Ekopracownia 2023 dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 45 000,00 zł.

V4 Gen Mini-grants

V4 Gen Mini-grants

V4 Gen Mini-grants

V4 Gen Mini-grants


  

Wymiana uczniowska 15-21 października 2023 r. finansowana przez Fundusz Wyszehradzki.

Po tygodniowym pobycie w Nemcicach nad Hanou w Czechach wrócilismy do Grudziądza. To była fajna przygoda!

Pierwszy poranek w Nemcicach nad Hanou upłynął nam na spotkaniu powitalnym, na którym przywitała nas pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Nemcicach nad Hanou Hana Matušková, zwiedzaniu budynku szkoły i okolicy. Następnie spacerkiem, podczas, którego umilała nam czas gra "šipkovaná" przeszliśmy do pobliskiego klubu łucznictwa, gdzie mieliśmy okazję spróbować swoich sił w turnieju strzelania z łuku. Okazało się, że są wśród nas prawdziwe talenty. W grupie dziewcząt drugie miejsce zajęła Lena Ziółkowska, a wśród chłopców miejsca na podium zdobyli Olivier Pasternak i Mike Verhoek. Po powrocie czekał na nas pyszny lunch w szkolnej stołówce.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy Kromieryż, historyczne miasto, w którym znajdują się ogrody i renesansowo-barokowy zamek biskupów ołomunieckich wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To urokliwe miasto pełne barkowych kamienic, gotyckich kościołów i romantycznych, wąskich uliczek. Na głównym rynku znajduje się malownicza fontanna, a także ławeczka Vaclava Havla, na której można przysiąść i podziwiać panoramę kamieniczek z podcieniami. Odwiedziliśmy również Museum of Kromêriž, w którym uczniowie wzięli udział w zajęciach pt. "Skarby starego poddasza".

Następnego dnia pojechaliśmy do Jaskini Vypustek. Jaskinia Vypustek to pierwsza udostępniona zwiedzającym jaskinia w Czechach. Labirynt korytarzy i sal okoliczna ludność znała już w XVII wieku. Na jej terenie, w czasie II wojny światowej, Niemcy zbudowali fabrykę silników lotniczych. W latach sześćdziesiątych w jednym z korytarzy jaskini został zbudowany schron przeciwatomowy.

Olomouc (Ołomuniec) drugie co do wielkości miasto na Morawach to perełka architektoniczna Czech. Miasto fontann, barokowych i gotyckich kościołów, a także duży ośrodek uniwersytecki. Podobnie jak Grudziądz, jest najmniejszym miastem w Czechach, w którym jeżdżą tramwaje. Ołomuniec ma też podobną liczbę mieszkańców - ok. 100 tyś. Nasza czesko-polska grupa odwiedziła również Fort Nauki, w którym bawiąc się poznawała m. in. tajemnice kosmosu.

Ostatni dzień pobytu w Nemcicach nad Hanou spędziliśmy bawiąc się w szkole. Były prezentacje i qwizy o Polsce i Czechach. Wspólne przygotowywanie plakatów o miejscach, które spodobały się uczniom najbardziej podczas obu wizyt. Pobyt zakończyliśmy wspólnym obiadem w restauracji na niemcyckim rynku.

V4 Gen Mini-grants

V4 Gen Mini-grants

  

W dniach od 25 września do 1 października gościliśmy w Grudziądzu grupę uczniów ze szkoły w Nemcicach nad Hanou w Czechach. Była to druga wizyta uczniów z tej szkoły w naszym mieście. Pierwszy raz Czesi gościli u nas w kwietniu 2023 r. w ramach projektu finansowanego ze środków Erasmus +. Zeszłotygodniowe spotkanie to jedno z dwóch wydarzeń finansowanych z Funduszu Wyszehradzkiego w ramach programu V4 Mini- grants. Harmonogram wymiany uczniowskiej był bardzo atrakcyjny. Uczniowie wykonali prace projektowe - opracowali podręczny słowniczek przydatnych zwrotów w j. polskim, czeskim i angielskim, przedstawili prezentacje nt. interesujących miejsc w Polsce i Czechach. Wspólnie z zaproszoną grupą uczniów z SP 9 i SP16 rozwijali swoje umiejętności językowe, wyszukiwali podobieństwa między językiem polskim i czeskim oraz tzw. false friends. Uczniowie wzięli udział w grze miejskiej, zajęciach tanecznych "line dancing". Byli również z wizytą w grudziądzkim muzeum – zobaczyli wystawę z okazji 100 lecia istnienia klubu GKS Olimpia, wystawę poświęconą Bronisławowi Malinowskiemu, a także odwiedzili Muzeum Handlu Wiślanego Flis. Ponadto polsko-czeska grupa odwiedziła Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, złożyła hołd ofiarom komunizmu na gdańskiej "Łączce", gdzie spoczywają prochy "Inki". Uczniowie byli również w domu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podziwiali panoramę miasta z wieży ratuszowej oraz architektoniczne perełki spacerując uliczkami Toruńskiej starówki. Na muzycznym placu zabaw mogli zabawić się w wirtuozów. W Centrum Nowoczesności - Młynie Wiedzy zanurzyli się w fascynującym świecie nauki. 30 września natomiast grupa projektowa wzięła udział w 42 Międzynarodowych Biegach im. Bronisława Malinowskiego. Pan Martin Soldan - nauczyciel ze szkoły w Nemcicach pokonał dystans 10 km w biegu głównym, uczniowie w swoich kategoriach wiekowych. Był pot, zmęczenie, ale też ogromna radość, że się udało dobiec do mety.

To był wspaniały tydzień nauki i zabawy. Przed nami druga część projektu – wyjazd naszych uczniów do Czech już w październiku.