Edukacja Wczesnoszkolna

Cukierek za życzliwość

Cukierek za życzliwość

            Uczniowie klas trzecich wzięli udział w XI Ogólnopolskim konkursie ,,Cukierek za życzliwość - i Ty możesz zostać wolontariuszem" organizowanym przez Fundację Dwa Skrzydła Anioła. Uczniowie podczas trwania konkursu od października do stycznia w założonych przez siebie zeszytach na bieżąco zapisywali wykonane dobre uczynki. Komisja szkolna w składzie: p. A.Czerwińska, ks. Mateusz Cielecki wyłoniła zwycięzcę konkursu. Zwycięski zeszyt ucznia Wojciecha Kocieniewskiego został wysłany do organizatorów konkursu. Komisja szkolna wraz z koordynatorem akcji p.Anną Markowską za zaangażowanie i wielkie serca młodych wolontariuszy, postanowiła wyróżnić wszystkie prace konkursowe i przyznać uczniom ŚWIADECTWA SZLACHETNOŚCI oraz drobne upominki. Za udział w akcji charytatywnej dziękujemy: Julii Łagockiej, Wiktorowi Jędrakowi, Ninie Stoevie oraz Wojciechowi Kocieniewskiemu, którego zeszyt będzie brał udział w dalszym ogólnopolskim etapie konkursu.

"Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie…" Phil Bosmans

Kolorowe kredki

Kolorowe kredki

            W pierwszym semestrze nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Kolorowe kredki. Akcja polegała na zbieraniu niekompletnych, częściowo zużytych i niepotrzebnych kredek ołówkowych, które później były temperowane i segregowane kolorami, a następnie wysłane do organizatorów kredkowego recyklingu, którzy szyją kolorowe piórniki i zapełniają je odrestaurowanymi kredkami oraz przerabiają kredki na kredkową biżuterię. Uzyskane przedmioty zawożone są do szpitali, szkół przyszpitalnych i innych organizacji związanych z dziećmi. Zbiórka kredek w naszej szkole trwała od października do końca pierwszego semestru. Na początku lutego kredki wysłane zostały do organizatorów akcji Szkoły Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Wołominie.
Najwięcej kredek uzbierały klasy I-III, klasy VI oraz klasa VIIIB, która uzyskała certyfikat zwalniający klasę z odpowiedzi ustnej i niezapowiedzianych sprawdzianów w wybranym przez klasę dniu w II semestrze. Drodzy Uczniowie, bardzo dziękujemy Wam za przyłączenie się do akcji i Wasze wielkie zaangażowanie. Udało nam się zebrać 1600 kredek. Macie wielkie serca!!!

(koordynator akcji: p. A. Markowska )

Światełko pamięci

Światełko pamięci

            W czwartek, 10 listopada delegacje klasowe wzięły udział w akcji ,,Światełko pamięci dla naszych bohaterów’’. Przedstawiciele klas 1, 3 oraz 4 uczestniczyli w obchodach patriotycznych na Rynku, aby uczcić pamięć bohaterów walczących o niepodległość. O godzinie dwunastej uczniowie z grudziądzkich szkół odśpiewali hymn państwowy, a następnie złożyli znicze pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego i Pomnikiem 10 Pomordowanych.

Przedstawienie

Przedstawienie

            W środę 9 listopada, Świetliczaki wystawiły dla uczniów klas pierwszych i drugich przedstawienie pt. ,,Legenda o toruńskich piernikach’’. Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, które poprzedzone są różnymi świątecznymi tradycjami. Jedną z nich jest pieczenie pierniczków, dlatego nauczyciele świetlicy omawiali z wychowankami legendę o toruńskich piernikach i przygotowali wraz z nimi spektakl. Niedługo uczniowie klas I –III wraz ze swoimi wychowawcami będą uczestniczyć w warsztatach piernikarskich, podczas których poznają sposób przygotowania i ozdabiania tych pachnących, korzennych ciasteczek. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z przedstawienia.

 

Ślubowanie Klas Pierwszych

Ślubowanie Klas Pierwszych

 

Dziecko ma prawo być sobą.

Ma prawo do popełniania błędów.

Ma prawo do posiadania własnego zdania.

Ma prawo do szacunku.

