Klub Historyczny im. Armii Krajowej

Klub Historyczny im. Armii Krajowej

Spotkanie pokoleniowe na wigilii Klubów Historycznych

Spotkanie pokoleniowe na wigilii Klubów Historycznych

            Dnia 19 grudnia br . członkowie Klubów Historycznych im. Armii Krajowej SP 8 i SP 16 wraz z opiekunami spotkali się na wigilii klubowej . Tym razem gospodarzem spotkania był Klub Historyczny SP 16. Młodzież klubów historycznych miała możliwość poznania się i integracji. Gośćmi honorowymi była weteranka i sanitariuszka z czasów Powstania Warszawskiego, p. kpt. Maria Kowalewska ps. Myszka, prezes ŚZŻAK Koło Toruń, p. Joanna Kowalska , Prezes ŚZŻAK Koło w Grudziądzu p. Dariusz Miller oraz przedstawicielka NSZ .Wspólna wigilia przeplatała się opowieściami z przeszłości. P. Maria Kowalewska opowiedziała o świętach Bożego Narodzenia podczas II wojny św . oraz złożyła klubowiczom najlepsze życzenia świąteczne .Spotkaniu towarzyszyła świąteczna , rodzinna atmosfera .

W imieniu swoim i naszych klubowiczów, bardzo dziękuję p. Katarzynie Miller za zaproszenie.

Jolanta Kowalczyk
Prezes Klubu Hist. im. AK przy SP 8

 

Sukces grudziądzkich uczniów!

Sukces grudziądzkich uczniów!

            Z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości i na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej przygotowano ogólnopolski konkurs historyczny pod tytułem "Ojczyzna nasza". Zrealizowano go pod hasłem "Póty żyć będzie, póty tylko stanie Jednego męża, jednego pałasza - To Polska!..Polska! to Ojczyzna nasza". Konkurs miał charakter dwuetapowy. W etapie pierwszym, w dniu 13 listopada, 400 drużyn z całego kraju rozwiązywało test złożony z 45 pytań. Drużyna z Grudziądza, ze SP nr 8 im. gen. Tadeusza "Bora" Komorowskiego, w składzie: Nina Kieloch, Wiktoria Sarnowska oraz Maciej Brzóskiewicz (wszyscy są uczniami 3 klasy gimnazjalnej) w ciągu 16 minut zdobyła 43 na 45 punktów i tym samym zakwalifikowała się do ścisłego finału. Jako jedna z dziesięciu zwycięskich drużyn w swojej kategorii , 26 listopada, w pięknym Bałtowskim Kompleksie Turystycznym, zmierzyła się z niezwykle wymagającymi zadaniami historyczno-literackimi przygotowanymi przez organizatorów pod postacią gry terenowej połączonej z testem wiedzy, obejmującymi historię Polski od średniowiecza do roku 1939 oraz literaturę dwudziestolecia międzywojennego. Drużyna SP 8, wykazując się ogromną wiedzą i determinacją, wywalczyła w tych zmaganiach II miejsce. Opiekunem merytorycznym grupy z zakresu historii był pan Dariusz Miller, natomiast w grze terenowej, w zakresie literackim, uczniów wspierała pani Adriana Nowacka. Warto nadmienić, że Ci sami uczniowie swoje pasmo sukcesów rozpoczęli od zwycięstwa w grudziądzkim międzyszkolnym konkursie historycznym "Drogi do Niepodległości".

 

 

Klasa 5a bierze udział w uroczystościach z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Klasa 5a bierze udział w uroczystościach z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Uczniowie składają kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Honorowa Odznaka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Honorowa Odznaka

Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

            Podczas niepodległościowej uroczystości na Rynku Głównym w dniu 11 listopada nasza koleżanka, Adriana Nowacka, otrzymała Honorową Odznakę Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej za działalność na rzecz sławienia etosu AK.

Gratulujemy! 

Wystawa "Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939"

Wystawa "Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939"

            Dnia 10 listopada br., w przeddzień 100 -lecia odzyskania niepodległości , uczniowie kl. 5 a oraz członkowie Klubu Historycznego im. AK ,zwiedzili nowo otwartą wystawę w zabytkowym Pałacu Opatek : ,,Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939’’ .

Wrażenie na nas wywarł bogaty materiał ekspozycyjny oraz pełne informacje historyczne i najnowsze rozwiązania multimedialne. Poznaliśmy najważniejsze wydarzenia z życia Centrum Wyszkolenia Kawalerii, szkolenie, życie codzienne, infrastrukturę, broń , barwę i sport konny. Tradycyjny sposób pokazywania oryginalnych obiektów w gablotach, uzupełniła narracja z wykorzystaniem archiwalnych filmów, prezentacji multimedialnych i nagrań muzycznych. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli okazałą kolekcję broni białej – wszystkie wzory szabli używanych przez polskich kawalerzystów i lance, oryginalne mundury kawaleryjskie wraz z ekwipunkiem oraz kolekcję broni palnej, a także osobiste pamiątki po kawalerzystach. Byliśmy pod wielkim wrażeniem rzeźby naturalnej wielkości, przedstawiającej kawalerzystów konno, w cwale, nawiązujących do znanych szarż, 18. Pułku Ułanów Pomorskich oraz 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, z września 1939 r. .

