Działania pedagoga i psychologa

TYDZIEŃ ZDROWIA

TYDZIEŃ ZDROWIA

            W dniach od 4 do 8 kwietnia obchodziliśmy w szkole Tydzień Zdrowia. W każdym zespole klasowym podejmowaliśmy różnorodne działania z zakresu promocji zdrowia. Uczniowie klas pierwszych, dzięki Pani Jolancie Kowalczyk oraz współpracy ze szkołą Pascal, mieli spotkanie z higienistką stomatologiczną Panią Iwoną Rynkowską. Celem wizyty była rozmowa na temat konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u stomatologa, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Uczniowie klas drugich i trzecich rozwiązywali krzyżówkę na temat zdrowego stylu życia, przygotowaną przez Panie Katarzynę Ptaszyńską oraz Matyldę Osojca. Uczniowie klasy 4a i 5a spotkali się z pielęgniarką Panią Justyną Kaźmierczak, która w interesujący sposób przedstawiła specyfikę swojego zawodu, a także utrwaliła wiedzę na temat sposobu dbania o swoje zdrowie. Klasy siódme i ósme uczestniczyły w zajęciach z zakresu profilaktyki czerniaka zrealizowanych przez Panią Karolinę Szymaniuk oraz Dorotę Korzeniewską. Wszyscy zainteresowani uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w konkursie plastycznym przygotowanym przez nauczycielki świetlicy Panie Oliwię Pasternak oraz Karolinę Kwiatkowską. Organizatorzy Tygodnia Zdrowia mają nadzieję , że zaproponowane przedsięwzięcia zachęcą dzieci i młodzież do aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, większej dbałości o higienę i swoje zdrowie.

2022.03.10 - Wycieczka zawodoznawcza do Firmy Vadain International\

WYCIECZKI  ZAWODOZNAWCZE

            10  marca br. klasa 7 b w ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczestniczyła w wycieczce do Firmy Vadain International. Młodzież miała okazję poznać specyfikę pracy w dynamicznie rozwijającym się zakładzie oraz zaznajomić się z ofertą edukacyjną  Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich i Grudziądzkiego Klastra Przemysłu Lekkiego (technik przemysłu  mody, krawiec, tapicer, technik stylista). Uczniowie pozyskali przydatne informacje na temat działalności firmy, specyfiki zawodów  czy cech psychofizycznych, niezbędnych do wykonywania zadań na różnych stanowiskach pracy. Tego typu wyjścia do zakładów pracy, mają pomóc młodzieży w podjęciu właściwej decyzji związanej
z wyborem dalszego kierunku kształcenia i zawodu.

 

 

Spotkanie zawodoznawcze

Spotkanie zawodoznawcze

            Dnia 22 listopada br. uczniowie klasy 8a mieli okazję uczestniczyć w zajęciach poprowadzonych przez kpt Łukasz Kopkę z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Grudziądzu. W czasie lekcji przekazał on uczestnikom informację na temat różnych form służby wojskowej, opowiedział o ścieżce awansu oraz plusach i minusach zawodu żołnierza. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że służba wojskowa jest pewną i stabilną formą pracy zawodowej.

Warsztaty kulinarne w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Warsztaty kulinarne w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

            28 października uczestnicy zajęć realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej „Akademia Zdrowego Odżywiania” uczestniczyli w warsztatach kulinarnych w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Grupa uczniów naszej szkoły miała okazję zgłębić tajniki przygotowywania trzech potraw na bazie ciasta kruchego: pierogów z pieczarkami, babeczek kokosowych oraz ciastek z jabłkami.

Spotkanie zakończyło się konsumpcją własnoręcznie przygotowanych wyrobów.

Było naprawdę pysznie! Dziękujemy nauczycielce ZSGH - Pani Justynie Bedra-Ziółkowskiej za cenne wskazówki oraz miłą atmosferę spotkania.

Opiekunowie:
Dorota Korzeniewska
Karolina Szymaniuk

 

Wycieczka zawodoznawcza

Wycieczka zawodoznawcza

            25 października klasa 7a w ramach zajęć z doradztwa zawodowego odwiedziła Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Piłsudskiego w Grudziądzu. Młodzież miała okazję poznać warunki pracy oraz specyfikę zawodu strażaka. Przekonaliśmy się, że zawód strażaka, to ciężką praca fizyczna, wykonywana bardzo często w trudnych warunkach atmosferycznych i trudno dostępnych miejscach. Uprawianie tego wymagającego zawodu, to nie tylko liczne zagrożenia, ale również ogromna satysfakcja. Ratowanie ludzi (a czasami także zwierząt) sprawia, że o byciu strażakiem marzą nie tylko mali chłopcy.

