Edukacja Wczesnoszkolna

Światowy Dzień Aktywności Fizycznej

Światowy Dzień Aktywności Fizycznej

            6 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Aktywności Fizycznej, któremu patronuje Światowa Organizacja Zdrowia. W tym dniu uczestniczyliśmy w XIX Rajdzie Pieszym "Wiosna w przyrodzie", organizowanym przez SP5 w Grudziądzu. Na 10 km trasę, w promieniach wiosennego słońca, wyruszyliśmy pod opieką p. Kamilli Senicy oraz p. Lidii Jach Laughing. Mieliśmy też swoją dorosłą reprezentację na biegach Roll&Run w Stolnie: p. Agnieszka Magdowska, p. Anna Markowska, p. Anita Rodzińska, p. Tadeusz Dulski Laughing To był wiosenny, aktywny dzień 

Spotkanie pierwszoklasistów z higienistką stomatologiczną

Spotkanie pierwszoklasistów z higienistką stomatologiczną

            4 kwietnia w ramach Tygodnia Zdrowia, uczniowie klas pierwszych wzięli udział w spotkaniu z Panią Katarzyną Bober, wykładowcą na kierunku higienistka stomatologiczna w szkole Pascal w Grudziądzu oraz trzema słuchaczkami w/w kierunku. Celem wizyty była pogadanka na temat higieny jamy ustnej, przełamywanie onieśmielenia przed wizytą u stomatologa oraz kształtowanie nawyków prozdrowotnych dzieci. Pierwszoklasiści mieli okazję poznać sposób prawidłowego mycia zębów, obserwując pokaz na zestawie tzw. „dużej szczęki”. Spotkanie zakończyło się wręczeniem dyplomów oraz upominków.

Dziękujemy Pani Jolancie Kowalczyk, dyrektorowi szkoły Pascal za zorganizowanie wizyty.

"MED - SAR" i pierwsza pomoc

"MED - SAR" i pierwsza pomoc

            4 kwietnia 2019 r. naszą szkołę odwiedził Pan Marcin Gizicki – ratownik medyczny i właściciel firmy „MED-SAR”. Na spotkaniu ratownik uświadomił uczniom na czym polega jego praca, zademonstrował tok udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, pokazał jak należy zachować się w przypadku zagrożenia życia poszkodowanej osoby, aż do momentu pojawienia się karetki pogotowia. Przypomnieliśmy sobie ważne numery alarmowe.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pan Marcin wyjaśnił, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedział uczniom, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy, udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie mogliśmy zobaczyć karetkę pogotowia od środka wyposażoną w sprzęt medyczny.

Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym i że nasi uczniowie nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku i będą wiedzieli jak mogą pomóc. Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Naszemu Gościowi – Panu Marcinowi Gizickiemu bardzo dziękujemy za to sympatyczne, wyjątkowe spotkanie i cenne wskazówki ratujące życie. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu Smile

 

Na niebiesko dla autyzmu

Na niebiesko dla autyzmu

            2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W geście solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm, dzieci z klasy 2a uczestniczyły w zajęciach przybliżających problem autyzmu. Poprzez opowiadanie „Czarodziejka” z serii Bajki bez barier dowiedziały się na czym polega autyzm. Uczestniczyły w zabawach sensorycznych mających uświadomić uczniom z jakimi problemami zmagają się ich rówieśnicy. Podczas podsumowania zajęć, malując swoje dłonie na niebiesko odcisnęliśmy je w kształt serca, aby pokazać ,że ważna jest tolerancja i zrozumienie dzieci borykających się z tym zaburzeniem.

Lekkoatletyka dla każdego

Lekkoatletyka dla każdego

 

            W naszej szkole uczniowie klas drugich uczestniczą w zajęciach "Lekkoatletyka dla każdego" prowadzonych przez panią Agnieszkę Magdowską Smile Nasze hasło to "Ćwiczymy i świetnie się bawimy" Laughing Najwytrwalsi zawsze obecni i zaangażowani we wszystkie ćwiczenia. Rosną nam sportowcy Laughing

Brawo Wy, brawo pani Agnieszka  

II Międzyszkolny konkurs ”Dbam o zdrowie”

II Międzyszkolny konkurs ”Dbam o zdrowie”

            1 kwietnia 2019 r. rozpoczął się miesiąc zdrowia. Z tej okazji w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli klas pierwszych grudziądzkich szkół, którzy brali udział w II Międzyszkolnym konkursie „Dbam o zdrowie”. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat zdrowego odżywiania, którą ujawnili podczas rozwiązywania testu. Druga część naszego konkursu to prace plastyczne pod hasłem „Zdrowie na talerzu”, wykonane zespołowo, które były bardzo ciekawe i zdobią galerię na korytarzu szkoły.

