Ekopracownia 2023 dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 45 000,00 zł.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2025

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2025

– „DZIAŁAJMY RAZEM NA RZECZ LEPSZEGO INTERNETU”

             Dzień Bezpiecznego Internetu przypadał w tym roku na 11 lutego, ale jego obchody – działania i inicjatywy edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 8 im. Tadeusza „Bora” Komorowskiego w Grudziądzu trwają do końca marca 2025 r. Ich głównym celem jest zwiększenie świadomości na temat pojawiających się zagrożeń on-line i aktualnych problemów: od cyberprzemocy po sieci społecznościowe i cyfrową tożsamość. Nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Inicjatyw organizowanych przez Polskie Centrum Programu „Safer Internet” oraz Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę”, angażując się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu poprzez organizację lokalnych inicjatyw DBI i przystępując do konkursu na najciekawszą lokalną inicjatywę DBI. Naszymi lokalnymi inicjatywami zachęcaliśmy wszystkich uczniów, nauczycieli i ich rodziców do wspólnego działania poprzez odpowiedzialne, z szacunkiem, krytyczne i twórcze korzystanie z technologii. A to główne przedsięwzięcia:

  1. Wystawiliśmy 2 spektakle profilaktyczne podczas spotkań szkolnych:
  • „Hejt” został przygotowany przez uczniów kl. 5a dla kl. I-IV
  • „Sąd nad Hejtem” to spektakl wystawiony przez uczniów kl. 7b dla kl. V-VIII
  1. Zorganizowaliśmy 2 konkursy dot. Bezpieczeństwa i Internecie:
  • Konkurs recytatorski
  • Konkurs plastyczny
  1. Przeprowadziliśmy zajęcia edukacyjno-profilaktyczne dla uczniów kl. I – III: „Sieciaki.pl – Poznaję Bezpieczny Internet” oraz dla uczniów kl. IV – VIII : „ Poznaję bezpieczny Internet”
  2. Zorganizowaliśmy pt. „Hejt i odrzucenie – jak im przeciwdziałać?” dla klas 7 i 8 , które poprowadzili specjaliści z Poradni Rodzinnej i OPUDiM w Grudziądzu.
  3. Skorzystaliśmy z oferty teatralnej CK Teatr w naszym mieście i obejrzeliśmy spektakl profilaktyczny pt. „ Internetowy porywacz”.
  4. Zaoferowaliśmy rodzicom naszych uczniów szkolenia on-line, poszerzające wiedzę w zakresie aktualnej problematyki bezpieczeństwa w sieci i wyposażające w umiejętności rozmowy ze swoimi dziećmi i skutecznych działań w tym zakresie.
  5. Zaprosiliśmy społeczność uczniowską Szkoły Podstawowej w Piaskach k/ Grudziądza, aby wystawić dla nich spektakl profilaktyczny pt. „Sąd nad Hejtem”.

            Nasze lokalne inicjatywy uosabiają potrzebę współpracy w celu tworzenia bezpiecznego środowiska on-line dla wszystkich, szczególnie dzieci i młodzieży. Pamiętajmy! - Internet może być wspaniałym narzędziem edukacyjnym, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niego bezpiecznie i mądrze!

Opracowała: Katarzyna Kamińska.

 Zaświadczenie "Organizator lokalnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2025"