Dzięki wystawie uczniowie mieli możliwość poznać historię Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, a także jego rolę w szkoleniu oficerów kawalerii II RP, w kształtowaniu ich postaw, obyczajów, rozumienia takich pojęć, jak Honor, czy Ojczyzna. Poznali również rolę szkoły w rozwoju ówczesnego sportu konnego, bowiem właśnie w Centrum Wyszkolenia Kawalerii wypracowano tzw. polski system jazdy, dzięki któremu Polacy odnosili sukcesy na olimpiadach, w tym nasz patron , gen. Tadeusz,, Bór” Komorowski .

Jolanta Kowalczyk

 

 

Konkurs historyczny "Drogi do Niepodległości"

Konkurs historyczny "Drogi do Niepodległości"

            W dniu 28 października odbył się etap wewnętrzny - szkolny do konkursu historycznego "Drogi do Niepodległości", organizowanego przez Dyrekcję i nauczycieli historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Grudziądzu. Z sześciu dwuosobowych drużyn do reprezentowania naszej szkoły zakwalifikowały się dwie: pierwsza w składzie - Nina Kieloch oraz Wiktoria Sarnowska, druga - Maciej Brzóskiewicz i Jakub Grabowski.

            8 Listopada, uczniowie szkół ponadpodstawowych, gimnazjów i szkół podstawowych wzięli udział w dwuetapowym (test pisemny oraz finał ustny) wspomnianym wyżej konkursie historycznym. Możemy być dumni z naszej reprezentacji, bowiem dwie uczennice - Nina Kieloch i Wiktoria Sarnowska (klasa 3d) zajęły w nim I Miejsce, a uczniowie Maciej Brzóskiewicz (3a) oraz Jakub Grabowski (3d) II Miejsce. Składamy serdeczne gratulacje zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

Dariusz Miller

Historyczny Klub Filmowy

Historyczny Klub Filmowy

            Dnia 5 listopada br . odbyło się inauguracyjne spotkanie w ramach Historycznego Klubu Filmowego. Na pierwszym spotkaniu obecnych było 22 uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej oraz z III klasy gimnazjum , w tym członkowie Klubu Historycznego im. AK.

Uczniowie w skupieniu obejrzeli film pt. ,, Tajemnice Westerplatte” . Zwieńczeniem naszego pokazu było przybycie na nasze spotkanie 2 żołnierzy piechoty ,,żywcem przeniesionych z kadr filmu”. Byli to założyciele Stowarzyszenia Historycznego im. Centrum Wyszkolenia Żandarmerii, którzy w barwny i ciekawy sposób zaprezentowali oporządzenie żołnierzy Wojska Polskiego ,broni oraz sprzętu wojskowego z czasów wojny obronnej Polski we wrześniu 1939 r.

W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania Panu Jakubowi Biłykowi oraz Panu Mariuszowi Zawadzkiemu za przybliżenie nam historii wojskowości .

Przewodni motyw walki o niepodległość Polski był ważnym elementem naszego spotkania i kształtowania postaw patriotycznych wśród uczniów, zwłaszcza w przededniu 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Organizatorzy: D. Miller, J. Kowalczyk

 

Zapaliliśmy znicze rozstrzelanym w 1939 r.

Zapaliliśmy znicze rozstrzelanym w 1939 r.

            W tym roku obchodzimy 79 rocznicę pierwszej publicznej egzekucji w Grudziądzu, Jak co roku uczniowie naszej szkole w dniu 29 października udali się pod Pomnik 10 Pomordowanych, aby oddać hołd i uczcić pamięć Polaków pomordowanych przez Niemców i zapalić znicze. O tym co wydarzyło się tu w 1939 r. uczniom klasy 7a oraz członkom Klubu Historycznego im. AK opowiedzieli przewodnik PTTK Grzegorz Machaj oraz Sławomir Kosmala ze stowarzyszenia „Rawelin”. W gronie zabitych znaleźli się nauczyciel, urzędnik starostwa, kolei, sądu i policji, a także kilku wojskowych. Egzekucję przeprowadzono w odwecie za rozlepianie przez Polaków plakatów nawołujących do oporu wobec Niemców. Egzekucja 10 Polaków odbyła się na placu w centrum Grudziądza. Niemcy zgromadzili w tym miejscu mieszkańców miasta, których zmusili do przyglądania się śmierci znanych i szanowanych obywateli: Walentego Jakubowskiego, Władysława Borkowskiego, Edmunda Baranowskiego, Michała Dobrzańskiego, Jana Dawczyńskiego, Ignacego Gozdowskiego, Józefa Kitowskiego, Piotra Leja, Józefa Madeja oraz Pawła Michałka.