Janusz Korczak

14 października 2022 roku wraz z obchodami Dnia Edukacji Narodowej odbyło się uroczyste Ślubowanie Klas Pierwszych. Był to dzień szczególnie ważny dla Naszych Uczniów. Klasa 1a oraz 1b złożyła uroczystą przysięgę, która pozwoliła im na otwarcie nowego rozdziału w ich życiu. Dyrekcja i Grono Pedagogiczne przyjęła do Braci Uczniowskiej 33 Pierwszoklasistów. Po części oficjalnej, dzieci udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Dziękujemy Gościom za udział w tak ważnej dla nas uroczystości, zaś Naszym Pierwszakom życzymy wielu sukcesów, pięknych przyjaźni i radości ze wspólnie spędzanych chwil w Ósemkowym gronie.

 Jolanta Jelińska
Daria Michalak

 

Uroczyste Rozpoczęcie Roku szkolnego

Uroczyste Rozpoczęcie Roku szkolnego

            1 września 2022 r. o godz. 9.00 wkroczyliśmy w nowy rok szkolny 2022/2023. Uczniowie klas trzecich pod opieką swoich wychowawców oraz  chór naszej szkoły pod kierownictwem p. Adrianny Nowackiej przygotowali krótki program artystyczny nawiązujący do wakacji, ale i wprowadzający dzieci w szkolną atmosferę. Przywitaliśmy również uczniów naszej szkoły, którzy dopiero rozpoczynają swoją szkolną przygodę, czyli pierwszoklasistów :) Życzymy wszystkim uczniom samych sukcesów oraz radosnych szkolnych dni w towarzystwie rówieśników i nauczycieli :) 

SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW HALLOWEEN

SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW HALLOWEEN

 

            W ostatnich dniach w naszej szkole podczas lekcji języka angielskiego obchodziliśmy święto Halloween. We wszystkich klasach przeprowadzone były lekcje okolicznościowe, podczas których uczniowie zapoznali się z historią i tradycją tego zwyczaju. Uczniowie zapoznali się także z nowymi słowami i zwrotami związanymi z tematem Halloween, a na koniec lekcji przygotowali halloweenowe dynie z plasteliny.

 

Opracowanie: p. Paulina Piszkalska, p. Małgorzata Kaczmarek, p. Julia Śliwińska- Jędruszczak

Uroczyste Pasowanie Uczniów Klas Pierwszych

Uroczyste Pasowanie Uczniów Klas Pierwszych

            Dnia 14 października nie tylko nauczyciele mieli swoje święto. Pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do braci szkolnej podczas uroczystego Ślubowania. Pan dyrektor Marek Szymkowicz pasował na uczniów dzieci z klasy 1a i 1b. Wielkie emocje i wrażenia na długo pozostaną w ich pamięci. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz książki, a następnie udali się na słodki poczęstunek do klas, przygotowany przez rodziców. Życzymy Wam wielu wspaniałych chwil w naszej szkole.

Zdobywajcie nową wiedzę i umiejętności 

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego

            Dnia 1 września rozpoczęliśmy  nowy rok szkolny 2021/2022. Na sali gimnastycznej odbyła się uroczystość powitania pierwszoklasistów w gronie uczniów naszej szkoły. W krótkim programie artystycznym młodszych kolegów powitali uczniowie klas czwartych. Cieszymy się, że jesteście wśród nas! 

Życzymy powodzenia!

Tłusty Czwartek 2021

Tłusty Czwartek

            Tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku. Uczniowie kl.1b zostali zapoznani z tradycją tego dnia. Na początku pierwszoklasiści obejrzeli film pt. ,, Krótka historia pączka". Następnie wykonali zadania na kartach pracy, które również związane były z dzisiejszym dniem. Po rozwiązaniu zadań, uczniowie przystąpili do konsumpcji pączków, które zajadali z wielkim smakiem. Podczas edukacji plastycznej uczniowie tworzyli apetyczne prace plastyczne pt. ,, Pączek na talerzu ". Na ostatniej lekcji wszyscy świetnie bawili się w grupach podczas gry ,,pączkowe memory". Było wiele śmiechu i radości.

W karnawałowych nastrojach

W karnawałowych nastrojach

            Dnia 5 lutego uczniowie kl. 1b omawiali tematy związane z karnawałem. Pierwszoklasiści wykonali piękne karnawałowe maski. Podczas zajęć uczestniczyli w wesołej zabawie karnawałowej. Uczniowie chętnie śpiewali i tańczyli przy utworach, które poznali podczas nauki zdalnej. Uśmiechnięte buzie i duża aktywność tancerzy świadczą o bardzo udanej zabawie. Po wesołych tańcach uczniowie brali udział w licznych konkursach oraz zabawach integrujących klasę. To był wesoły dzień pełen wrażeń.

Życzenia świąteczne

Były sobie bombki dwie

Dla wszystkich naszych uczniów i pracowników z najlepszymi życzeniami!

