Biblioteka

Najpiękniejsza kartka świąteczna na Boże Narodzenie

Najpiękniejsza kartka świąteczna na Boże Narodzenie

 

            Z okazji Bożego Narodzenia biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną. Można ją było wykonać dowolną techniką plastyczną lub graficzną, a następnie trzeba było umieścić na niej wymyślony przez siebie tekst o Bożym Narodzeniu - wiersz lub oryginalne życzenia. W konkursie wzięło udział wielu uczniów. Dostarczone do biblioteki przepiękne prace zostały wykonane na bardzo zbliżonym do siebie poziomie. Jury postanowiło zatem wyróżnić wszystkie prace. Oto nagrodzone osoby :

klasy I

Czytaj więcej: Najpiękniejsza kartka świąteczna na Boże Narodzenie

Najpiękniejsza kartka świąteczna na Boże Narodzenie

Najpiękniejsza kartka świąteczna na Boże Narodzenie

            Z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia biblioteka szkolna ogłasza konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną. Można ją wykonać dowolną techniką plastyczną lub graficzną, a następnie trzeba umieścić na niej wymyślony przez siebie tekst o Bożym Narodzeniu - wiersz lub oryginalne życzenia.

            Prace należy złożyć w bibliotece do 12 grudnia. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy powodzenia !

 

Święta dla naszych czworonożnych Przyjaciół

Święta dla naszych czworonożnych Przyjaciół

 

Drodzy Uczniowie !

            Serdecznie zapraszamy Was do udziału w kolejnej edycji akcji charytatywnej, która ma za zadanie wspomóc zwierzęta ze schroniska w Węgrowie. Jej pomysłodawczyniami są uczennice klasy 5b, Antonina Pokora i Inka Markuszewska. Dziewczęta kochają „braci mniejszych” i często przebywają w Ośrodku Opieki nad Zwierzętami w Węgrowie. Doskonale wiedzą, czego potrzebują bezdomne pieski i kotki. Tosia i Inka napisały wiersz, w którym informują, co można przynieść do szkoły, aby wesprzeć zwierzęta.

Czytaj więcej: Święta dla naszych czworonożnych Przyjaciół

Akcja charytatywna „Radosna wiosna w schronisku dla zwierząt”

Akcja charytatywna „Radosna wiosna w schronisku dla zwierząt”

 

Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice !

            Ogromnie dziękujemy za przyłączenie się do akcji charytatywnej „Radosna wiosna w schronisku dla zwierząt”. Wiele osób okazało wielkie serce dla Ośrodka Opieki nad Zwierzętami w Węgrowie. Zaangażowanie w akcję przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Do biblioteki przynoszono, przez prawie dwa miesiące, wielkie ilości karmy dla piesków i kotków, koce, legowiska, kojce, smycze, obroże, zabawki, miski, drapaki i szczotki do wyczesywania sierści. Raz w tygodniu rzeczy te musiały być zawożone do schroniska, bo czytelnia nie mogła ich pomieścić. Tosia i Inka, pomysłodawczynie akcji, z wielką radością obdarowywały prezentami od Was bezdomne zwierzątka. Pracownicy schroniska byli mile zaskoczeni tak dużą ilością darów dla swych podopiecznych, dlatego też na ręce naszych wolontariuszek złożyli podziękowania dla Szkoły Podstawowej nr 8 za przeprowadzenie wspaniałej zbiórki.

Drodzy Uczniowie, miło nam poinformować, że podjęliśmy decyzję, aby akcja charytatywna dla schroniska w Węgrowie na stałe wpisała się w działalność naszej szkoły. Raz w każdym semestrze – przed zimą i na wiosnę będziemy zbierać wszystko, co jest potrzebne bezdomnym zwierzątkom. Na razie jednak jeszcze raz bardzo dziękujemy, że sprawiliście, iż wiosna dla wielu kotków i piesków jest naprawdę radosna!!! Zadowolenie zwierzątek oraz zebrane dary możecie obejrzeć na przepięknych zdjęciach.

