Ekopracownia 2023 dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 45 000,00 zł.
Erasmus +
Erasmus +
Wizyta gości z zagranicy w naszej szkole
- Szczegóły
- mgr Agnieszka Kobus
Wizyta gości z zagranicy w naszej szkole
Z przyjemnością informujemy, że w ubiegłym tygodniu odbyła się wizyta nauczycieli i uczniów, współpracujących ze Szkołą Podstawową nr 8 w ramach programu Erasmus plus. Uczestnicy wymiany międzynarodowej przyjechali do Polski z Francji, Rumunii i Włoch.
Goście przyjechali do Polski 8 kwietnia i przez tydzień towarzyszyliśmy im podczas prac projektowych, zwiedzania naszego pięknego kraju i w wolnym czasie.
Wizytę rozpoczęliśmy od spotkania powitalnego w naszej sali gimnastycznej, podczas którego przedstawiliśmy krótkie scenki w języku angielskim i umililiśmy czas występem szkolnego chórku i zespołu, przygotowanego przez Panią Adrianę Nowacką. Goście mieli okazję zwiedzić Grudziądz z przewodnikiem, zwiedzić Gdańsk, Szymbark i Toruń oraz Warszawę. Wspólnie odbyliśmy wizytę w Urzędzie Miasta.
We wtorek 10 kwietnia prowadziliśmy prace projektowe, podczas których mieliśmy okazję pokazać wypracowane do tej pory narzędzia; film, stronę internetową, ulotkę oraz przedstawić cele projektu i przeznaczenie narzędzi, jak również i cele stowarzyszenia, założonego dla rozpowszechniania naszego projektu.
W czwartek 12 kwietnia mieliśmy okazję gościć nauczycieli i uczniów grudziądzkich szkół; Liceum Ogólnokształcącego nr 2, Liceum Ogólnokształcącego nr 4, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły podstawowej nr 16, Szkoły Podstawowej nr 17 i Szkoły Podstawowej nr 12. Wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie, nauczyciele i zaproszeni goście brali udział w prezentacji projektu, prezentacji szkół i miejscowości oraz wysłuchali przemówień uczniów na temat ich doświadczeń związanych z projektem i podróżami. Było to bardzo budujące i pouczające doświadczenia.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczniom zaangażowanym w wymianę oraz ich rodzicom za przemiłą współpracę. Dziękuję również wszystkim gościom, przybyłym na nasz pokaz.
Spotkanie projektowe nauczycieli w ramach programu Erasmus+
- Szczegóły
- mgr Agnieszka Kobus
Spotkanie projektowe nauczycieli
w ramach programu Erasmus+
W dniach 08-12 stycznia 2018 roku w szkole partnerskiej we Francji, w miejscowości Montastruc-la-Conseillère, odbyło się spotkanie projektowe nauczycieli biorących udział w projekcie Erasmus +.
Pani Agnieszka Kobus oraz Pani Marzena Stefaniak-Holz reprezentowały naszą szkołę podczas prac projektowych. Nauczyciele ze szkół we Włoszech, Francji, Rumunii i Polski dopracowywali szczegóły związane z pracami podjętymi podczas wizyt w Polsce i na Sycylii, które odbyły się w październiku 2017 roku. Omawiano także szczegóły następnego spotkania projektowego.
W ramach projektu, poświęconego tematyce wykluczenia, tolerancji oraz wczesnego opuszczania szkoły, powstają m.in. ulotka na temat tolerancji w wykluczenia, film oraz gry, które można wykorzystać podczas zajęć.
W kwietniu tego roku odbędzie się kolejne spotkanie projektowe w Polsce, na które przyjadą uczniowie z Francji, Włoch i Rumunii. Ci uczniowie, którzy gościli uczniów z wymiany w październiku wiedzą, że jest to niezapomnianie doświadczenie i świetna okazja do ćwiczenia języków obcych.
Mamy nadzieję, że zaangażujecie się w najbliższe spotkanie!! Liczymy na Was!
Spotkanie projektowe uczniów w ramach programu Erasmus+ (Grudziądz)
- Szczegóły
- mgr Agnieszka Kobus
Spotkanie projektowe uczniów
w ramach programu Erasmus+
W dniach 02-06 października w Szkole Podstawowej nr 8 odbywać się będzie spotkanie projektowe uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie Erasmus +.
W poniedziałek 2 października o godzinie 9.00 spotkaliśmy się podczas oficjalnego rozpoczęcia wymiany międzynarodowej, podczas której Dyrektor Szkoły Pan Marek Szymkowicz oraz Pani wicedyrektor Marzena Stefaniak-Holz powitali uczniów i nauczycieli z Rumunii. Po poczęstunku uczestnicy spotkania zwiedzali szkołę oraz miasto. W następnych dniach odbędą się spotkania projektowe, w trakcie których będziemy realizować zadania zaplanowane podczas spotkania nauczycieli w Rumunii, które odbyło się na początku września.
Wkrótce kolejne doniesienia z wymiany!!!
