Ekopracownia 2023 dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 45 000,00 zł.

V4 Gen Mini-grants

V4 Gen Mini-grants


  

Wymiana uczniowska 15-21 października 2023 r. finansowana przez Fundusz Wyszehradzki.

Po tygodniowym pobycie w Nemcicach nad Hanou w Czechach wrócilismy do Grudziądza. To była fajna przygoda!

Pierwszy poranek w Nemcicach nad Hanou upłynął nam na spotkaniu powitalnym, na którym przywitała nas pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Nemcicach nad Hanou Hana Matušková, zwiedzaniu budynku szkoły i okolicy. Następnie spacerkiem, podczas, którego umilała nam czas gra "šipkovaná" przeszliśmy do pobliskiego klubu łucznictwa, gdzie mieliśmy okazję spróbować swoich sił w turnieju strzelania z łuku. Okazało się, że są wśród nas prawdziwe talenty. W grupie dziewcząt drugie miejsce zajęła Lena Ziółkowska, a wśród chłopców miejsca na podium zdobyli Olivier Pasternak i Mike Verhoek. Po powrocie czekał na nas pyszny lunch w szkolnej stołówce.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy Kromieryż, historyczne miasto, w którym znajdują się ogrody i renesansowo-barokowy zamek biskupów ołomunieckich wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To urokliwe miasto pełne barkowych kamienic, gotyckich kościołów i romantycznych, wąskich uliczek. Na głównym rynku znajduje się malownicza fontanna, a także ławeczka Vaclava Havla, na której można przysiąść i podziwiać panoramę kamieniczek z podcieniami. Odwiedziliśmy również Museum of Kromêriž, w którym uczniowie wzięli udział w zajęciach pt. "Skarby starego poddasza".

Następnego dnia pojechaliśmy do Jaskini Vypustek. Jaskinia Vypustek to pierwsza udostępniona zwiedzającym jaskinia w Czechach. Labirynt korytarzy i sal okoliczna ludność znała już w XVII wieku. Na jej terenie, w czasie II wojny światowej, Niemcy zbudowali fabrykę silników lotniczych. W latach sześćdziesiątych w jednym z korytarzy jaskini został zbudowany schron przeciwatomowy.

Olomouc (Ołomuniec) drugie co do wielkości miasto na Morawach to perełka architektoniczna Czech. Miasto fontann, barokowych i gotyckich kościołów, a także duży ośrodek uniwersytecki. Podobnie jak Grudziądz, jest najmniejszym miastem w Czechach, w którym jeżdżą tramwaje. Ołomuniec ma też podobną liczbę mieszkańców - ok. 100 tyś. Nasza czesko-polska grupa odwiedziła również Fort Nauki, w którym bawiąc się poznawała m. in. tajemnice kosmosu.

Ostatni dzień pobytu w Nemcicach nad Hanou spędziliśmy bawiąc się w szkole. Były prezentacje i qwizy o Polsce i Czechach. Wspólne przygotowywanie plakatów o miejscach, które spodobały się uczniom najbardziej podczas obu wizyt. Pobyt zakończyliśmy wspólnym obiadem w restauracji na niemcyckim rynku.