Opiekunowie : p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej

            Wraz z nadejściem wiosny pasowano uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość ta odbywa się zwykle dla pierwszaczków wtedy, gdy znają już prawie wszystkie literki.

            Aby zachować właściwy dystans między osobami, spotkania odbyły się w salach lekcyjnych, a nie, jak to zawsze bywało, w bibliotece. Rozpoczęły się one od pogadanki. Podczas niej dzieci dowiedziały się, z jakich pomieszczeń składa się biblioteka oraz zapoznały się z zasadami wypożyczania książek. Uczniowie pięknie opowiadali o swoich domowych zbiorach baśni, powieści i książek edukacyjnych. Potrafili wskazać różnice między funkcjonowaniem biblioteki i księgarni.
Po pogadance przeprowadzano uroczyste ślubowanie. Uczniowie podnosili w górę dwa palce prawej dłoni i powtarzali za nauczycielem słowa przyrzeczenia. Po nim następowało pasowanie dzieci na czytelników biblioteki. Pierwszoklasiści oprócz dyplomów otrzymali Wyprawki Czytelnicze, które zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. W skład prezentowego pakietu weszły : książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

            Zanim nadszedł długo wyczekiwany moment wypożyczeń, uczniowie zostali zapoznani z zasadami dotyczącymi obchodzenia się z książkami – nauczyciel odczytał dzieciom wierszyk „Prośby książki”. Po jego wysłuchaniu pierwszoklasiści z ogromną ochotą wypożyczali, wielu z nich po raz pierwszy, przyniesione do klasy baśnie, zbiory wierszy i opowiadań oraz mądrych opowieści.

Organizatorzy : p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk

 

Baśniowy pierwszy dzień wiosny w klasie 4b

Baśniowy pierwszy dzień wiosny w klasie 4b

 

            Dnia 21 marca uczniowie klasy 4b „baśniowo” powitali pierwszy dzień wiosny. Podczas dwóch godzin języka polskiego zaprezentowali inscenizację, słuchowisko oraz własne utwory.
W przedstawieniu „Kopciuszek, czyli pantofelek z popieliczki” wystąpiły : Antonina Pokora, Julia Mikita, Inka Markuszewska, Zuzanna Łuczak, Kalina Bednarczyk, Katarzyna Tomaszewska, Julia Brudniewicz, Lena Dzięgielewska i Martyna Pis. Uczennice bardzo ładnie odegrały swoje role. Dziewczęta miały piękne stroje i ciekawe rekwizyty, a narrator swym czytaniem budował nastój inscenizacji. Całemu przedstawieniu towarzyszyła nastrojowa, idealnie dopasowana muzyka.
            Słuchowisko na podstawie „Bajki o rybaku i rybce” nagrali : Borys Reński, Kajetan Wędrowski, Jakub Radomski i Tymoteusz Nowicki. Wszyscy uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali baśni. Nie zabrakło też elementów komicznych – Tymek świetnie naśladował kobiecy głos żony rybaka, dlatego też podczas prezentacji utworu często było słychać głośne śmiechy.
Podczas drugiej godziny lekcyjnej uczniowie odczytali napisane przez siebie baśnie. Tytuły niektórych z nich to: „Zaczarowany flet miłości”, „O kurczaku Lemonie”, „Piernikowy ludek”, Magiczny kot”.
           Baśniowe prezentacje niewątpliwie uprzyjemniły pierwszy dzień wiosny. Dwie lekcje języka polskiego były wesołe i nadzwyczaj kreatywne.

