Edukacja Wczesnoszkolna

Lekcja muzealna

Lekcja muzealna

            Uczniowie kl. 2b wzięli udział w zajęciach muzealnych pt. ,,Jaskiniowe historie’’. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści o wybitnych archeologach i zdumiewających odkryciach, których dokonali w różnych zakątkach świata. Poznały narzędzia, broń oraz warunki życia ludzi przybyłych na tereny północnej części ziemi chełmińskiej od XI do III tysiąclecia p.n.e. Uczniowie oglądali wystawy z muzealnymi eksponatami, zwiedzali jaskinię, a także wykonywali prace plastyczne.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

Dzień Bezpiecznego Internetu

            5 lutego to Dzień Bezpiecznego Internetu. W naszej szkole królował dziś kolor niebieski, który symbolizuje postawę sprzeciwiającą się wszelkiej agresji i przemocy. Na zajęciach przypominaliśmy zasady bezpiecznego korzystania z sieci, rozmawialiśmy o tym, jak ważna jest kultura i szacunek w wirtualnym świecie.

Drodzy uczniowie , przestrzegajcie zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć zagrożeń w Internecie:

1. Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu.
2. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
3. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!
4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.
5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.
6. Wymyśl sobie fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, np. karolina1993 czy jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!
7. Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.
8. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć.
9. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.
10. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.

Jasełka 2018

Jasełka

            Tradycyjnie jak co roku, uczniowie naszej szkoły, aby podkreślić wyjątkowy charakter Świąt Bożego Narodzenia, wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, aktorzy z klas pierwszych i drugich przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa, szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Do nich i małego Jezuska przybyli pasterze oraz tak honorowi goście jak trzej mędrcy, którzy złożyli Dzieciątku pokłon i dary. Mali aktorzy w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem wprowadzili nas w świąteczny nastrój. Występ artystów uświetnił piękny śpiew szkolnego chóru prowadzącego przez panią Adrianę Nowacką.

Idą święta, nie o SMS-ie lecz o kartce pamiętaj

Idą święta, nie o SMS-ie lecz o kartce pamiętaj

            Dzięki Fundacji DBAM o MÓJ Z@SIĘG bierzemy udział w akcji, która ma nam uświadomić, że podstawą dobrego życia są relacje międzyludzkie. W świecie nowych technologii i urządzeń, które ułatwiają nam dostęp do informacji i bez których nie wyobrażamy sobie życia, nadchodzi czas na refleksję o tym, co tak naprawdę jest ważne. Okres świąteczny, to właśnie ten moment, kiedy zamiast wielokrotnie kopiowanego SMS-a możemy wysłać pocztówkę i sprawić radość odbiorcy. Cała społeczność szkolna, zaczynając od uczniów klas pierwszych, a kończąc na młodzieży trzecich klas gimnazjum, wraca do tradycji pisania kartek świątecznych. Najmłodsi wraz z wychowawcami postanowili pójść do Urzędu Pocztowego, żeby osobiści wysłać kartki.

Koordynatorzy:
Małgorzata Kamińska
Dorota Korzeniewska

 

Spotkanie z chemią w świątecznym nastroju

Spotkanie z chemią w świątecznym nastroju

            W ramach minionych mikołajek uczniowie kl. 1b i 2a wybrali się do Torunia. Skorzystaliśmy z zaproszenia Studenckiego Klubu Nauk Chemicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i uczestniczyliśmy w ciekawych pokazach chemicznych. Kto wie, może któreś z nas to przyszły student chemii, dzięki interesującym doświadczeniom ? Smile Odwiedziliśmy również toruńską Starówkę, pięknie przystrojoną i oczekującą na święta. Nie obyło się bez zakupu toruńskich pierniczków i pamiątek na jarmarku świątecznym. To był udany dzień mimo jesiennej szarugi Smile

 

Rajd pieszy "Zakończenie sezonu 2018"

Rajd pieszy "Zakończenie sezonu 2018"