Żywa lekcja historii - Długi wiek XIX

Żywa lekcja historii - Długi wiek XIX

            Dnia 29 października br. uczniowie naszej szkole mogli ponownie dotknąć żywej historii. Przybył do nas Teatr Historyczny Chorągwi Komturstwa Gniewskiego. Tematyka spotkania była nader aktualna w 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Obejmowała okres od zaborów Polski, aż po 11 listopada 1918 roku, kiedy to młodzież poznała postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Jeden z uczniów wcielił się w postać naczelnika, z którym, po 123 latach zaborów powróciła do Polski NIEPODLEGŁOŚĆ.

Zajęcia poruszały zagadnienia powstań narodowo wyzwoleńczych. Bogactwo strojów i uzbrojenia ułatwiło młodzieży określić charakter i różnice powstań Listopadowego i Styczniowego. Poznali rolę kosynierów i wojska Księstwa Warszawskiego. W wędrówce przez lata spotkali postać Tadeusza Kościuszki, Napoleona Bonaparte, Józefa Wybickiego, Piotra Wysockiego, aby po 123 latach traumatycznych doświadczeń Polaków spotkać Naczelnika Józefa Piłsudskiego – symbol odzyskania Niepodległości.

Ciekawa opowieść, kontakt z uczniami, którzy odgrywali w spotkaniu różnorakie role i mieli niepowtarzalną okazję włożenia zbroi, strojów historycznych oraz mogli wszystkiego dotknąć , pozostawiły w zebranych niezapomniane wrażenie, że historia to wspaniała kraina, którą warto poznać. Uczniowie uświadomili sobie również, jak wiele krwi musieli przelać Polacy, aby odzyskać niepodległość.

Tegoroczna ,,żywa lekcja historii” uzupełniła bogaty harmonogram działań naszej szkoły związany z obchodami 100 lecia niepodległości.

Jolanta Kowalczyk

 

Od mrozów Syberii po słońce Afryki

„jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”.

,,Od mrozów Syberii po słońce Afryki”

            Dnia 25 października br. odbyło się w naszej szkole spotkanie klubów historycznych im AK ze szkół: SP 16,ZSO nr 5 oraz naszej. Gościem honorowym naszego spotkania była Sybiraczka, Pani Danuta Janosz Kołodziejska, która opowiedziała zgromadzonym historię swoją i swojej rodziny podczas II wojny św.

Pani Danuta, obecnie Prezes Związku Sybiraków w Grudziądzu, podczas wojny była zesłana z rodziną na Syberię, a potem wraz z armią gen. Andersa trafiła do Afryki. Przejmująca opowieść przeplatana była prezentacją zdjęć rodzinnych oraz wydarzeń z historii Polski. Uczniowie poznali genezę, przebieg i następstwa zesłania na Sybir oraz fakty związane z tworzeniem w ZSRR armii gen. Wł. Andersa, do której wstąpił ojciec Pani Danuty. Uzupełnieniem opowieści była projekcja wzruszającego filmu z podróży do obozu w Afryce, który Pani Danuta odwiedziła po 70 latach.

Pomimo przeciwności losu, rodzina Pani Danuty zawsze pamiętała że są Polakami i głęboko wierzyła, że powrócą kiedyś do wolnej Polski. Mimo ciężkiej pracy, warunków bytowych, ciągłego głodu, mrozu na Syberii, następnie podróży i pobycie w Afryce, przeżyli i wrócili do ojczyzny. Wzruszający jest fakt, że w tak ekstremalnych warunkach dzieci uczyły się języka polskiego i historii.

Osobiste świadectwo Sybiraczki z „nieludzkiej ziemi” wywarło duże wrażenie na zebranych uczniach. Jej opowieść z dzieciństwa wzruszyła i skłoniła uczniów do zadumy i refleksji. Wiedza zdobyta na lekcjach historii została wzbogacona i potwierdzona osobiście przez świadka tamtych tragicznych wydarzeń. Uczniowie ze łzą w oku i zaciekawieniem wysłuchali tych ciekawych i osobistych opowieści. Spotkanie klubowe stało się swoistą żywą i piękną lekcją historii, która na długo pozostanie w naszych sercach.

Organizatorzy: J. Kowalczyk, D. Miller

 

Akcja BohaterON

Pokaż, że pamiętasz – łączymy pokolenia

Akcja BohaterON

            Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy.

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu BohaterON – włącz historię! Jego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek z życzeniami. Projekt edukuje uczniów, bazując na historiach Powstańców, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.