Opiekun : p. Izabela Szymkowicz

 

Rozstrzygnięcie konkursu pt. „ Miłość to dzielenie się światem z drugim człowiekiem”

Rozstrzygnięcie konkursu pt. „ Miłość to dzielenie się światem z drugim człowiekiem”

W marcu bibliotek szkolna rozstrzygnęła konkurs pt.„ Miłość to dzielenie się światem z drugim człowiekiem”. Przebiegał on w kilku kategoriach.
Uczniowie klas pierwszych wykonywali kartki walentynkowe dowolną techniką. Wyróżnienia zdobyli : Aleksandra Woźniak – 1a, Adam Tomsza – 1a, Aleksandra Perzyna -1a, Nikola Smolińska – 1a, Iga Bolin – 1a, Wiktoria Gazarkiewicz – 1a, Nadia Pokora – 1a, Alicja Beyer – 1b, Eliza Zielińska – 1b, Cyryl Olejniuk – 1b, Amelia Pasternak – 1b, Bartosz Konwerski – 1b, Małgorzata Łazarewicz – 1b, Franciszek Domeracki – 1b, Amelia Pasternak – 1b, Nathan Polenik – 1b, Nikodem Robaczewski – 1b.

Dzieci z klas drugich, trzecich, czwartych i piątych mieli za zadanie napisać życzenia walentynkowe dla ukochanej osoby. Oto wyniki konkursu :

Czytaj więcej: Rozstrzygnięcie konkursu pt. „ Miłość to dzielenie się światem z drugim człowiekiem”

Radosna wiosna w schronisku dla zwierząt

Radosna wiosna w schronisku dla zwierząt

 

Drodzy Uczniowie !

Serdecznie zapraszamy Was do udziału w akcji charytatywnej „Radosna wiosna w schronisku dla zwierząt”. Jej pomysłodawczyniami są uczennice klasy 4b, Antonina Pokora i Inka Markuszewska. Dziewczęta kochają „braci mniejszych” i często przebywają w Ośrodku Opieki nad Zwierzętami w Węgrowie. Doskonale wiedzą, czego potrzebują bezdomne pieski i kotki. Tosia i Inka napisały wiersz, w którym informują, co można przynieść do szkoły, aby wesprzeć zwierzęta.

Potrzebujemy :

Czytaj więcej: Radosna wiosna w schronisku dla zwierząt

Konkurs z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Konkurs z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

            Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, na przełomie października i listopada, przeprowadzono konkurs na dwóch poziomach edukacyjnych  : dla dzieci z klas I-III oraz uczniów klas IV-VIII.

Najmłodsi mieli za zadanie wykonać zakładkę do książki na jesienne i zimowe wieczory. Technika pracy była dowolna.

Konkurs dla uczniów klas IV-VIII polegał na napisaniu pracy pt. „Tę książkę polecam na jesienne i zimowe wieczory”. Wypracowanie miało zachęcać do przeczytania ciekawej powieści. Forma wypowiedzi była  dowolna.  Przedstawiana książka nie mogła być jednak lekturą szkolną.

            W grudniu odbyło się uroczyste rozstrzygniecie konkursu. Oto jego wyniki:

Czytaj więcej: Konkurs z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Inscenizacja „Ludeczki”

Inscenizacja „Ludeczki”

 

            Dnia 28 października uczennice klasy 4b zaprezentowały podczas lekcji języka polskiego inscenizację opowiadania „Ludeczka” z lektury „Mikołajek”. Zajęcia doskonale wpisały się w obchodzony w naszej szkole „Tydzień relacji”. W rolę Mikołajka wcieliła się Antonina Pokora, Ludeczką była Julia Mikita, mamą Mikołajka – Inka Markuszewska, przyjaciółką mamy – Zuzanna Łuczak, suflerem – Kalina Bednarczyk.

            Dziewczęta idealnie oddały swym występem atmosferę wizyty przyjaciółki mamy Mikołajka z córką Ludeczką w domu tytułowego bohatera lektury. Jak na gościnę przystało, na stole nie zabrakło słodkości i napojów. Obie mamy prowadziły ożywioną rozmowę. Mikołajek zaś zaprosił Ludeczkę do swego pokoju. Wówczas okazało się, że dziewczynka wcale nie jest taka grzeczna, na jaką wygląda…

            Uczennice bardzo ładnie odegrały swoje role. Nieocenioną pomocą służył im sufler, gdyż na przygotowanie inscenizacji było mało czasu. Dziewczęta postarały się też o efektowną scenografię. Szczególnie pokój Mikołajka obfitował w wiele ciekawych rekwizytów.

