Akcja BohaterON

Pokaż, że pamiętasz – łączymy pokolenia

Akcja BohaterON

            Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy.

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu BohaterON – włącz historię! Jego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek z życzeniami. Projekt edukuje uczniów, bazując na historiach Powstańców, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.

Do projektu przystąpili uczniowie klasy III e i III f gimnazjum, kl. 5A szkoły podstawowej oraz członkowie Klubu Historycznego im. AK . Uczniowie zapoznali się z sylwetkami wybranych powstańców, dowiedzieli się jaką funkcję pełniły konkretne osoby oraz jakie są ich historie. Sami wybrali adresatów kartek i zdecydowali, komu przekażą podziękowania za walkę o wolność Ojczyzny.

Wzruszające biało – czerwone prace zostały przekazane uczestnikom walk o stolicę. W ten symboliczny sposób mogliśmy wyrazić Powstańcom naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.

Jolanta Kowalczyk