            8 grudnia 2018 roku uczestniczyliśmy w XXVI Rajdzie Pieszym „Zakończenie Sezonu 2018” organizowanym przez Oddział PTTK w Grudziądzu, Wojskowe Koło PTTK „OSeSeK’’ przy Klubie Centrum Szkolenia Logistyki, Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Mimo nocnego deszczu i przerażenia pogodą dorosłych, maluchy jak zwykle nie odpuściły i stawiły się gotowe do marszu, pełne energii i radości. To było kolejne, ciekawe wspólnie spędzone sobotnie przedpołudnie zakończone ciepłą wojskową grochówką i podsumowaniem rywalizacji w ramach PUCHARU Komisji Turystyki Pieszej – 2018, zdobyciem przez naszą szkołę w tej rywalizacji VII miejsca wśród szkół podstawowych. Na przyszły rok postaramy się o wyższe miejsce, a do tego potrzebna jest Wasza pomoc kochani mali wędrowcy. Dlatego zachęcam do systematycznego udziału, prowadzenie książeczki turystyki pieszej. Wszystko ma znaczenie i daje nam punkty, a to jest możliwe tylko dzięki Waszej wytrwałości, chęciom, systematyczności i jakże nie wspomnieć o tym ciepłym, pełnym radości wspólnym towarzystwie. Brawo Wy! Liczymy na Was w przyszłym roku! A już w 16 marca otworzymy kolejny sezon II Rajdem Pieszym pamięci Tadeusza „Bora” Komorowskiego.

Zapraszamy! Smile Do zobaczenia Smile

Mikołajki drugoklasistów

Mikołajki drugoklasistów

            Szóstego grudnia, klasy drugie odwiedziły Wioskę Świętego Mikołaja w Miasteczkolandii. Uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz w zajęciach warsztatowych. Uczniowie poczuli się jak mieszkańcy Laponii. Razem z elfami, śnieżynkami oraz panią Mikołajową poznali wszystkie tajniki magii świąt. Dzieci zobaczyły jak funkcjonuje poczta na biegunie, ile nasze kochane elfy muszą włożyć pracy, aby każde dziecko dostało swój wymarzony prezent. Drugoklasiści, aby spotkać się z Mikołajem musieli wykonać różne zadania. Najpierw pisali listy do Mikołaja, a później pomagali segregować listy na mikołajowej poczcie. Stroili choinkę i dekorowali smaczne pierniczki. Po skończonej pracy dzieci spotkały się z Mikołajem, który wręczył wszystkim słodki upominek. Na koniec zajęć uczniowie wypili wraz z Mikołajem pyszne kakao.

Andrzejki 2018

Andrzejki

            Uczniowie klas pierwszych oraz drugich uczestniczyli w wesołej zabawie andrzejkowej w Galaktyce. Brali udział w zabawach ruchowych, konkursach oraz wróżbach. Stworzyli także twórcze budowle z konstrukcyjnych klocków. Wszystkim dopisywał dobry humor Smile

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

            Wszyscy kochamy pluszowe misie. 25 listopada Misie będą miały swój dzień. My świętowaliśmy już dziś 23 listopada, podczas spotkania klas zerowych, pierwszych i drugich. Jak na urodziny Misia przystało były wierszyki, piosenki, życzenia dla jubilata przygotowane przez uczniów klasy 1a i 1b, konkursy dla gości – dzieci, a także krótka dyskoteka przy misiowej muzyce.

Dziękujemy pierwszoklasistom za przygotowanie występu, uczniom gimnazjum za pomoc, Dyrekcji naszej szkoły oraz dzieciom za przybycie na urodziny Misia Smile

Spotkanie z panią dietetyk

Spotkanie z panią dietetyk

           13 listopada 2018 r. uczniowie klas drugich mieli okazję poznać Panią Dietetyk Iwonę  Bielaszewską z Centrum Dietetycznego Projekt Zdrowie. Dzieci dowiedziały się czym zajmuje się dietetyk, uzupełniły wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania, zbudowały piramidę zdrowia i uczestniczyły w zabawach utrwalających zdobyte wiadomości.

