Żywa lekcja historii - Długi wiek XIX

Żywa lekcja historii - Długi wiek XIX

            Dnia 29 października br. uczniowie naszej szkole mogli ponownie dotknąć żywej historii. Przybył do nas Teatr Historyczny Chorągwi Komturstwa Gniewskiego. Tematyka spotkania była nader aktualna w 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Obejmowała okres od zaborów Polski, aż po 11 listopada 1918 roku, kiedy to młodzież poznała postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Jeden z uczniów wcielił się w postać naczelnika, z którym, po 123 latach zaborów powróciła do Polski NIEPODLEGŁOŚĆ.

Zajęcia poruszały zagadnienia powstań narodowo wyzwoleńczych. Bogactwo strojów i uzbrojenia ułatwiło młodzieży określić charakter i różnice powstań Listopadowego i Styczniowego. Poznali rolę kosynierów i wojska Księstwa Warszawskiego. W wędrówce przez lata spotkali postać Tadeusza Kościuszki, Napoleona Bonaparte, Józefa Wybickiego, Piotra Wysockiego, aby po 123 latach traumatycznych doświadczeń Polaków spotkać Naczelnika Józefa Piłsudskiego – symbol odzyskania Niepodległości.

Ciekawa opowieść, kontakt z uczniami, którzy odgrywali w spotkaniu różnorakie role i mieli niepowtarzalną okazję włożenia zbroi, strojów historycznych oraz mogli wszystkiego dotknąć , pozostawiły w zebranych niezapomniane wrażenie, że historia to wspaniała kraina, którą warto poznać. Uczniowie uświadomili sobie również, jak wiele krwi musieli przelać Polacy, aby odzyskać niepodległość.

Tegoroczna ,,żywa lekcja historii” uzupełniła bogaty harmonogram działań naszej szkoły związany z obchodami 100 lecia niepodległości.

Jolanta Kowalczyk