Po konkursie wiedzy dzieci czekając na werdykt jury wraz z opiekunami udały się na salę gimnastyczną, gdzie obejrzały przedstawienie pt. „ Dla Marlenki zdrowe witaminki” w wykonaniu naszych małych aktorów szkolnego koła teatralnego. Oto wyniki naszego konkursu:

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 16
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3
III miejsce – Szkołą Podstawowa nr 9

Bardzo dziękujemy za Waszą obecność w naszej szkole. Wszystkim gratulujemy wiedzy i umiejętności plastycznych. Brawa dla aktorów. Życzymy dalszych sukcesów.
Do zobaczenia! 

Anita Rodzińska, Anna Markowska, Kamilla Senica

Konkurs Teatralny

Konkurs Teatralny

            Dnia 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Nasz szkolny ,,Teatrzyk Odkrywców'' wziął w tym dniu udział w przeglądzie teatralnym zorganizowanym przez pracownię teatralną Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu. Uczniowie wystawili przedstawienie lalkowe pt. ,,Księżniczka Luiza''. Nasz występ zakończył się sukcesem. Otrzymaliśmy tytuł Grand Prix. Nagrodą dla zwycięskiego zespołu była Muppetowa lalka oraz słodycze.

Gratulujemy!!! 

Lekcja muzealna II


Lekcja muzealna II

            Uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w lekcji muzealnej dotyczącej epoki średniowiecza. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jak w epoce średniowiecznej wyglądało nasze miasto i życie mieszkańców, co oznacza pojęcie gród. Usłyszeli także o różnych siedzibach rycerskich. Poznali ciekawostki związane z życiem codziennym, obyczajami i wyprawami rycerstwa oraz wykonali prace plastyczne. Po skończonych zajęciach poszliśmy na spacer nad Wisłę, gdzie podziwialiśmy grudziądzkie spichrze.

Dzień Wiosny i nie tylko!

Dzień Wiosny i nie tylko!

            Dziś pierwszy dzień wiosny . Oczywiście nie zabrakło wrażeń w ciągu całego dnia. Klasa 2a uczestniczyła w Światowym Dniu Zespołu Downa, czyli Dniu Kolorowej Skarpetki. Za pośrednictwem bajki , dzieci dowiedziały się co to jest zespół downa. Rozmawialiśmy na temat potrzeb osób niepełnosprawnych , ich uczuć i emocji. Solidaryzowaliśmy się z chorymi ubierając dziś kolorowe skarpetki Smile Klasa 2b powitała wiosnę na naszym szkolnym placu zabaw w kolorowych, wiosennych ubraniach. Nasi mali matematycy uczestniczyli w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Odbyły się również eliminacje do Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania. Jury postanowiło, że naszą szkołę reprezentować będą uczennice: Zuzanna Piotrowska z kl. 2 a oraz Zofia Basiura z kl. 2b.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie. Smile

XI Rajd Pieszy Pamięci gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego

XI Rajd Pieszy Pamięci gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego

            W sobotę 16 marca 2019 r. odbył się XI Rajd Pieszy Pamięci gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego. Rajd był organizowany przez naszą szkołę. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale mimo deszczu i błota humory dopisywały i wszyscy w komplecie ukończyliśmy  rajdowy marsz. Dziękujemy uczniom i nauczycielom grudziądzkich szkół za tak aktywny udział, za cudowne prace plastyczne, gdyż konkurs plastyczny pod hasłem „Tadeusz „Bór” Komorowski”  był elementem naszego rajdu. Witamy w naszym gronie nowych uczestników. Mamy nadzieję, że zaraziliśmy Was naszą pasją. Do zobaczenia na kolejnym rajdzie Smile

Konkurs międzyszkolny pod hasłem „Bajki, baśnie i legendy polskie”

Konkurs międzyszkolny pod hasłem „Bajki, baśnie i legendy polskie”

            Uczennica Zofia Basiura z kl.2b zdobyła I miejsce w konkursie opowiadania bajek i baśni pod hasłem: ,,Bajki, baśnie i legendy polskie'' organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Grudziądzu. Zosia w barwnej scenografii pięknie opowiedziała legendę o toruńskich piernikach. Celem konkursu było kształtowanie umiejętności poprawnego i barwnego opowiadania, rozbudzanie wyobraźni i wrażliwości dziecka na piękno literatury, a także rozwijanie słownictwa i kompetencji językowych. Dziękujemy uczennicy za występ pełen wrażeń, a mamie Zosi za zaangażowanie i przygotowanie pięknej dekoracji.

