Od mrozów Syberii po słońce Afryki

„jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”.

,,Od mrozów Syberii po słońce Afryki”

            Dnia 25 października br. odbyło się w naszej szkole spotkanie klubów historycznych im AK ze szkół: SP 16,ZSO nr 5 oraz naszej. Gościem honorowym naszego spotkania była Sybiraczka, Pani Danuta Janosz Kołodziejska, która opowiedziała zgromadzonym historię swoją i swojej rodziny podczas II wojny św.

Pani Danuta, obecnie Prezes Związku Sybiraków w Grudziądzu, podczas wojny była zesłana z rodziną na Syberię, a potem wraz z armią gen. Andersa trafiła do Afryki. Przejmująca opowieść przeplatana była prezentacją zdjęć rodzinnych oraz wydarzeń z historii Polski. Uczniowie poznali genezę, przebieg i następstwa zesłania na Sybir oraz fakty związane z tworzeniem w ZSRR armii gen. Wł. Andersa, do której wstąpił ojciec Pani Danuty. Uzupełnieniem opowieści była projekcja wzruszającego filmu z podróży do obozu w Afryce, który Pani Danuta odwiedziła po 70 latach.

Pomimo przeciwności losu, rodzina Pani Danuty zawsze pamiętała że są Polakami i głęboko wierzyła, że powrócą kiedyś do wolnej Polski. Mimo ciężkiej pracy, warunków bytowych, ciągłego głodu, mrozu na Syberii, następnie podróży i pobycie w Afryce, przeżyli i wrócili do ojczyzny. Wzruszający jest fakt, że w tak ekstremalnych warunkach dzieci uczyły się języka polskiego i historii.

Osobiste świadectwo Sybiraczki z „nieludzkiej ziemi” wywarło duże wrażenie na zebranych uczniach. Jej opowieść z dzieciństwa wzruszyła i skłoniła uczniów do zadumy i refleksji. Wiedza zdobyta na lekcjach historii została wzbogacona i potwierdzona osobiście przez świadka tamtych tragicznych wydarzeń. Uczniowie ze łzą w oku i zaciekawieniem wysłuchali tych ciekawych i osobistych opowieści. Spotkanie klubowe stało się swoistą żywą i piękną lekcją historii, która na długo pozostanie w naszych sercach.

Organizatorzy: J. Kowalczyk, D. Miller