Mikołajki

Mikołajki

            Grudzień to miesiąc prezentów i radosnych niespodzianek, a najbardziej wyczekiwanym dniem zwłaszcza przez dzieci są oczywiście mikołajki. Uczniowie z kl.1b w mikołajowych strojach świętowali tę uroczystość wraz z wychowawcą. Obejrzeliśmy film pt. ,,Pozdrowienia od Mikołaja’’, rozwiązywaliśmy mikołajowe zagadki i wykonaliśmy pomysłowe prace plastyczne. Zaśpiewaliśmy także dla Mikołaja piosenkę pt. ,,Kochany Panie Mikołaju. Podczas zajęć rozmawialiśmy również o właściwym zachowaniu się w sytuacji, gdy prezent nie budzi naszego entuzjazmu oraz o czerpaniu radości z obdarowywania innych prezentami. Pierwszoklasiści wiedzą, że przyjmując prezent, należy przede wszystkim za niego podziękować, niezależnie od tego, czy trafił w nasz gust, czy nie. Uczniowie postanowili sprawić niespodziankę także Mikołajowi, wykonując dla niego własnoręczne upominki. To był bardzo mile i aktywnie spędzony dzień.

Świętujemy urodziny misia

Świętujemy urodziny misia

25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka.

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Jest najmilszą zabawką i niezastąpioną przytulanką przy zasypianiu. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. Uczniowie z kl.1b uczestniczyli w obchodach Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu obejrzeli film o historii powstania pluszowej zabawki. Podczas wszystkich lekcji towarzyszyły im ulubione pluszaki, o których chętnie opowiadali. Uczniowie tańczyli z misiami, śpiewali poznane piosenki oraz wysłuchali wiersza o małym psotnym misiu. Pierwszoklasiści wykonali także prace plastyczne przedstawiające misia. To był wesoły dzień pełen wrażeń.

 

Udział w konkursie

Udział w konkursie

            Uczniowie z kl.1b wzięli udział w konkursie plastycznym pt. ,,Smaczne, zdrowe, kolorowe-kupuję produkty krajowe’’. Zanim pierwszoklasiści przystąpili do wykonania swoich prac, pogłębili swoją wiedzę na temat prawidłowego odżywiania. Rozmawiali także o aktywności fizycznej, która ma również znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Po omówieniu zagadnień i obejrzeniu filmu edukacyjnego ,,Zbilansowana dieta dziecka'', uczniowie wykonali piękne prace plastyczne. Pożywienie jest rodzajem „paliwa” dla naszych ciał. Zbilansowana dieta, złożona z pełnowartościowych składników pozwoli nam zachować zdrowie oraz dobry nastrój.

Mamy to !

Mamy to !

Wielu z Was pytało kilkakrotnie, co z tymi nakrętkami… Zbieramy, nie zbieramy….

I mamy To Smile Dzięki wsparciu Pani Małgorzaty Betlejewskiej przed budynkiem naszej szkoły stanęło piękne serce przeznaczone do zbiórki nakrętek. W porozumieniu ze Stowarzyszeniem Otwarte Serca w Grudziądzu społeczność szkolna dołączy się tym samym do akcji pomocy osobom, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej
i życiowej. W najbliższym czasie w uzgodnieniu z prezesem Stowarzyszenia Panią Joanną Kapustą zadedykujemy zebrane środki konkretnemu dziecku.
Drodzy Uczniowie, wiemy, że macie wielkie serducha, lubicie pomagać innym, więc zapraszam do pomocy i wsparcia tej akcji. Nasze serducho na nakrętki jest w kolorze zielonym, a to kolor nadziei, życia. Więc do dzieła kochani, przybywajcie i wrzucajcie, a informację do wychowawców wysyłajcie Smile
Tradycyjnie osoby, które przyniosą nakrętki otrzymają uwagę pozytywną.

Z góry dziękujemy za udział w akcji! Smile

Droga do zdrowia

Droga do zdrowia

              Zgodnie z wieloletnią tradycją , dnia 19 listopada Szkoła Podstawowa nr 8 w Grudziądzu włączyła się w Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

W bieżącym roku nasza akcja „Droga do zdrowia” z uwagi na pandemię, musiała być zrealizowana zdalnie. Z uczniami klas 1-3 pedagog Dorota Korzeniewska przeprowadziła zajęcia na temat zdrowego stylu życia za pośrednictwem platformy Teams. W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli prezentację, rozpoznawali zachowania prozdrowotne, odgadywali zagadki oraz wysłuchali piosenki na temat zdrowej żywności. Podsumowaniem zajęć była praca plastyczna. Młodzi artyści wykonali naprawdę interesujące prace. Mam nadzieję, że dzięki spotkaniu, dzieci utrwalą wiedzę na temat zachowań służących naszemu zdrowiu.

