Ekopracownia 2023 dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 45 000,00 zł.

V4 Gen Mini-grants

V4 Gen Mini-grants

  

W dniach od 25 września do 1 października gościliśmy w Grudziądzu grupę uczniów ze szkoły w Nemcicach nad Hanou w Czechach. Była to druga wizyta uczniów z tej szkoły w naszym mieście. Pierwszy raz Czesi gościli u nas w kwietniu 2023 r. w ramach projektu finansowanego ze środków Erasmus +. Zeszłotygodniowe spotkanie to jedno z dwóch wydarzeń finansowanych z Funduszu Wyszehradzkiego w ramach programu V4 Mini- grants. Harmonogram wymiany uczniowskiej był bardzo atrakcyjny. Uczniowie wykonali prace projektowe - opracowali podręczny słowniczek przydatnych zwrotów w j. polskim, czeskim i angielskim, przedstawili prezentacje nt. interesujących miejsc w Polsce i Czechach. Wspólnie z zaproszoną grupą uczniów z SP 9 i SP16 rozwijali swoje umiejętności językowe, wyszukiwali podobieństwa między językiem polskim i czeskim oraz tzw. false friends. Uczniowie wzięli udział w grze miejskiej, zajęciach tanecznych "line dancing". Byli również z wizytą w grudziądzkim muzeum – zobaczyli wystawę z okazji 100 lecia istnienia klubu GKS Olimpia, wystawę poświęconą Bronisławowi Malinowskiemu, a także odwiedzili Muzeum Handlu Wiślanego Flis. Ponadto polsko-czeska grupa odwiedziła Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, złożyła hołd ofiarom komunizmu na gdańskiej "Łączce", gdzie spoczywają prochy "Inki". Uczniowie byli również w domu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podziwiali panoramę miasta z wieży ratuszowej oraz architektoniczne perełki spacerując uliczkami Toruńskiej starówki. Na muzycznym placu zabaw mogli zabawić się w wirtuozów. W Centrum Nowoczesności - Młynie Wiedzy zanurzyli się w fascynującym świecie nauki. 30 września natomiast grupa projektowa wzięła udział w 42 Międzynarodowych Biegach im. Bronisława Malinowskiego. Pan Martin Soldan - nauczyciel ze szkoły w Nemcicach pokonał dystans 10 km w biegu głównym, uczniowie w swoich kategoriach wiekowych. Był pot, zmęczenie, ale też ogromna radość, że się udało dobiec do mety.

To był wspaniały tydzień nauki i zabawy. Przed nami druga część projektu – wyjazd naszych uczniów do Czech już w październiku.