            Występ uczennic wniósł mnóstwo radości. Uśmiech nie schodził z twarzy aktorów i widzów, którzy nagrodzili swoje koleżanki gromkimi brawami.

Opiekun : p. Izabela Szymkowicz

Konkurs biblioteczny 2021

Konkurs biblioteczny

 

            Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłaszamy konkurs, który przebiegać będzie w dwóch kategoriach : dla dzieci z edukacji wczesnoszkolnej oraz uczniów klas IV-VIII.

            Najmłodsi mają za zadanie wykonać zakładkę do książki na jesienne i zimowe wieczory. Technika pracy jest dowolna. Każda zakładka musi zawierać imię, nazwisko i klasę autora.

            Konkurs dla uczniów klas IV-VIII polega na napisaniu pracy pt. „Tę książkę polecam na jesienne i zimowe wieczory”. Wypracowanie powinno zachęcać do przeczytania ciekawej powieści. Forma wypowiedzi jest dowolna. Można napisać między innymi : list, opowiadanie, wiersz, komiks czy rozprawkę. Przedstawiana książka nie może być jednak lekturą szkolną.

            Prace należy złożyć w bibliotece do 8 listopada. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy powodzenia!

Ranking najlepszych czytelników edukacji wczesnoszkolnej

Ranking najlepszych czytelników edukacji wczesnoszkolnej

 

            W roku szkolnym 2020/2021 biblioteka szkolna wyłoniła najlepszych czytelników edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie ci wypożyczyli i przeczytali najwięcej książek w klasie, do której uczęszczają. 

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniach od 16. do 18. czerwca.

Wyniki rankingu :

Czytaj więcej: Ranking najlepszych czytelników edukacji wczesnoszkolnej

Sprawozdanie z konkursu - Mój wymarzony Dzień Dziecka

            Z okazji Dnia Dziecka biblioteka szkolna przeprowadziła konkurs pt. „Mój wymarzony Dzień Dziecka”. Przebiegał on w 3 kategoriach :

- plastycznej (wykonanie rysunku lub plakatu dowolną techniką),
- literackiej (napisanie listu, opowiadania lub wiersza),
-informatycznej (wykonanie plakatu w dowolnym programie graficznym, zapisanym w formacie jpg).

            Dostarczone do biblioteki przepiękne prace zostały wykonane na bardzo zbliżonym do siebie poziomie. Jury postanowiło zatem nie przyznawać miejsc w konkursie. Zdecydowano wyróżnić wszystkie prace. Ich autorzy to uczniowie : klasy I a – Kacper Kłosowski, Krystyna Łata, Laura Brzóskiewicz, Jakub Zaborowski, Alex Krawczyk, Nina Stoeva, Jakub Rajnik, Leo Taczyński, Krzysztof Przybysz, Igor Orzechowski, klasy I b - Eliza Huk, Kajetan Jolkowski, Nadia Biedzińska, Agata Pawelec, Nikoletta Syrocka, Wiktor Jędrak, klasy II a -Antoni Wojtakowski, Andrea Chabucka, Wiktoria Martyńska, Oliwia Zdybel, klasy II b – Adam Schalau, Kacper Kaszuba, Oskar Bartosiewicz, klasy II c –Nina Witczak, klasy III a – Fabian Biedziński, klasy III b - Zuzanna Woźniak, Jędrzej Hordyński.

Galerię prac konkursowych podziwiać można w bibliotece szkolnej. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia!

Organizatorzy konkursu : p. Izabela Szymkowicz, p. Karolina Szymczyk