XXIX rajd pieszy „Odzyskanie Niepodległości – 1918”

XXIX rajd pieszy

„Odzyskanie Niepodległości – 1918”

            W przeddzień 100-lecia święta narodowego uczestniczyliśmy w XXIX rajdzie pieszym „Odzyskanie Niepodległości - 1918” przygotowanym przez SP 12 w Grudziądzu. Drużyny uczniowskie rywalizowały w konkursach na różnych poziomach edukacji. I miejsce zdobyła drużyna Gimnazjum nr 7. Gratulujemy ! Dzieci miały możliwość poznania przepięknych urozmaiconych terenów naszego miasta położonych nad Wisłą, wspinania się pod Górę Garnizonową, pokonywania przeróżnych przeszkód. Takie właśnie trasy uwielbiamy Smile

Gratulujemy wszystkim dotarcia do celu Smile

 

Dla Niepodległej

Dla Niepodległej

            9.11.2018 r. w naszej szkole to dzień dla Niepodległej. Uczniowie uczestniczyli we wzruszającym apelu oraz zajęciach, które przybliżyły im postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Na zajęciach plastycznych wykonali różne prace związane z nadchodzącym dniem 11 listopada.

Śniadanie daje moc!

Śniadanie daje moc!

            8.11.2018 r. uczniowie klas pierwszych i drugich naszej szkoły uczestniczyli w akcji "Śniadanie daje moc". Przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego odżywiania, higieny przygotowywania posiłków oraz znaczenia śniadania dla naszego organizmu. Wszyscy z wielką ochotą zabrali się do przygotowania śniadania z wykorzystaniem zdrowych produktów. Były kanapki, twarożki, sałatki, a nawet własnoręcznie przygotowywane napoje. Do pomocy włączyły się koleżanki ze Szkolnego Koła PCK, działającego w szkole pod opieką p. Agnieszki Kobus, za co serdecznie dziękujemy Smile

Pasowanie klas pierwszych

Pasowanie klas pierwszych

Dnia 25 października odbyło się pasowanie klas pierwszych.

Do społeczności uczniowskiej przyjęliśmy 43 uczniów.

Ceremonii pasowania dokonał Dyrektor Szkoły.

Świadkami tej uroczystości byli rodzice.

Grono pedagogiczne życzy nowo pasowanym uczniom wiele radosnych chwil w naszej szkole 

Barwy narodowe

Barwy narodowe

            Kącik patriotyczny naszej szkoły wzbogacił się o flagę naszego kraju wykonaną przez uczniów klas 1-8 z okazji trwających obchodów 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Barwy flagi to białe i czerwone odciski dłoni naszych uczniów wykonane przy pomocy farby.

Dziękujemy uczniom za udział w akcji, nauczycielom za pomoc.

Światowy dzień mycia rąk

Światowy dzień mycia rąk

            15 października 2018 roku obchodziliśmy Światowy dzień mycia rąk. Celem akcji jest uświadamianie i kreowanie nawyków mycia rąk u najmłodszych, podkreślenie ogromnego znaczenia mycia rąk wodą i mydłem, a tym samym zapobieganie chorobom związanym z nieprzestrzeganiem prawidłowej higieny.

Nie obyło się oczywiście bez zademonstrowania techniki prawidłowego mycia rąk, przypomnieniu dzieciom, że równie ważne jest także ich wytarcie do sucha. Szkolna pielęgniarka odwiedziła uczniów klas pierwszych i drugich i przeprowadziła krótkie zajęcia o higienie i zasadach prawidłowego mycia rąk. Dzisiejsza akcja pozwoliła dzieciom utrwalić wiedzę na temat właściwej higieny rąk i jej wpływu na zdrowie.

