Ekopracownia 2023 dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 45 000,00 zł.

Wizyta grupy uczniów ze szkoły w Niemcicach nad Hanou w Czechach.

Wizyta grupy uczniów ze szkoły w Niemcicach nad Hanou w Czechach.

            W dniach 24 – 28 kwietnia gościła w naszej szkole grupa 20 uczniów i 3 nauczycieli z Czech w ramach programu Erasmus+. Wizyta w naszej szkole jest konsekwencją projektu eTwinning „ Are we the same or different?” (Jesteśmy tacy sami, czy inni?) realizowanego między naszymi szkołami od października 2022 r. Podczas wizyty w Grudziądzu, uczniowie poznali naszą szkołę, zwiedzili Muzeum Martyrologii, które znajduje się w piwnicach budynku szkoły. Razem z naszymi uczniami brali udział w zajęciach projektowych poświęconych podobieństwom i różnicom między naszymi językami ojczystymi. Uczniowie przedstawili prezentacje na temat interesujących miejsc w Czechach i Polsce, prezentacje o słynnych Polakach i Czechach, poznali legendę o Lechu, Czechu i Rusie, a także opowiadali o swoich ulubionych książkach i ich bohaterach. Wzięli również udział w "Śniadaniu na trawie" - pikniku z okazji obchodów Tygodnia Zdrowia, na którym nie zabrakło pysznych i zdrowych przekąsek. Uczniowie poznali tradycyjne dania kuchni czeskiej i polskiej, obejrzeli prezentację o Grudziądzu, a następnie ruszyli na zwiedzanie miasta biorąc udział w "Grze miejskiej". Goście z Czech uznali tę formę za bardzo atrakcyjną - pierwszy raz brali udział w takim wydarzeniu. Ponadto nasi goście z Czech zwiedzali zamek krzyżacki w Malborku, a także uczestniczyli w lekcjach chemii, matematyki i języka angielskiego. Ostatniego dnia wymiany, uczniowie uczestniczyli w rajdzie pieszym nad jezioro Rudnik. Przy ognisku piekli kiełbaski oraz uczestniczyli w grach i zabawach. Pogoda i humory dopisały! Już wkrótce, bo we wrześniu, widzimy się ponownie.