Ekopracownia 2023 dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 45 000,00 zł.

Erasmus +

Erasmus +

Wizyta gości z zagranicy w naszej szkole

Wizyta gości z zagranicy w naszej szkole

            Z przyjemnością informujemy, że w ubiegłym tygodniu odbyła się wizyta nauczycieli i uczniów, współpracujących ze Szkołą Podstawową nr 8 w ramach programu Erasmus plus. Uczestnicy wymiany międzynarodowej przyjechali do Polski z Francji, Rumunii i Włoch.

Goście przyjechali do Polski 8 kwietnia i przez tydzień towarzyszyliśmy im podczas prac projektowych, zwiedzania naszego pięknego kraju i w wolnym czasie.

Wizytę rozpoczęliśmy od spotkania powitalnego w naszej sali gimnastycznej, podczas którego przedstawiliśmy krótkie scenki w języku angielskim i umililiśmy czas występem szkolnego chórku i zespołu, przygotowanego przez Panią Adrianę Nowacką. Goście mieli okazję zwiedzić Grudziądz z przewodnikiem, zwiedzić Gdańsk, Szymbark i Toruń oraz Warszawę. Wspólnie odbyliśmy wizytę w Urzędzie Miasta.

We wtorek 10 kwietnia prowadziliśmy prace projektowe, podczas których mieliśmy okazję pokazać wypracowane do tej pory narzędzia; film, stronę internetową, ulotkę oraz przedstawić cele projektu i przeznaczenie narzędzi, jak również i cele stowarzyszenia, założonego dla rozpowszechniania naszego projektu.

W czwartek 12 kwietnia mieliśmy okazję gościć nauczycieli i uczniów grudziądzkich szkół; Liceum Ogólnokształcącego nr 2, Liceum Ogólnokształcącego nr 4, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły podstawowej nr 16, Szkoły Podstawowej nr 17 i Szkoły Podstawowej nr 12. Wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie, nauczyciele i zaproszeni goście brali udział w prezentacji projektu, prezentacji szkół i miejscowości oraz wysłuchali przemówień uczniów na temat ich doświadczeń związanych z projektem i podróżami. Było to bardzo budujące i pouczające doświadczenia.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczniom zaangażowanym w wymianę oraz ich rodzicom za przemiłą współpracę. Dziękuję również wszystkim gościom, przybyłym na nasz pokaz.

 

Spotkanie projektowe nauczycieli w ramach programu Erasmus+

Spotkanie projektowe nauczycieli
w ramach programu Erasmus+

            W dniach 08-12 stycznia 2018 roku w szkole partnerskiej we Francji, w miejscowości Montastruc-la-Conseillère, odbyło się spotkanie projektowe nauczycieli biorących udział w projekcie Erasmus +.

Pani Agnieszka Kobus oraz Pani Marzena Stefaniak-Holz reprezentowały naszą szkołę podczas prac projektowych. Nauczyciele ze szkół we Włoszech, Francji, Rumunii i Polski dopracowywali szczegóły związane z pracami podjętymi podczas wizyt w Polsce i na Sycylii, które odbyły się w październiku 2017 roku. Omawiano także szczegóły następnego spotkania projektowego.

W ramach projektu, poświęconego tematyce wykluczenia, tolerancji oraz wczesnego opuszczania szkoły, powstają m.in. ulotka na temat tolerancji w wykluczenia, film oraz gry, które można wykorzystać podczas zajęć.

W kwietniu tego roku odbędzie się kolejne spotkanie projektowe w Polsce, na które przyjadą uczniowie z Francji, Włoch i Rumunii. Ci uczniowie, którzy gościli uczniów z wymiany w październiku wiedzą, że jest to niezapomnianie doświadczenie i świetna okazja do ćwiczenia języków obcych.

Mamy nadzieję, że zaangażujecie się w najbliższe spotkanie!! Liczymy na Was!

 

Spotkanie projektowe uczniów w ramach programu Erasmus+ (Grudziądz)

Spotkanie projektowe uczniów
w ramach programu Erasmus+

            W dniach 02-06 października w Szkole Podstawowej nr 8 odbywać się będzie spotkanie projektowe uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie Erasmus +. 

W poniedziałek 2 października o godzinie 9.00 spotkaliśmy się podczas oficjalnego rozpoczęcia wymiany międzynarodowej, podczas której Dyrektor Szkoły Pan Marek Szymkowicz oraz Pani wicedyrektor Marzena Stefaniak-Holz powitali uczniów i nauczycieli z Rumunii. Po poczęstunku uczestnicy spotkania zwiedzali szkołę oraz miasto. W następnych dniach odbędą się spotkania projektowe, w trakcie których  będziemy realizować zadania zaplanowane podczas spotkania nauczycieli w Rumunii, które odbyło się na początku września.

Wkrótce kolejne doniesienia z wymiany!!!

