Czy moje dziecko może się uzależnić od Internetu ?

 Czy moje dziecko może się uzależnić od Internetu ?

            Zdalne nauczanie i przeniesienie dużej liczby aktywności do świata online spowodowało, że wiele dzieci spędza znacznie więcej czasu przy komputerach czy smartfonach. Zarówno nauczyciele jak i rodzice zaczynają się martwić -  Czy nie niesie to ze sobą zagrożenia uzależnieniem od technologii?

Nic w tym nowego, że osoby, które spędzają więcej czasu przed ekranem, są bardziej zagrożone uzależnieniem. Okazuje się, że nie jest to jednak  jedyny wyznacznik. Jeśli podejrzewamy, że dziecko może być uzależnione od Internetu, powinniśmy zwrócić uwagę
na następujące czynniki.

  • Jeśli dziecko kłamie, pytane o to, ile czasu spędza w Internecie.
  • Jeśli podejmuje próby ograniczenia korzystania z Internetu, które kończą się niepowodzeniem.
  • Jeśli dziecko reaguje rozdrażnieniem lub agresją, gdy nie może korzystać z urządzeń elektronicznych.
  • Jeśli korzystanie z Internetu powoduje zaniedbywanie obowiązków szkolnych
    i domowych.
  • Jeśli spędzanie czasu w Internecie jest przyczyną rezygnacji z innych zainteresowań.

W przypadku korzystania z nowych technologii przez dzieci łatwiej zapobiegać niż leczyć. Podstawową zasadą jest utrzymywanie dobrych relacji z dzieckiem. Im lepiej rodzic zna swoje dziecko, tym łatwiej będzie mu je zachęcić do pozytywnych aktywności. Kluczowe jest również ustalenie z dzieckiem zasad korzystania z urządzeń elektronicznych. Oczywiście uzgodnienia, wymagają systematycznego  egzekwowania.  Ważne jest również, żeby rozmawiać z dziećmi nie tylko o ilości czasu spędzanego przed ekranami, ale również o tym, jakie aktywności podejmują w sieci oraz o zagrożeniach, które ze sobą niesie korzystanie z Internetu. Warto pamiętać, że rola rodzica jest ważna nie tylko w kontekście tych rozmów, ale i przykładu, jaki daje dzieciom, korzystając ze smartfonów i innych urządzeń . Żadna rozmowa nie zastąpi bycia wzorem dla dzieci w zakresie korzystania z nowych technologii.

Zachęcam Państwa do zapoznania się z zamieszczonym w załączeniu poradnikiem „Nowoczesne technologie a nasze dzieci”.