Żywa lekcja historii

Żywa lekcja historii

            Dnia 16 grudnia br. nasi uczniowie uczestniczyli, w kolejnej już, żywej lekcji historii. Temat lekcji to "Początki państwa polskiego". W podróż do czasów pierwszego władcy uczestników zabrał Teatr Historyczny Chorągiew Komturstwa Gniewskiego .

Po raz kolejny grupa rekonstrukcyjna przeniosła naszych uczniów w przeszłość. Tym razem znaleźliśmy się w czasach panowania księcia Mieszka I. Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądały początki państwa polskiego, poznali okoliczności, w jakich Mieszko przyjął chrzest oraz jak wyglądała ceremonia pasowania na rycerza. Aktorami w inscenizacji byli też sami widzowie. Uczniowie żeglowali po meandrach historii, śledząc początki naszego państwa, a szczególnie poznając życie i obyczaje dawnych wojów. Niektórzy spośród widzów mieli nawet możliwość „dotknięcia historii”, przymierzając zbroje, szaty, czy też sprawdzając uzbrojenie.

Żywa lekcja historii w ciekawy sposób ukazała ważny dla Polaków fragment naszej historii. Prowadzący zaprezentowali widowisko pełne rekwizytów, angażując w nie uczniów ( uczeń= aktor). Barwna, pełna humoru narracja, bogactwo ciekawostek oraz niesamowity pokaz walk z pewnością przyczyniły się do lepszego poznania naszych tradycji i rodzimej historii.

Jolanta Kowalczyk