Spotkanie projektowe uczniów w ramach programu Erasmus+
- Szczegóły
- mgr Agnieszka Kobus
Spotkanie projektowe uczniów
w ramach programu Erasmus+
Właśnie gościmy w naszej szkole uczniów z miejscowości Galati w Rumunii, którzy przyjechali do Grudziądza na spotkanie projektowe w ramach programu Erasmus+. Jest to trzecia wymiana młodzieży w ramach projektu ?Edukacja włączająca i zapobieganie wykluczeniu społecznemu oraz przedwczesnemu opuszczaniu edukacji?.
Nasze koleżanki i koledzy przyjechali do Polski w sobotę 30 września i rozpoczęli wizytę w kraju od dwudniowego pobytu w stolicy. W tym czasie uczniowie biorący udział w projekcie byli w Centrum Nauki Kopernik, zwiedzili stare miasto, widzieli większość zabytków oraz podziwiali widok na Warszawę z trzydziestego piętra Pałacu Kultury i Nauki.
Pobyt w Warszawie był bardzo udany i dopisała pogoda. Była to znakomita okazja do poznania kultury polskiej i ćwiczenia sprawności językowych.
?Dzień bez samochodu?
- Szczegóły
- Anita Rodzińska, Anna Markowska
"Dzień bez samochodu"
28.09.2017 r. nasze Pierwszaczki wzięły udział w obchodach ?Dnia bez samochodu? organizowanym przez MZK Grudziądz. Zorganizowano przejazd tramwajem do Tarpna, w którym dzieci kasowały specjalnie na tą okazję przygotowane bilety. Następnie autobusy MZK przewiozły dzieci na stadion Olimpii, na którym czekało moc atrakcji: zawody sportowe, karuzela, dmuchany zamek, basen z piłeczkami , zabawa w skaczących kulach, wóz straży pożarnej oraz policji. Pogoda i humory dopisały. Na koniec każde dziecko otrzymało upominek.
Opiekunowie:
Anita Rodzińska, Anna Markowska
Międzynarodowe spotkanie projektowe w Rumunii
- Szczegóły
- T.Kędzior
Międzynarodowe spotkanie projektowe w Rumunii
W dniach 5-8 września odbyło się spotkanie projektowe w szkole partnerskiej w Galati. Naszą szkołę reprezentowała Pani Agnieszka Kobus ? nauczyciel języka angielskiego. Nauczyciele reprezentujący szkoły z Włoch, Francji Rumunii i Polski pracowali nad szczegółowym harmonogramem działań projektowych na kolejny rok szkolny.
W najbliższym czasie będziemy gościć uczniów i nauczycieli ze szkoły partnerskiej w Galati. Będziemy kontynuować pracę nad broszurą informacyjną nt. tolerancji oraz stereotypów. Nie możemy się doczekać!!!
Spotkanie projektowe uczniów w ramach programu Erasmus+ w Galati, Rumunia.
- Szczegóły
- mgr Paulina Piszkalska
Spotkanie projektowe uczniów
w ramach programu Erasmus+
w Galati, Rumunia.
W dniach 01 ? 08 kwietnia kolejna grupa uczniów Gimnazjum nr 7 im. gen. Tadeusza ?Bora? Komorowskiego wzięła udział w spotkaniu projektowym w ramach programu Erasmus +, zorganizowanym przez szkołę partnerską w Galati w Rumunii.
Uczestnicy projektu wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami organizacji pozarządowe ?A child?s heart? (Serce dziecka), zajmującej się pomocą dzieciom chorym, niepełnosprawnym oraz z rodzin dysfunkcyjnych.
Dodatkowo, uczniowie uczestniczyli w zajęciach z zakresu komunikacji niewerbalnej, dyskutowali nt. stereotypów dotyczących różnych grup społecznych i wiekowych oraz omawiali wyniki ankiety nt. wykluczenia społecznego przeprowadzonej w szkołach partnerskich projektu.
Ponadto uczestnicy projektu kontynuowali pracę nad broszurą informacyjną nt. tolerancji oraz stereotypów, rozpoczętą przez kolegów i koleżanki na spotkaniu projektowym w Tuluzie, a także podjęli wyzwanie stworzenia zestawu ćwiczeń oraz gier edukacyjnych służących integracji.
Wymiana uczniowska w Rumunii była również okazją do poznania kultury oraz podstaw języka rumuńskiego, ale przede wszystkim okazją do zwiększenia kompetencji językowych w zakresie komunikacji w języku angielskim.
Uczestnicy projektu odwiedzili również słynne miejsca, między innymi zamek w Bran ? powszechnie znany jako zamek Drakuli, twierdzę Rasnov oraz pałac w Peles ? ?Perłę w koronie? rumuńskich zbytków.
Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się jesienią w Polsce, w naszym gimnazjum.