Święto Komisji Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 8

Święto Komisji Edukacji Narodowej
w Szkole Podstawowej nr 8

            12 października 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Komisji Edukacji Narodowej. W uroczystości, oprócz dyrekcji, wzięli udział nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie, przedstawiciele Rady Rodziców oraz zaproszeni goście. Na początku spotkania p. Dyrektor Marek Szymkowicz, po krótkim przemówieniu, nagrodził wyróżniających się nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Na szczególne uznanie zasłużyli: p. Ewa Koleńska, która otrzymała Złoty Medal za Długoletnią Służbę, p. Iwona Gazdecka i p. Darek Miller, którzy otrzymali Srebrne Medale za Długoletnią Służbę oraz p. Adriana Nowacka, której wręczona została Nagroda Prezydenta Miasta Grudziądza. Po części oficjalnej uczniowie klas drugich należący do koła teatralnego przedstawili program artystyczny. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku wszystkich pracowników szkoły. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Ten wyjątkowy dzień uświetnili pięknym śpiewem uczniowie ze szkolnego chóru. W tym dniu szczególne podziękowania należały się także p. Beacie Grodowskiej, p. Aleksandrze Malinowskiej, p. Mirkowi Piwowarczykowi, którzy we wrześniu rozpoczęli swoją pracę w nowych placówkach. Za każdą wspaniałą lekcję poprowadzoną w naszej szkole, płynącą prosto z ich serc dziękował Dyrektor oraz uczniowie szkoły. Po części artystycznej odbył się występ kabaretowy debiutujących nauczycieli. Swoje role odegrali: p. Darek Miller, p. Anna Markowska, p. Adriana Nowacka, p. Svetlana Zaikina. Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Organizatorzy: Adriana Nowacka, Anna Markowska, Anita Rodzińska, Małgorzata Kamińska, Karolina Szymaniuk, Monika Przybylska

Mali rajdowcy piesi

Mali rajdowcy piesi

 

            Piękna złota jesień w sobotnie przedpołudnie, jak je spędzić? Oczywiście na rajdzie pieszym z naszymi wytrwałymi, uśmiechniętymi maluchami Smile Tym razem na XVIII Rajdzie Pieszym "Szlakiem Wojska Polskiego II RP" organizowanym przez SP 5. Trasa przepiękna, urozmaicona – górki, pagórki, korzenie drzew, słoneczko i radosny śmiech pierwszo i drugoklasistów, czyli idealnie Smile Jesteśmy z Was dumne i podziwiamy Waszą wytrwałość

Najmłodsi na festynie

Najmłodsi na festynie

            W piątek 28 września, uczniowie klas pierwszych oraz drugich wzięli udział w festynie na ,,Pożegnanie lata'' zorganizowanym przez WORD w Grudziądzu. Podczas pikniku nastąpiło także uroczyste otwarcie nowo wybudowanego miasteczka ruchu drogowego. Dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji popularyzujących bezpieczeństwo ruchu drogowego. Uczniowie uczestniczyli w zabawach ruchowych oraz w licznych konkursach z nagrodami. Mimo niesprzyjającej pogody najmłodszym dopisywał dobry humor.

Markowska Anna, Kamilla Senica

Międzynarodowy Bieg im. B. Malinowskiego

Międzynarodowy Bieg im. B. Malinowskiego

            W sobotę 29.09.2018 r. nasi najmłodsi uczniowie wzięli udział w XXXVII Międzynarodowym Biegu im. B. Malinowskiego. Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w biegu rodzinnym na dystansie 500 m wraz z rodzicami, natomiast uczniowie klas drugich na dystansie 800 m w kategorii dziewcząt i chłopców. Piękna pogoda i wspaniałe nastroje dopisały. Gratulujemy wszystkim uczestnikom ukończenia biegu, do zobaczenia za rok Smile

A. Rodzińska, A. Markowska, K. Senica, L. Jach

Spotkanie z Marcinem Koziołem

Spotkanie z Marcinem Koziołem

            25.09.2018 r. klasa 2 a miała okazję spotkać się z podróżnikiem i pisarzem książek dla dzieci i młodzieży panem Marcinem Koziołem. Podczas ciekawych opowieści autora dowiedzieliśmy się np. kto to jest wombat. Na koniec dzieci kupiły książki i zdobyły autograf pisarza. Bardzo dziękujemy ciekawe spotkanie Smile