 

Dzień Życzliwości

Dzień Życzliwości

21 listopada każdego roku obchodzimy Dzień Życzliwości Smile

To szczególne święto dla uczniów naszej szkoły. W tym dniu, wspólnie z wychowawcami rozmawialiśmy o tym czym jest życzliwość i czy bycie życzliwym to „prosta czy trudna sprawa”.

Przekazujemy Wam, całej społeczności uczniowskiej i pracownikom naszej szkoły, moc uścisków i uśmiechu na każdy kolejny dzieńSmileSmileSmile
Prezentujemy nasze prace, które wykonaliśmy, z myślą o Was i dla Was. Wierzymy, że kiedy na nie zerkniecie, uśmiech będzie Wam towarzyszył „do końca świata i jeden dzień dłużej” Smile

Życzliwym bądź dla innych
Serce swe innym okaż
Bądź dobry i cierpliwy
Pokaż, że Ty też kochasz
Życzliwość to cecha wspaniała
Przytulaj, pocieszaj we łzach
Daj z siebie człowieka innym
Śmiej się, śpiewaj i baw
Życzliwym bądź dla siebie
Nie oceniaj surowo
Wróci dobro do ciebie

Życzliwość odbierzesz z nagrodą
Autor: Agata Dziechciarczyk

 

Uroczystość Pierwszaków

Uroczystość Pierwszaków

            30 października 2020 r. odbyła się bardzo ważna uroczystość w naszej szkole – Pasowanie na Ucznia oraz Ślubowanie Pierwszoklasistów. Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swoich wychowawczyń. Uczyły się pilnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci ubrane w świąteczne stroje galowe , dekoracja klas, upominki. Wszystko po to , by mimo istniejących obostrzeń było uroczyście i wyjątkowo.

Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania w obecności Pana Dyrektora Marka Szymkowicza, pań wychowawczyń oraz p. Małgorzaty Kaczmarek - nauczyciela j. angielskiego, które wspierały naszych maluchów. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Grudziądzu. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych medali oraz ciepłe i miłe słowa, które do pierwszoklasistów skierował pan dyrektor. Pochwalił umiejętności najmłodszych uczniów, życzył im samych miłych chwil w szkole. Dzieci otrzymały również pamiątkowe upominki i małe słodkości.
Te ważne chwile utkwią dzieciom na długo w pamięci. Na pewno Uczniowie będą starali się „swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość Rodzicom i Nauczycielom”.

Kochani Uczniowie, jako wychowawczynie jesteśmy z WAS bardzo dumne! Witajcie oficjalnie w gronie uczniów, jak to powiedział jeden z Pierwszaków podczas uroczystości…

Rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Olimpię w ramach Biegu im. Bronisława Malinowskiego

Rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Olimpię w ramach Biegu im. Bronisława Malinowskiego

Konkurs "Radość Bronka po zdobyciu złotego medalu w Moskwie" rozstrzygnięty.

Wszystkie prace były fantastyczne - kolorowe i radosne. Wszystkie dzieci są zwycięzcami. Startując  w konkursie już byliście przed innymi dziećmi. Wpłynęło 128 prac spośród których wybranych zostało 12. Członkowie komisji rozmawiając z rodzicami dzieci, których prace zostały wybrane dowiedzieli się, że dla niektórych to był pierwszy konkurs w życiu. Tym bardziej cieszy, że to właśnie ten konkurs rozpoczął Waszą przygodę ze sportem. Wszyscy otrzymają upominki i dyplom z podziękowaniem za udział w konkursie.  

Oto lista 12 zwycięzców (w kolejności alfabetycznej), które znajdą się w kalendarzu na 2021 rok, który zapowiada 40. edycję Biegów:

Laura Brzóskiewicz -  kl. 1 a SP8
Patryk Dominikowski
Zofia Falkowska
Eliza Huk  - kl. 1 b SP8
Antoni Kopaczewski
Ksawier Kułakowski
Lena Marchlewicz -  kl. 2 c SP8
Hanna Margas
Sara Michalska
Aleksandra Plieth
Oliwia Saderska -  kl. 2 c SP8
Leo Taczyński  - kl. 1 a SP8

Gratulacje dla wszystkich małych artystów Smile Wielkie brawa dla zwycięzców Smile Bardzo nas cieszy liczny udział "ósemkowych" uczniów w konkursie  Smile  Tak trzymajcie  Smile