Wszyscy w tym dniu zajadali się zdrowymi, soczystymi jabłuszkami. Celem zorganizowanych i przeprowadzonych zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów, jako źródła witamin, jak również propagowanie nawyku zdrowego odżywiania. Świętowanie rozpoczęliśmy od bliższego poznania tego owocu. Dzieci obejrzały prezentacje i wysłuchały wielu ciekawostek na temat właściwości zdrowotnych jabłek. Uczniowie opisywali jabłko, jego wygląd, zapach i smak. Rozwiązywali różne zadania matematyczne i łamigłówki o jabłkach. Poznali budowę jabłka. Wykonali jabłka w różnych twórczych pracach plastycznych. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości, a jednocześnie zwróciły uwagę na korzyści wynikające ze spożywania jabłek.

Dbamy o bezpieczeństwo

Dbamy o bezpieczeństwo

            Uczniowie z kl. I-III brali udział w lekcji dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym, która odbyła się w Miasteczku Ruchu Drogowego WORD w Grudziądzu. Bezpieczeństwo na drodze to temat ważny, do którego warto z uczniami regularnie wracać. Poprzez zabawę uczniowie utrwalali poznane na lekcjach znaki drogowe oraz zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i poruszania się różnymi środkami komunikacji. Każdy uczeń, chętnie wcielił się w różne role: kierowcy, pieszego czy rowerzysty. Nie zabrakło także wspólnej zabawy na placu zabaw. Wszystkim dopisywał doskonały humor.

Międzynarodowy Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki

            15 września braliśmy udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki – święta kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Dzień Kropki miał na celu pobudzenie pomysłowości i wyobraźni uczniów, zachęcenie ich do tworzenia i uwierzenia w to, że każdy może być kreatywny, nieszablonowy. Sale lekcyjne oraz świetlica zmieniły się w pracownie rozwijające kreatywność i twórcze myślenie. Wszystkie dzieci chętnie wykonywały niezwykłe zadania przygotowane dla nich przez wychowawców. Motyw kropki był obecny w różnych działaniach. Najważniejsza jednak w tym dniu była radość uczniów, wynikająca z tego, że za sprawą małej kropki mogli stać się wielkimi artystami.