Spotkanie projektowe uczniów w ramach programu Erasmus+

Spotkanie projektowe uczniów
w ramach programu Erasmus+

            Właśnie gościmy w naszej szkole uczniów z miejscowości Galati w Rumunii, którzy przyjechali do Grudziądza na spotkanie projektowe w ramach programu Erasmus+. Jest to trzecia wymiana młodzieży w ramach projektu ?Edukacja włączająca i zapobieganie wykluczeniu społecznemu oraz przedwczesnemu opuszczaniu edukacji?.

Nasze koleżanki i koledzy przyjechali do Polski w sobotę 30 września i rozpoczęli wizytę w kraju od dwudniowego pobytu w stolicy. W tym czasie uczniowie biorący udział w projekcie byli w Centrum Nauki Kopernik, zwiedzili stare miasto, widzieli większość zabytków oraz podziwiali widok na Warszawę z trzydziestego piętra Pałacu Kultury i Nauki.

Pobyt w Warszawie był bardzo udany i dopisała pogoda. Była to znakomita okazja do poznania kultury polskiej i ćwiczenia sprawności językowych.

?Dzień bez samochodu?

"Dzień bez samochodu"

            28.09.2017 r. nasze Pierwszaczki wzięły udział w obchodach ?Dnia bez samochodu? organizowanym przez MZK Grudziądz. Zorganizowano przejazd tramwajem do Tarpna, w którym dzieci kasowały specjalnie na tą okazję przygotowane bilety. Następnie autobusy MZK przewiozły dzieci na stadion Olimpii, na którym czekało moc atrakcji: zawody sportowe, karuzela, dmuchany zamek, basen z piłeczkami , zabawa w skaczących kulach, wóz straży pożarnej oraz policji. Pogoda i humory dopisały. Na koniec każde dziecko otrzymało upominek.

Opiekunowie:

Anita Rodzińska, Anna Markowska

Międzynarodowe spotkanie projektowe w Rumunii

Międzynarodowe spotkanie projektowe w Rumunii

             W dniach 5-8 września odbyło się spotkanie projektowe w szkole partnerskiej w Galati. Naszą szkołę reprezentowała Pani Agnieszka Kobus ? nauczyciel języka angielskiego. Nauczyciele reprezentujący szkoły z Włoch, Francji Rumunii i Polski pracowali nad szczegółowym harmonogramem działań projektowych na kolejny rok szkolny.

W najbliższym czasie będziemy gościć uczniów i nauczycieli ze szkoły partnerskiej w Galati. Będziemy kontynuować pracę nad broszurą informacyjną nt. tolerancji oraz stereotypów. Nie możemy się doczekać!!!

Spotkanie projektowe uczniów w ramach programu Erasmus+ w Galati, Rumunia.

Spotkanie projektowe uczniów
w ramach programu Erasmus+
w Galati, Rumunia.

W dniach 01 ? 08 kwietnia kolejna grupa uczniów Gimnazjum nr 7 im. gen. Tadeusza ?Bora? Komorowskiego wzięła udział w spotkaniu projektowym w ramach programu Erasmus +, zorganizowanym przez szkołę partnerską w Galati w Rumunii.

Uczestnicy projektu wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami organizacji pozarządowe ?A child?s heart? (Serce dziecka), zajmującej się pomocą dzieciom chorym, niepełnosprawnym oraz z rodzin dysfunkcyjnych.

Dodatkowo, uczniowie uczestniczyli w zajęciach z zakresu komunikacji niewerbalnej, dyskutowali nt. stereotypów dotyczących różnych grup społecznych i wiekowych oraz omawiali wyniki ankiety nt. wykluczenia społecznego przeprowadzonej w szkołach partnerskich projektu.

Ponadto uczestnicy projektu kontynuowali pracę nad broszurą informacyjną nt. tolerancji oraz stereotypów, rozpoczętą przez kolegów i koleżanki na spotkaniu projektowym w Tuluzie, a także podjęli wyzwanie stworzenia zestawu ćwiczeń oraz gier edukacyjnych służących integracji.

Wymiana uczniowska w Rumunii była również okazją do poznania kultury oraz podstaw języka rumuńskiego, ale przede wszystkim okazją do zwiększenia kompetencji językowych w zakresie komunikacji w języku angielskim.

Uczestnicy projektu odwiedzili również słynne miejsca, między innymi zamek w Bran ? powszechnie znany jako zamek Drakuli, twierdzę Rasnov oraz pałac w Peles ? ?Perłę w koronie? rumuńskich zbytków.

Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się jesienią w Polsce, w naszym gimnazjum.

