Ekopracownia 2023 dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 45 000,00 zł.

Comenius

Projekt Comenius

Projekt Comenius

Projekt Comenius
 
            Projekt rozpoczął się we wrześniu 2010 roku. Zjednoczył on pięć europejskich szkół z Francji, Włoch, Polski, Portugalii, Rumunii. Było to partnerstwo zawarte przez szkoły publiczne znajdujące się w małych społecznościach wiejskich lub miastach.
 
Uczniowie odkrywali, badali i udostępniali informacje na temat żywności i tradycji we wszystkich naszych krajach partnerskich. Używali konwencjonalne i nowe technologie, aby porównać motywy ludowe, tańce i pieśni w ciągu dwóch lat współpracy, stworzyć wielojęzyczny słownik pozdrowień, nauczyć się gotować  tradycyjne potrawy z krajów partnerskich, tańczyć i śpiewać tańce ludowe, śpiewać krótkie utwory z krajów partnerskich oraz zrobić kalendarz o narodowych świętach i książkę kucharską.
 
W ramach projektu odbyły się także  wizyty w krajach partnerskich; we Francji (październik 2010), Włoszech (marzec 2011) i Rumunii (maj2011). W maju 2012 roku gościliśmy w naszej szkole łącznie 29 osób. Na sali sportowej Olimpia odbył się pokaz tańców ludowych, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. Wszystkie kraje zaprezentowały się fantastycznie. Nasi goście brali także udział w spotkaniu w Urzędzie Miejskim, byli w grudziądzkim teatrze na przedstawieniu "Balladyna" , w Toruniu w Muzeum Piernika,  w Szymbarku w domu do góry nogami, tunelu partyzanckim.  Na koniec wizyty w  naszej szkole odbyło się podsumowanie całego projektu trwającego dwa lata. Z wizyty w Polsce nasi partnerzy byli bardzo zadowoleni.

Wreszcie jesteśmy w Comeniusie!

Wreszcie jesteśmy w Comeniusie!
 
            W latach 2010-2012 nasza szkoła bierze udział w projekcie Comeniusa "Livelong learning" , czyli "Uczenie się przez całe życie". Tytuł projektu to "Podtrzymywanie tradycji i dziedzictwa europejskiego " . Podczas pracy w ramach projektu uczniowie będą mieli okazję poznać tradycyjne kostiumy , zwyczaje, pieśni , tańce i przepisy kulinarne krajów partnerskich , którymi są : Turcja , Francja , Portugalia , Włochy , Rumunia . Planuje się stworzyć minisłowniki , ulotki i miniksiążki kulinarne. Uczniowie będą się uczyć tradycyjnych tańców państw partnerskich . Językiem wiodącym jest język angielski ( język niemiecki też się przyda ! ;) ) . Osobami odpowiedzialnymi za projekt jest koordynator projektu p. Kamilla Senica i pani Agnieszka Kobus . Logo naszego projektu jest dziełem Mateusza Przystała z klasy 3 C . Gratulacje ;* . W kwietniu 2012 nasi partnerzy odwiedzą naszą szkołę. W tym czasie będziemy pracować nad czwartym miniprojektem " Pieśni i tańce". Liczymy na dobrą zabawę i nawiązanie nowych znajomości . ;)