Pomoc materialna dla uczniów

Pomoc materialna dla uczniów

Czytaj więcej: Pomoc materialna dla uczniów

Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

9 lutego 2021 r. obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Na całym świecie organizowane są w lutym wydarzenia związane z obchodem tego dnia. DBI 2021 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

W naszej szkole uczniowie na lekcjach informatyki oraz podczas godzin wychowawczych będą zapoznawać się z tematami związanymi z bezpieczeństwem w Internecie.

Chcemy zachęcić wszystkich uczniów do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań Internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Wyciągnij dłoń – zostań rodzicem zastępczym!

Wyciągnij dłoń –  zostań rodzicem zastępczym!

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu informuje, iż poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych. Każde dziecko potrzebuje miłości i ciepła rodzinnego. Każde zasługuje na dom
i szczęście, jakie może im zapewnić rodzina. Niestety wiele dzieci jest pozbawionych tej możliwości. Zostają odtrącone i samotne. Zapraszamy do kontaktu z nami osoby, które chcą im pomóc i stworzyć dla nich bezpieczny dom, w którym zaznają ciepła i będą miały możliwość prawidłowego rozwoju.

Osoby, które chciałaby podjąć się tej trudnej, choć niezwykle wdzięcznej roli, zapraszamy do rozmowy. Zespół ds. rodzinnej pieczy zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ze swojej strony deklaruje przekazanie szczegółowych, rzetelnych informacji oraz pomoc. Wszystkie osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny  pod numerami: (56) 69 68 774 (kierownik Działu Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej) bądź (56) 69 68 775/778/781 (koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej).

KTO MOŻE ZOSTAĆ RODZICEM ZASTĘPCZYM?

Czytaj więcej: Wyciągnij dłoń – zostań rodzicem zastępczym!

Idą Święta i czas prezentów!

Idą Święta i czas prezentów!

            Zwyczaj obdarowywania się prezentami jest nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Mikołaj nie zapomniał o uczniach z naszej szkoły, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki funduszom Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego oraz wsparciu Stowarzyszenia „Otwarte Serca” w Grudziądzu do 28 dzieci trafią paczki świąteczne. Miejmy nadzieję, że słodka niespodzianka sprawi wszystkim radość oraz wprowadzi w magiczny nastrój tych najpiękniejszych świąt.

Światowy Dzień Walki z AIDS

Światowy Dzień Walki z AIDS

            W związku z obchodzonym z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w dniu 1 grudnia 2020 r. Światowym Dniem Walki z AIDS w klasach ósmych nauczycielka biologii Karolina Szymaniuk oraz pedagog Dorota Korzeniewska przeprowadziły zajęcia profilaktyczno-wychowawcze, których celem było poszerzenie wiedzy młodzieży o tej groźnej chorobie oraz promowanie postawy tolerancji wobec ludzi zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. Sprawdzeniem zdobytych przez uczniów wiadomości był test online obejmujący swoim zakresem problematykę wirusa HIV oraz choroby AIDS. Największą wiedzą wykazali się uczniowie: Angelika Chabucka , Julia Radzimińska, Ksawier Lembke z klasy 8a oraz Alicji Sobolewskiej z klasy 8b. Gratulujemy!

Niestety problem AIDS nie należy do przeszłości. Na świecie każdego dnia HIV zakaża się około 6 tys. osób, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce codziennie 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu.

Liczymy na to, że wiedza zdobyta przez uczniów klas ósmych w trakcie zajęć oraz przygotowań do testu, pozwoli im ustrzec się w przyszłości przed zakażeniem.

Droga do zdrowia

Droga do zdrowia

            19 listopada br. obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Był to ważny dzień dla uczniów naszej szkoły. Klasy I - III uczestniczyły w zajęciach na temat zdrowego stylu życia, a klasy VI i VII wzięły udział w quizie online „Droga do zdrowia” na temat szkodliwości używek. Test składał się z 20 pytań zamkniętych. Najliczniejsze grono uczestników w konkursie stanowili uczniowie klasy VI b, zdobywając łącznie 279 punktów. Drugie miejsce zdobyła klasa VI a (196 punktów) ,a trzecie klasa VII a (176 punktów). Indywidualnie, największą wiedzą wykazali się uczniowie klasy VI b Oskar Brdak i Mateusz Chyliński.