Spotkanie projektowe w Tuluzie, Francja
- Szczegóły
- mgr Paulina Piszkalska
Spotkanie projektowe w Tuluzie, Francja
W dniach od 5 do 12 marca uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu projektowym zorganizowanym przez szkołę we Francji ? koordynatora projektu w ramach programu Erasmus+
Podczas spotkania we Francji uczestnicy projektu realizowali zadania związane m.in. z opracowaniem broszury informacyjnej na temat tolerancji oraz stworzeniem strony internetowej projektu. Ponadto uczniowie i nauczyciele wzięli również udział w spotkaniu z przedstawicielami Ligii Obrony Praw Człowieka oraz dyskusjach na temat uprzedzeń i stereotypów wobec innych narodowości oraz tolerancji i respektowania praw człowieka w poszczególnych krajach partnerskich projektu.
Wizyta we Francji była okazją do doskonalenia umiejętności językowych, gdyż uczestnicy projektu komunikowali się w języku angielskim i francuskim. Była to też okazja do zawarcia nowych znajomości i przyjaźni, poznania kuchni francuskiej oraz zobaczenia najważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Uczestnicy projektu zwiedzili m.in. Tuluzę wraz z jej słynnym Capitole (budynkiem Ratusza), średniowieczne miasto Carcassone oraz jaskinię Gouffre.
Wykluczenie społeczne ? ankieta przeprowadzona wśród uczniów Gim7
- Szczegóły
- mgr Paulina Piszkalska
Wykluczenie społeczne ? ankieta przeprowadzona wśród uczniów Gim7
Jednym z pierwszych działań projektowych zrealizowanych w naszej szkole było przeprowadzenie ankiety nt. wykluczenia społecznego. Zapytaliśmy 150 uczniów m.in. o to czy kiedykolwiek czuli się wykluczeni w swoim szkolnym życiu, jakie były powody wykluczenia, jak reagowali. Z analizy udzielonych odpowiedzi okazało się, że 18% ankietowanych uczniów czuło się czasami wykluczonymi z zespołu klasowego, a głównymi powodami były dobre oceny, wygląd fizyczny oraz ubiór. To oznacza, że działań prowadzących do wzajemnej akceptacji i szacunku nigdy dość!
Paulina Piszkalska
Pozytywne i negatywne aspekty życia młodzieży w Polsce
- Szczegóły
- mgr Paulina Piszkalska
Pozytywne i negatywne aspekty życia młodzieży w Polsce
Jak postrzegasz życie w naszym kraju? - to temat kolejnego działania projektowego, w którym uczniowie naszej szkoły podzielili się swoimi spostrzeżeniami i opiniami. Dodatkowo mieli oni podać te aspekty, które są dla nich ważne w życiu, a które najmniej ich dotyczą lub są im zupełnie obojętne.
Paulina Piszkalska
Logo naszego projektu
- Szczegóły
- mgr Paulina Piszkalska
Logo naszego projektu
Mamy zaszczyt zaprezentować logo naszego projektu, którego stworzenie nie było wcale łatwym zadaniem. Flagi informują o państwach biorących udział w projekcie. Okrągły kształt symbolizuje kulę ziemską, a flaga Unii Europejskiej ze znakiem E+, odnoszącym się do programu Erasmus+ w centralnej części logo, symbolizuje jedność. Pragniemy podziękować Panu Mirosławowi Piwowarczykowi, którego wkład w stworzenie logo okazał się nieoceniony.
Paulina Piszkalska
Międzynarodowe spotkanie projektowe w Sciacca (Sycylia, Włochy)
- Szczegóły
- mgr Paulina Piszkalska
Międzynarodowe spotkanie projektowe w Sciacca (Sycylia, Włochy)
W dniach 24-27 października odbyło się spotkanie projektowe w szkole partnerskiej w Sciacca. Naszą szkołę reprezentowały Pani wice-Dyrektor Grażyna Chochliuk oraz Pani Agnieszka Kobus ? nauczyciel języka angielskiego. Nauczyciele reprezentujący poszczególne szkoły zaangażowane w projekt pracowali nad szczegółowym harmonogramem działań projektowych oraz podziałem zadań.
Partnerstwo strategiczne szkół w ramach programu Erasmus+
- Szczegóły
- mgr Paulina Piszkalska
Partnerstwo strategiczne szkół w ramach programu Erasmus+
?Edukacja włączająca i zapobieganie wykluczeniu społecznemu oraz przedwczesnemu opuszczaniu edukacji?
(School inclusion and early school leaving prevention)
Po kilkuletniej przerwie rozpoczęliśmy realizację projektu w ramach programu Erasmus+ (dawniej Comenius). Tym razem tematem dwuletniego projektu, który rozpoczął się 01.09.2016 i potrwa do 31.08.2018, jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu i przedwczesnemu opuszczaniu edukacji. W ramach projektu, uczniowie naszego gimnazjum będą współpracować z rówieśnikami ze szkół we Włoszech, Rumunii i Francji.
Główne cele projektu to:
- analiza różnych narodowych czynników wpływających na komunikację,
- wypracowanie narzędzi promujących tolerancję,
- nauka akceptacji i zróżnicowania etnicznego w Europie,
- rozwijanie umiejętności komunikacyjnych uczniów.