Do projektu przystąpili uczniowie klasy III e i III f gimnazjum, kl. 5A szkoły podstawowej oraz członkowie Klubu Historycznego im. AK . Uczniowie zapoznali się z sylwetkami wybranych powstańców, dowiedzieli się jaką funkcję pełniły konkretne osoby oraz jakie są ich historie. Sami wybrali adresatów kartek i zdecydowali, komu przekażą podziękowania za walkę o wolność Ojczyzny.

Wzruszające biało – czerwone prace zostały przekazane uczestnikom walk o stolicę. W ten symboliczny sposób mogliśmy wyrazić Powstańcom naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.

Jolanta Kowalczyk

Wieczornica Historyczna 2018

Wieczornica historyczna 2018

            Dnia 27 września br. odbyła się w naszej szkole wieczornica historyczna poświęcona Patronowi Szkoły, gen. Tadeuszowi ,,Bór‘’ Komorowskiemu oraz AK. Spotkaliśmy się by uczcić 74. rocznicę powstania warszawskiego oraz 79. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Tegoroczna wieczornica wpisana była również w harmonogram działań związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Swoją obecnością zaszczycili nas Przedstawiciele Związku Sybiraków w Grudziądzu: P. Franciszka Klasa oraz P. Henryk Przeczewski na czele z P. Prezes Danutą Janosz Kołodziejską. Niestety z powodu choroby wielkim nieobecnym był P. Stanisław Wierzchucki – Honorowy Prezes Klubu Historycznego im AK działającego przy naszej szkole.

Celem przewodnim wieczornicy był udział dzieci i młodzieży w powstaniu warszawskim – temu poświęcona była część artystyczna w wykonaniu uczniów kl. 5 a, prezentacja multimedialna oraz wystawa.

Podczas wieczornicy w skład klubu historycznego weszli nowi członkowie, którzy legitymacje członkowskie otrzymali z rąk Pani Danuty Janosz Kołodziejskiej oraz Prezesa ŚZŻAK, Pana Dariusza Millera.

Tradycyjnie stałym elementem naszej wieczornicy był konkurs recytacji poezji patriotycznej w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Laureatami konkursu zostali:

W kategorii ,, Młodsi uczniowie ”

1 miejsce -Małgorzata Lewandowska z kl. 4a
2 miejsce- Anna Borkowska z kl. 5a
3 miejsce - Nikola Łuczak z kl. 5a

W kategorii ,, Starsi uczniowie”

1 miejsce - Magdalena Moritz z kl. III d
2 miejsce - Agnieszka Knieczyńska z kl. III d
3 miejsce -Agata Nowicka z kl 8 a

W imieniu zarządu Klubu Historycznego serdecznie dziękuję Gościom i Panu Dyrektorowi za przybycie. Dziękuję moim uczniom za wspaniałe przygotowanie wzruszającej części artystycznej:

-Cecylii Czubaszek
-Annie Borkowskiej
-Nikoli Łuczak
-Marii Marzec
-Idze Zehner
-Mateuszowi Jankowskiemu
-Marcelowi Zielińskiemu
-Aleksandrowi Siebert

oraz chórowi szkolnemu i obsłudze sprzętu.

Dziękuję również nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie wieczornicy : Pani Urszuli Gryndzie (konkurs recytatorski), Pani Adrianie Nowackiej (oprawa muzyczna), Pani Iwonie Karczewskiej (dekoracja i poczęstunek) oraz Panu Dariuszowi Millerowi (prezentacja multimedialna i wystawa).

Jolanta Kowalczyk
Prezes Klubu Historycznego im AK
przy SP 8

 

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018

            Dnia 14 września br., w ramach obchodów Europejskich Dni DziedzIctwa 2018 , uczniowie klasy Va wzięli udział w warsztatach archeologicznych ,,Podwodne wykopaliska”. Warsztaty odbyły się na dziedzińcu Muzeum im. Wł. Łęgi , gdzie stała replika średniowiecznego statku handlowego- kogi .

Uczniowie poznali budowę kogi, mieli okazję na niej przebywać oraz dokonać załadunku i wyładunku statku. W przystępny sposób poznali metody i warsztat pracy podwodnych archeologów. Mogli wczuć się w ich role i samodzielnie odnajdować ukryte w morzu skarby. Na zakończenie uczniowie wykonali herby średniowiecznych miast handlowych , które mogli zabrać do domu. Otrzymali również pamiątkowe rekwizyty.

Zdobywanie wiedzy przez zabawę i bezpośrednie spotkanie z historią jest najlepszą metodą na zainteresowanie młodego człowieka przeszłością. Dowodem na to jest wielkie zaangażowanie uczniów i spora dawka dociekliwych pytań Smile

J.Kowalczyk