Brawa dla wszystkich uczestników quizu

Jesteście zwycięzcami, ponieważ mamy przekonanie, że wiedza o szkodliwości używek będzie dla Was tarczą chroniącą przed ich zgubnym wpływem.

Organizatorzy: Katarzyna Ptaszyńska, Dorota Korzeniewska

 

Jak radzić sobie w sytuacjach stresowych ...?


Jak radzić sobie w sytuacjach stresowych ...?

            Stres, wynikający m.in. z coraz większego tempa życia, rosnących oczekiwań i wymogów, a także nadmiaru informacji i zadań, skutkuje coraz częściej tzw. „wypaleniem uczniowskim” - taki wniosek wypływa z najnowszych, ogólnopolskich badań dotyczących stresu szkolnego, które objęły łącznie 9 tys. dzieci w wieku 6-17 lat, ze 142 szkół. Obecna trudna sytuacja, wynikająca z izolacji, lęku przed pandemią koronawirusa, sprzyja również powstawaniu wielu silnych napięć. Dlatego wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom klasa 6b podczas ostatniej godziny wychowawczej rozmawiała na temat sytuacji stresowych np. przed sprawdzianem, odpowiedzią lub ważnym meczem, zawodami. Korzystaliśmy z materiałów przekazanych przez pedagoga szkolnego– warsztatów psychoedukacyjnych autorstwa Anetty Pęczak.

Oto jakie pomysły na rozładowanie stresu proponują uczniowie tej klasy :

☺ pomyśl o jakimś słodkim zwierzaku lub pogłaszcz zwierzątko, które masz w domu,

☺ "wizualizacja" – wyobraź sobie siebie w sytuacji, kiedy wszystko Ci się super udało np. na podium, z medalem, pochwała nauczyciela, dobra ocena,

☺ odstresuj się chwilę swoją ulubioną zabawką,

☺ porozmawiaj, pożartuj z kolegą, koleżanką lub kimś z rodziny,

☺ posłuchaj swojej ulubionej muzyki,

☺ jeśli jesteś osobą wierzącą -pomódl się,

☺ wyobraź sobie, że nie ma nikogo dookoła np. podczas odpowiedzi lub meczu

☺ jeśli bardzo się stresujesz, porzucaj papierkami lub poduszkami,

☺ myśl pozytywnie : " Dam radę !! Będzie dobrze !! "

☺ poproś kogoś o radę,

☺ pomyśl jak dumna będzie rodzina,

☺ przypomnij sobie swoje ulubione wspomnienia np. świetne wakacje lub spotkanie towarzyskie,

☺ zrób kilka przysiadów, weź kilka głębokich oddechów.


Serdecznie zachęcamy do wypróbowania pomysłów:) !! Polecamy realizację podobnych zajęć w każdej klasie!!!
(scenariusz warsztatów na temat stresu w załączeniu)


Opracowanie: uczniowie klasy 6b, Małgorzata Kaczmarek, Dorota Korzeniewska

 

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

            W czasie trwania zdalnej nauki do dyspozycji rodziców oraz uczniów są szkolni specjaliści (pedagog psycholog ), którzy zdalnie prowadzą porady i konsultacje oraz wsparcie dla uczniów i rodziców.

Jeśli zajdzie taka potrzeba bardzo prosimy kontaktować się przez dziennik elektroniczny lub za pośrednictwem Teamsa.

Dzieci najmłodsze nadal mogą korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej
w szkole.

Mamy niełatwe czasy. Zalewają nas negatywne informacje, w mediach „kipi” od emocji .Wspierajmy się nawzajem, ale pamiętajmy, że są sytuacje, kiedy wręcz trzeba skorzystać z pomocy specjalistów, żeby poczuć się lepiej, nie mieć poczucia osamotnienia, poradzić sobie ze stresem, rozwiązać bieżące problemy.

Drodzy uczniowie, jeśli jednak wolicie porozmawiać ze specjalistą, którego bezpośrednio nie znacie, możecie skorzystać z Telefonu Zaufania Dzieci i Młodzieży – 116 111, czynny całą dobę. Można na niego zadzwonić, lub napisać. Więcej na stronie: https://116111.pl/

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 - Telefoniczna linia interwencyjna dla dzieci i młodzieży. Działa całodobowo i bezpłatnie.