Chcesz zobaczyć więcej, kliknij tutaj

Spotkanie projektowe w Tuluzie, Francja

Spotkanie projektowe w Tuluzie, Francja

            W dniach od 5 do 12 marca uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu projektowym zorganizowanym przez szkołę we Francji ? koordynatora projektu w ramach programu Erasmus+

             Podczas spotkania we Francji uczestnicy projektu realizowali zadania związane m.in. z opracowaniem broszury informacyjnej na temat tolerancji oraz stworzeniem strony internetowej projektu. Ponadto uczniowie i nauczyciele wzięli również udział w spotkaniu z przedstawicielami Ligii Obrony Praw Człowieka oraz dyskusjach na temat uprzedzeń i stereotypów wobec innych narodowości oraz tolerancji i respektowania praw człowieka w poszczególnych krajach partnerskich projektu.

            Wizyta we Francji była okazją do doskonalenia umiejętności językowych, gdyż uczestnicy projektu komunikowali się w języku angielskim i francuskim. Była to też okazja do zawarcia nowych znajomości i przyjaźni, poznania kuchni francuskiej oraz zobaczenia najważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Uczestnicy projektu zwiedzili m.in. Tuluzę wraz z jej słynnym Capitole (budynkiem Ratusza), średniowieczne miasto Carcassone oraz jaskinię Gouffre.

Chcesz zobaczyć więcej - zajrzyj TU 

Wykluczenie społeczne ? ankieta przeprowadzona wśród uczniów Gim7

Wykluczenie społeczne ? ankieta przeprowadzona wśród uczniów Gim7

Jednym z pierwszych działań projektowych zrealizowanych w naszej szkole było przeprowadzenie ankiety nt. wykluczenia społecznego. Zapytaliśmy 150 uczniów m.in. o to czy kiedykolwiek czuli się wykluczeni w swoim szkolnym życiu, jakie były powody wykluczenia, jak reagowali. Z analizy udzielonych odpowiedzi okazało się, że 18% ankietowanych uczniów czuło się czasami wykluczonymi z zespołu klasowego, a głównymi powodami były dobre oceny, wygląd fizyczny oraz ubiór. To oznacza, że działań prowadzących do wzajemnej akceptacji i szacunku nigdy dość!

Paulina Piszkalska

Pozytywne i negatywne aspekty życia młodzieży w Polsce

Pozytywne i negatywne aspekty życia młodzieży w Polsce

Jak postrzegasz życie w naszym kraju? - to temat kolejnego działania projektowego, w którym uczniowie naszej szkoły podzielili się swoimi spostrzeżeniami i opiniami. Dodatkowo mieli oni podać te aspekty, które są dla nich ważne w życiu, a które najmniej ich dotyczą lub są im zupełnie obojętne.

Paulina Piszkalska

Logo naszego projektu

Logo naszego projektu

Mamy zaszczyt zaprezentować logo naszego projektu, którego stworzenie nie było wcale łatwym zadaniem. Flagi informują o państwach biorących udział w projekcie. Okrągły kształt symbolizuje kulę ziemską, a flaga Unii Europejskiej ze znakiem E+, odnoszącym się do programu Erasmus+ w centralnej części logo, symbolizuje jedność. Pragniemy podziękować Panu Mirosławowi Piwowarczykowi, którego wkład w stworzenie logo okazał się nieoceniony.

Paulina Piszkalska

Międzynarodowe spotkanie projektowe w Sciacca (Sycylia, Włochy)

Międzynarodowe spotkanie projektowe  w Sciacca (Sycylia, Włochy)

            W dniach 24-27 października odbyło się spotkanie projektowe w szkole partnerskiej w Sciacca. Naszą szkołę reprezentowały Pani wice-Dyrektor Grażyna Chochliuk oraz Pani Agnieszka Kobus ? nauczyciel języka angielskiego. Nauczyciele reprezentujący poszczególne szkoły zaangażowane w projekt pracowali nad szczegółowym harmonogramem działań projektowych oraz podziałem zadań. 

Partnerstwo strategiczne szkół w ramach programu Erasmus+

Partnerstwo strategiczne szkół w ramach programu Erasmus+

?Edukacja włączająca i zapobieganie wykluczeniu społecznemu oraz przedwczesnemu opuszczaniu edukacji?

(School inclusion and early school leaving prevention)

            Po kilkuletniej przerwie rozpoczęliśmy realizację projektu w ramach programu Erasmus+ (dawniej Comenius). Tym razem tematem dwuletniego projektu, który rozpoczął się 01.09.2016 i potrwa do 31.08.2018, jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu i przedwczesnemu opuszczaniu edukacji. W ramach projektu, uczniowie naszego gimnazjum będą współpracować z rówieśnikami ze szkół we Włoszech, Rumunii i Francji.

Główne cele projektu to:

- analiza różnych narodowych czynników wpływających na komunikację,
- wypracowanie narzędzi promujących tolerancję,
- nauka akceptacji i zróżnicowania etnicznego w Europie,
- rozwijanie umiejętności komunikacyjnych uczniów.