Dzień Kobiet 2019

Dzień Kobiet

            8 marca święto wszystkich Pań, również najmłodszych. W tym dniu nasze małe Kobietki usłyszały życzenia i gromkie sto lat . Zostały również obdarowane upominkami przez swoich kolegów Smile

Podsumowanie konkursu „Idą święta, nie o SMS-ie lecz o kartce pamiętaj”

Podsumowanie konkursu „Idą święta, nie o SMS-ie lecz o kartce pamiętaj”

            W grudniu braliśmy udział w akcji ”Idą święta, nie o SMS-ie lecz o kartce pamiętaj” dzięki Fundacji DBAM o MÓJ Z@SIĘG. Komisja fundacji postanowiła nagrodzić wszystkie kartki wysłane na konkurs przez uczniów klas pierwszych i drugich . Dzieci dostały pamiątkowe dyplomy oraz słodkości. Dziękujemy naszym maluchom za chęci i zawsze aktywny udział w konkursach udział Smile

Spotkanie z olimpijczykiem

Spotkanie z olimpijczykiem

            Spotkanie uczestników zajęć lekkoatletycznych z olimpijczykiem, wielokrotnym reprezentantem i mistrzem Polski Damianem Czykierem oraz jego trenerem Cezarym Markuszewskim. Dzieci otrzymały autografy z dedykacją oraz obiecały kibicować Damianowi, podczas Halowych Mistrzostw Europy w LA w Glasgow w biegu na 60 m przez płotki w dniach 2 i 3 marca 2019 r.

Tłusty czwartek

Tłusty czwartek

            W naszej szkole każdy dzień do świętowania to dobra okazja do wspólnych rozmów, integracji, a także raczenia się słodkościami, które na co dzień staramy się ograniczać. Smile Wykorzystaliśmy więc dzień 28 lutego, tzw. tłusty czwartek i delektowaliśmy się pysznymi pączkami z cukierni i babeczkami upieczonymi przez jedną z mam. Smile Potem trochę ruchu na naszym placu zabaw, który niedawno został oddany do naszego użytku, ku wielkiej radości dzieci Smile

Konkurs ekologiczny "Ulepimy dziś bałwana"


Konkurs ekologiczny

            Klasy drugie wzięły udział w konkursie ekologicznym pt. ,,Ulepimy dziś bałwana" organizowanym przez Centrum Edukacji Ekologicznej. Celem konkursu było promowanie wykorzystywania śmieci przez dzieci z myślą „nie wyrzucaj wykorzystaj!”, a także rozwijanie u najmłodszych wyobraźni i zdolności plastycznych. Obie klasy zdobyły wyróżnienie.

Gratulujemy!!! 

Lekcja muzealna 2019

Lekcja muzealna

            Dnia 28 lutego uczniowie z kl. 2b wzięli udział w lekcji muzealnej pt. ,,Moja mała Ojczyzna". Uczniowie poznali historię naszego miasta i dowiedzieli się, że pierwsze ślady pobytu człowieka w okolicach Grudziądza pochodzą z epoki kamiennej. Dzieci oglądały dawne eksponaty muzealne i wykonały twórcze prace plastyczne zainspirowane wysłuchanymi opowieściami o epoce paleolitu i neolitu.

 

Konkurs ekologiczny

Konkurs ekologiczny

            Klasy drugie wzięły udział w konkursie ekologicznym pt. ,,Ulepimy dziś bałwana" organizowanym przez Centrum Edukacji Ekologicznej. Celem konkursu było promowanie wykorzystywania śmieci przez dzieci z myślą „nie wyrzucaj wykorzystaj!”, a także rozwijanie u najmłodszych wyobraźni i zdolności plastycznych. Obie klasy zdobyły wyróżnienie.

Gratulujemy!!! 

Walentynkowe święto

Walentynkowe święto

            

            Walentynki  Dzieci z klas pierwszych i drugich obchodziły to święto na słodko i kulturalnie. Uczestniczyliśmy w projekcji wzruszającego filmu "Mia i biały lew", który opowiadał o magii przyjaźni nie znającej żadnych granic.

Lekcja muzealna

Lekcja muzealna

            Uczniowie kl. 2b wzięli udział w zajęciach muzealnych pt. ,,Jaskiniowe historie’’. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści o wybitnych archeologach i zdumiewających odkryciach, których dokonali w różnych zakątkach świata. Poznały narzędzia, broń oraz warunki życia ludzi przybyłych na tereny północnej części ziemi chełmińskiej od XI do III tysiąclecia p.n.e. Uczniowie oglądali wystawy z muzealnymi eksponatami, zwiedzali jaskinię, a także wykonywali prace plastyczne.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

Dzień Bezpiecznego Internetu

            5 lutego to Dzień Bezpiecznego Internetu. W naszej szkole królował dziś kolor niebieski, który symbolizuje postawę sprzeciwiającą się wszelkiej agresji i przemocy. Na zajęciach przypominaliśmy zasady bezpiecznego korzystania z sieci, rozmawialiśmy o tym, jak ważna jest kultura i szacunek w wirtualnym świecie.

Drodzy uczniowie , przestrzegajcie zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć zagrożeń w Internecie:

1. Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu.
2. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
3. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!
4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.
5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.
6. Wymyśl sobie fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, np. karolina1993 czy jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!
7. Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.
8. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć.
9. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.
10. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.